Tak trochu jiná zahrada. Že by vás dříve nenapadlo pěstovat zeleň svisle? Naštěstí to však napadlo francouzského botanika Patrica Blanca. Inovativní myšlenka dala vzniknout nové možnosti výsadby rostlin, jež se stala vítaným trendem. Jde o půvabné vertikální zahrady, které sluší interiéru i exteriéru. Pořiďte si jednu vlastní!
Uvnitř nebo venku?
Na výběr máte hned dvě možnosti umístění vertikální zahrádky. Zatímco uvnitř vykouzlí neuvěřitelně svěží atmosféru a potěší přírodními dojmy, v exteriéru vám pomůže vytvořit originální vyznění místnosti. Také fasádě dodá zcela nový rozměr. Pěstovat můžete nejen okrasné rostliny, ale třeba i praktické bylinky, jimiž zabodujete také v kuchyni. Monument je skutečně originální, inspirovat se můžete již vytvořenými zahradami venku u uvnitř.
Nosná konstrukce
Pokud jste se rozhodli, že vyzkoušíte nový způsob pěstování zeleně, pak musíte začít nosnou konstrukcí. Konstrukci upevníte na stěnu či na fasádu, podle vašich preferencí. Pokud nejste schopni vytvořit konstrukci sami, můžete využít služeb některé z firem, které nabízí právě stavbu vertikální zahrady na míru. Na konstrukci pak přijde speciální kapsář z geotextilie, do nějž pak patří jednotlivé rostlinky. Jde o speciální vegetační panel, který lze vyrobit, ale snadnější je jeho koupě. Počet rostlin závisí na velikosti panelu a poštu kapes. Rozměr si můžete zvolit sami.
Zavlažování rostlin
Rostliny vertikální zahrady nevyužijí srážek, proto musíte myslet na jejich pravidelné zavlažování. Některé rostliny využívají speciální cirkulaci vody díky systému rohože, celé to tedy spočívá v kouzlu pěstování hydroponií. Jiné využívají speciální nádrž s čerpadlem, která prostřednictvím kapkového systému rozvádí vodu jednotlivým květinám. Tento způsob se využívá převážně pro pěstování venku. Zavlažování by mělo být intenzivnější než u klasických rostlin, protože voda stéká dolů.
Vyberte si zeleň
Jaké vybrat rostliny? To závisí na umístění zahrady. Do interiéru můžete zvolit popínavé rostliny, pokojové rostliny, převislé rostliny a další. Chybu neuděláte ani oblíbenými bylinkami. Obecně platí pravidlo, že nahoru patří méně náročná zeleň, zatímco dolů a do středu můžete umístit květiny, které vyžadují pravidelnou péči. Reliéf můžete umístit kamkoli, není však vhodný do ložnice, kde je vegetace nevhodná. Hodí se však všude tam, kde chcete nechat vyniknout neotřelou atmosféru, nebo tam, kde nemáte dostatek prostoru pro tradiční pěstování zeleně – ať už v interiéru či exteriéru.
Vyzkoušejte si kouzlo svislého pěstování
Jestliže se hned nechcete pouštět do instalace vertikální zahrady, ale nápad se vám líbí, zkuste zakoupit horizontální nástěnné květináče nebo menší kapsář pro pár rostlin. Osvěžíte prázdné zdi a o okouzlující dojmy rozhodně nepřijdete.
Zdroje:
https://www.livinis.cz/kouzlo-vertikalni-zahrady/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vertik%C3%A1ln%C3%AD_zahrada
Dobrý den, moc děkuji za zajímavý tip. Můj manžel je tak trochu kutil, takže ho hned zaúkoluju, do čeho by se měl pustit. Většinou je rád, když mu najdu něco, na čem se může pořádně vyřádit. Tohle pro něj bude spíše taková oddechovka, ale počítám, že bude i tak nadšený. Naposledy pro mě vyráběl botník, tak uvidíme, jak mu půjde tohle.
Sice mám doma zahradu, ale to nekončící sucho mi pořád kazí plány, takže si aktuálně pěstuji něco i ve vertikální zahradě na balkónu. S manželem teď plánujeme stavbu zahradního jezírka, u kterého je i kvalitní filtrace pro jezírka, chtěli bychom se v něm totiž i občas trochu vykoupat.