Pracovní přestávky efektivně? Pomodoro!

Pokud nás čtete pravidelně, nejspíše vám neuniklo, že se občas zabýváme i otázkou efektivity člověka, timemanagementem a rozptylovými elementy. Dnes se s vámi podělíme o vynikající pracovní techniku.

Nezalekněte se hned v úvodu zvláštního až exotického názvu, byla by to obrovská škoda, jelikož tato technika je i přes její zdánlivou jednoduchost skvělá a prokazuje vysoké procento úspěšnosti. Samozřejmě každý člověk je originál a pravděpodobně ani nelze vymyslet pracovní techniku, která by vyhovovala a kladně působila na každého jedince bez ohledu na odlišné prostředí, návyky, potřeby, míru koncentrace, dobu po jakou je ji náhodný jedinec schopen vynaložit a další.

Co budeme na Pomodoro potřebovat

K Pomodoru vám postačí kuchyňská minutka (pro nekuchaře ujasníme: pomodoro je vlastně jen jiný názevpro kuchyňský budík),  prostě jednoduché zařízení, které když  dojde ke konci, upozorní vás hlasitými zvuky,  že jídlo je hotové. Stejně vám ale může posloužit třeba i časovač nebo budík v mobilu, hodinkách, existují i pluginy pro Chrome i Firefox, které to dovedou.

Pracujeme na čas

Máme tedy nějaký budík. Co teď s ním? Budík nastavíte na 25 minut, při kterých se budete usilovně věnovat dané činnosti. Po těchto 25 minutách si můžete dopřát 5 minutovou přestávku, po 2 hodinách si můžete dopřát 20 minutovou přestávku. Takto budete periodicky pokračovat, dokud práci nedokončíte.

Neslibovali jsme snad, že to bude jednoduché? Tato technika vám pomůže lépe se soustředit na práci a dlouhodobě zvýší vaši koncentraci, ze začátku to možná bude těžší, ale pak už jí budete používat automaticky bez jakýchkoliv problémů či nechuti k práci. Prostě si ji osvojíte a plně automatizujete. Další klad je v tom, že vám tento postup pomáhá získat řád, určitou pravidelnost a dobrý návyk, což v sobě skrývá další pozitivní stránky.

Na druhou stranu je také pravda, že pokud se nedokážete přinutit k práci vůbec, moc vám nepomůže ani Pomodoro, které předpokládá alespoň minimální motivaci a jistou dávku cílevědomosti. Pokud jste člověk, který špatně až přecitlivěle snáší stres, mohl by vás tikot budíku nebo samotná myšlenka na časové intervaly stresovat a pak byste se místo práce věnovali myšlenkám, jestli to stihnete do třetího úseku, kolik už asi uběhlo času, jestli nejste moc pomalí atd. Nad takovými věcmi vůbec nepřemýšlejte, snažte si na věci dopřát dostatek času, ze začátku třeba tím, že je nebudete odkládat na poslední možný termín. Věřte nám, že se to odrazí nejen na vaší práci, ale i na vás.

Nebuďte k Pomodoru skeptičtí a zkuste ho. Kdo ví? Možná jste to právě vy, komu tato technika pomůže. Život je cesta sebepoznání a sebezlepšování, tak proč nezkusit něco nového a efektivního, co vám na vaší cestě pomůže.

Kristýna Jahnová

 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *