Reflexní oblečení – jaká pro něj existují pravidla?

Reflexní oblečení – jaká pro něj existují pravidla?

Nutnost používat reflexní oblečení v prostředí, kde hrozí snadné přehlédnutí, má většina z nás ve svém podvědomí. Málokdo už se však vyzná v tom, jaká pro reflexní prvky existují pravidla v pracovním prostředí.

Reflexní oblečení spadá do ochranných pracovních pomůcek, kterými by měl být v závislosti na výkonu svého povolání vybaven každý pracovník. Výstražné oblečení upravuje norma EN ISO 20471:2013. Ta se zaměřuje především na možnosti v oblasti konstrukce oblečení, materiálu, barvy a zpětného odrazu odrazkových pásků.

Vhodný materiál a volba bezpečnostních prvků

Každý reflexní prvek, který je umístěn na reflexním oblečení, má svou specifickou ochrannou funkci a své opodstatnění. Významný je především fluorescenční materiál, který je viditelnější během dne, svou roli ale dokáže sehrát i v noci. V tmavém prostředí pak hrají významnou úlohu především odrazkové pásky, které odrážejí externí světlo, jež na ně dopadá.

Kombinace použití správného materiálu a vhodného umístění reflexních prvků vede k tomu, že budete snadno rozpoznatelní i za zhoršené viditelnosti ze všech možných úhlů. Reflexní vlastnosti oblečení často zhoršují nečistoty. Na náchylnějších částech (rukávech, kolenou, kotnících) proto mohou být použity kontrastní materiály, které zabraňují ušpinění.

Výše zmíněná norma stanovuje také to, jak by oblečení mělo být konstruováno. Certifikované reflexní oblečení by například mělo mít odrazkové pásky okolo nohavic či rukávů. Norma rovněž povoluje pouze tři možné barvy reflexního oblečení – oranžovou, žlutou a červenou. Pro výrobu oblečení mohou být použity pouze takové materiály, aby při praní oděvů nedocházelo ke vzájemnému obarvování mezi fluorescenční látkou a pásky a nedošlo tak ke snížení funkčnosti ochranných prvků. Obvykle jsou proto pro výrobu reflexního oblečení používány materiály z umělých vláken.

Norma stanovuje také několik tříd, kterým odpovídají jednotlivá rizika při výkonu povolání. Každé třídě jsou pak přiděleny jiné povinnosti v oblasti reflexních prvků. Výstražné oblečení, které spadá do první třídy, je určeno pro nejnižší rizika. Naopak do třetí třídy jsou přiřazeny činnosti s riziky nejvyššími. Přičemž platí, že čím vyšší třída, tím větší je stanoven poměr reflexních prvků na oděvu.

Jak nalézt vhodného prodejce?

Máte již jasno v tom, co pro výkon svého povolání potřebujete? Pak se zaměřte na kvalitního prodejce reflexního oblečení, který své profesi skutečně rozumí. Reflexní oděvy můžete zakoupit v celé řadě specializovaných kamenných i internetových obchodů, které se zaměřují na prodej pracovních oděvů a ochranných pomůcek. Jedním z nich je například internetový obchod Ardon, který vám poskytne dostatečný výběr v oblasti reflexního oblečení a v jeho nabídce si jistě vyberete.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *