Další skvělé rady a tipy najdete na našem webu http://receptyprokazdeho.cz/
Kontrolní otázka: Co s masem před samotnou tepelnou úpravou?
Zahajovací část rituálu je maso pečlivě omýt pod tekoucí vodou. Maso dlouze nenamáčíme, prostě ho jen omyjeme vcelku pod proudem pitné vody. Z masa odstraníme blány a pokud možno také velké kosti. Podle potřeby maso naklepeme a okořeníme. Nezapomeňte, že prkénko, kde bylo syrové maso, musí ihned do dřezu!
Jaké máme možnosti úpravy masa?
Pokud masíčko neplánujete spotřebovat ve stejný den, v který jste jej koupili, zabalte jej do mokré utěrky s trochou octa a vložte do ledničky. Pozor dávejte u předvařených mas a uzenin, které jsou určené k brzké či okamžité spotřebě.
Tepelných způsobů úpravy masa je spousta. Správná tepelná úprava masa dovoluje získat potravinu vysoké biologické hodnoty a vábivého vzhledu, vůně a chuti. Teplem se změní vzhled, vůně, chuť a konzistence masa a zároveň i váha a velikost porcí. Syrovou variantou je u nás snad jen tatarský biftek, který je ze škrábaného masa.
Sous-vide
Tento ojedinělý způsob vaření ve vákuu se ještě donedávna využíval jen v restauracích a hotelech. Teď už je možné si jej pořídit i na takovéto domácí žvýkání. Masíčko se ochutí a následně se zavakuuje. Takto připravené maso se poté pošíruje ve vodní lázni několik hodin při teplotě 70°C.
Uzení
Uzení v dnešní době již nevyžaduje udírnu na dvorku. Stačí gloš s ventilem a malou udírničkou. Na talíř dáte maso, přikryjete glošem a zapálíte udírničku. Když vám z ní začne jít kouř, chvilku počkáte a pak servírujete. Při podávání servírujeme i s glošem, po jeho odklopení vyběhne kouř a nádherná vůně zauzeného masa.
Maso je velmi chutné a wow efekt při servírování se dostaví zcela určitě.
Pára
Vaření v páře je skvělý způsob, jak zachovat chuť i živiny masa. Není však vhodné pro všechny druhy: doporučuje se takto připravovat rybí, kuřecí či krůtí maso. U ryby je ideální, když se takzvaně pošíruje v rybím vývaru, koření a bílém víně. Ryba pak nasákne díky páře vůni. U kuřecího masa můžete použít kuřecí vývar nebo vodu s bylinkami.
Konfit
Maso se při něm pomalu peče ve vlastní šťávě či tuku, při nízké teplotě po dobu několika hodin. Na konci tohohle procesu je maso rozpadavé až na lžičku. Tento způsob je skvělý k přípravě tučnějších mas (např. kachna).
Římský hrnec
Speciální hliněný hrnec s poklicí, ideální pro přípravu hovězího masa. Maso a kořenovou zeleninu podlijete vodou a necháváte dusit. Hrnec zbytečně neotvíráte, aby Vám neutíkala potřebná pára. Je to standartní postup, používaný snad v každé kuchyni.
Grilování
Přímá metoda grilování spočívá v přímém působení žáru na pokrm. Maso je nutné v tomto procesu otočit! Tato metoda je vhodná hlavně pro jídla, která grilujeme méně než 30 minut. Jedná se především o steaky, hamburgery, klobásy a kotlety.
Nepřímá metoda grilování spočívá v umístění zapékací misky mezi dva zdroje tepla. Pro tuto metodu jsou vhodné velké kusy masa.
Další úpravou masa je česká klasika: trojobal. Mouka, vajíčko a strouhanka v hlavních rolích.
Na přípravě masa si dejte vždy záležet! A ať už zvolíte jakoukoli úpravu, přejeme dobrou chuť!
Další skvělé rady a tipy najdete na našem webu http://receptyprokazdeho.cz/
Dobrý den, kuchařky a kuchaři, já osobně dávám přednost grilování, díky kterému maso získá křupavou kůrku a úžasnou chuť. Grilované maso si zachovává šťavnatost a při použití kvalitního dřevěného uhlí získá i lehce kouřovou příchuť. Máte nějaké tipy na zajímavé marinády nebo koření, které při grilování používáte? Jakou zeleninu a bylinky máte rádi k masu?
Zdravím, podle mě je grilování ta nejlepší úprava masa. My grilujeme velice často a manžel je v létě u grilu jako doma. Pokaždé si udělá svoji marinádu, ale já mám nejraději z česneku, citronu, rozmarýnu nebo s chilli a koriandrem. Manžel se stará o maso a já k němu připravuji grilovanou zeleninu jako jsou papriky, cukety a lilky. Na jejich přípravu jsem si koupila grilovací titanovou pánev, na která to jde jako po másle.
Dobrý den, grilování je bezvadný, a zdá se, že u vás doma má v létě výsadní místo. Určitě budu muset vyzkoušet nějaké marinády, obzvlášť tu s česnekem, citronem a rozmarýnem. A co se týká nádobí, tak titanová pánev je bezvadnou volbou na grilování zeleniny. Já jsem si jí pořídila na stránkách zgastro.cz, kde jsem si koupila hned několik kousků do své kuchyně.
Ahoj, musím souhlasit, že na grilování je nejlepší grilovací titanová pánev. Já jsem na stránkách, které zmiňujete pořídila velkou sadu nádobí. Podle mě je titanové nádobí perfektní, pokud hledáte kvalitní a praktické nádobí do vaší kuchyně. Maso se v něm nepřipaluje, a hlavně si zachovává šťavnatou chuť. Navíc se rychle zahřeje, takže je uvařeno raz dva.