Chci své peníze investovat do nemovitosti, konkrétně do rodinného domu. Nákup staršího domu vyjde jen o něco levněji než novostavba, odpadají však starosti s výstavbou. Která investice se vyplatí víc?
Nákup staršího domu vyjde na současném trhu s nemovitostmi na podobné náklady, jako
realizace novostavby. Mezi těmito možnostmi je však jeden zásadní rozdíl, kterým je úspora
energií. V roce 2020 byl zpřísněn systém takzvaných energetických štítků, které udávají
energetickou úspornost nemovitosti. Štítky jsou označeny písmeny A–G, přičemž A získávají
domy, které splňují nejvyšší energetické standardy, štítek G naopak získávají staré
neúsporné domy.
Dnešní moderní domy počítají se štítkem A, zabudovanou fotovoltaikou, bateriovým
úložištěm, decentrální rekuperací, zesílenou izolací domu, tepelným čerpadlem a ideálním
tvarem obdélníku s velkým pasivním ziskem z jižní strany. Užití těchto systémů dokáže na
výdajích za energie oproti domu se štítkem G vytvořit podstatný rozdíl – na modelovém
příkladu čtyřčlenné rodiny v domě o rozloze 120 m 2 až 11 tisíc korun měsíčně. To dělá za 30
let 4 miliony.
Z našich zkušeností tedy můžeme doporučit investovat do energeticky úsporné novostavby,
jejíž systémy do budoucna nemovitost dále zhodnotí, a také budou průběžně šetřit vaše
peníze vynaložené na provoz domu.
David Mencl, ředitel Ekonomických staveb
Delší dobu jsem přemýšlela o stavbě nového domu, ale nakonec se mi zalíbila myšlenka zrekonstruovat dům po svých rodičích. Jen jsem si musela sehnat firmu na restaurování nábytku, který byl v domě ještě dříve, než jsem se narodila já. Byla to velmi příjemná zkušenost a nábytek se mi vrátil do zrekonstruovaného domu.
Dobrý den, hodně záleží na tom konkrétním domě. Ono se to takhle paušalizovat a generalizovat nedá. My jsme třeba koupili starší dům, ale levněji nás vyšlo to strhnout, nechat akorát rekonstruované sklepy a pak na tom postavit nový dům. 🙂 Je teda pravda, že nám to umožnilo i nové možnosti a technologie. Třeba Rekuperační jednotky Pardubice jsou fakt super věc, kterou bychom do té starší stavby bez velkých stavebních úprav stejně nedali. 🙂
Já jsem rekonstruovala dům, který jsem zdědila po své babičce. Nedávno jsem se rozhodla ještě pro opravu několika kousků starého nábytku, který byl na půdě. Kamarádka mi poradila firmu, která nabízela restaurování. Byla jsem mile překvapená, jak dokázali obnovit každý detail s takovou pečlivostí a zručností, že je těžké uvěřit, že se jedná o velmi starý nábytek.
My jsme se s manželem po dlouhém přemýšlení rozhodli, že se pustíme do rekonstrukce domu. Stavba by byla super, ale když jsme počítali, kolik by nás vyšly nové základy a inženýrské sítě. Bylo jasné, že takhle jsme ušetřili nejen velké peníze, ale i nervy. Rekonstrukce šla jako po drátkách a my už bydlíme v novém.
Podle mě mají obě varianty svá pro a proti. Já jsem nedávno dokončila rekonstrukci několika bytů v mém činžovním domě, aby se tam novým nájemníkům líbilo. Všechno tohle má naštěstí na starosti správa nemovitostí, kterou jsem si objednala. Zařizují všechnu komunikaci s nájemníky, ale taky se starají o veškeré opravy.
Rozhodování mezi stavbou nového domu a rekonstrukcí může být náročné, ale já osobně volím rekonstrukci. Upravili jsme starší byt kompletně na klíč, včetně koupelny, a výsledek byl skvělý. Profesionální firma se postarala o každý detail, což nám výrazně ulehčilo celý proces. Doporučuji proměnu s pomocí ověřených odborníků pro kvalitní a pohodlné bydlení. 🙂
Za mě tak trochu definuje tenhle problém to, jaký mám přístup ke zdrojům. A nemyslím teď, kolik mám peněz, ale kam ty peníze chci posunout. Třeba tím, že jsou nedaleko ode mě stavebniny Karlovy Vary, které mají docela dobré ceny, tak bych se nebál tam dojít a říct, že chci stavět rodinný dům na zelené louce a chtěl bych od nich dodat materiál za skvělé ceny.