Jak jednoduše uložit a sdílet videa, fotky a další druhu souborů pomocí internetu.
Jednou ze základních věcí, které internet umožňuje, je posílání souborů mezi jednotlivci, ať už formou veřejnou a viditelnou všem, nebo čistě soukromě. Jedna metoda a nástroj se však nedá používat zcela univerzálně a například posílat video nahrávky nebo celá alba fotek z dovolené pomocí emailu je klasickým příkladem použití nástroje neefektivně jak z hlediska rychlosti odesílání a přijímání dotyčného souboru, tak z hlediska výstupní prezentace dat, tj. nevydá to nakonec u příjemce zprávy nijak zvlášť hezkým způsobem a vy to navíc nemůžete nijak ovlivnit.
Podívali jsme se na to, jak je nejlepší posílat které soubory a tady je malý přehled doporučení.
Jak poslat fotky
Pro poslání několika fotografií je určitě nejefektivnější a nejjednodušší metodou email. Otázkou však je, co dělat s několika desítkami, stovkami fotek, různě navzájem rozdělených po albech, u kterých navíc by se často hodila menší nebo větší popiska s vysvětlujícím komentářem?
Ideální je v tomto případě vybrat jedno ze zdarma dostupných webových alb. Tyto služby fungují tak, že si vytvoříte na online prostoru od poskytovatele svoje virtuální album, které si upravíte podle svých potřeb a odkazy na celé album nebo na jednotlivé fotografie pak posíláte přátelům nebo známým, případně jiným lidem. Sdílet se takto dají jak celá alba, tak i jednotlivé fotky, přístup se dá také omezit pomocí hesla nebo jiného systému správy oprávnění tak, aby byly viditelné jen tomu, komu je povolíte.
Registrace je zpravidla otázkou vyplnění emailu a hesla, jako je tomu na rajce.net, případně pokud používáte Gmail od Googlu, nemusíte se už nikam dále registrovat a vyzkoušet album Picasa, ke kterému je navíc k dispozici poměrně pokročilý grafický editor ke stažení.
Jak poslat videa
Videa je nejjednodušší sdílet přes některý z videoserverů, které je převedou do formátu, který se dá přehrát na každém počítači a umožní ho vidět milionům ostatních lidí na celém světě. Takto nahraná videa pak navíc můžete jednoduše zkopírováním kódu publikovat na svém webu (bez nutnosti nahrávat ho znova – samotné video se bude přehrávat ze serveru, na kterém je uloženo) a dále ho šířit.
Leaderem v této oblasti je rozhodně YouTube, stačí opět použít heslo a jméno z jiných služeb Google. Českou obdobou je Stream, kde vám stačí použít jméno a heslo z emailové schránky na Seznamu.
Posílání souborů
Soubory větších rozměrů v řádech stovek megabajtů nebo gigabajtů je nejvhodnější posílat přes některý ze sdílecích disků, těchto služeb je opět celá řada. Soubor můžete uložit jak jednorázově – tzn. že odešlete soubor na server, pak pošlete adresu osobě, pro kterou jsou data určena, a pak se soubor automaticky ze serveru smaže – nebo ho můžete uložit na delší dobu, což je většinou podmíněnou časově, nebo určitým počtem pravidelných stažení tohoto souboru, případně placenou registrací.
Zcela klasickými ukázkami, jak to funguje je rapidshare, nebo český eDisk.
chci poslat kamaradovi video co jsem mu natočil mailem a nejde to. Jak nato?
Pravděpodobně to video, co mu chceš poslat, je moc velké, zkus třeba ten edisk nebo jiné z řešení – nebo, co taky občas používám – nahraj to video na YouTube jako soukromé (aby kdo nezná odkaz, nemohl ho najít ani přehrát) a pošli mu na nej odkaz