Důvodem zvýšení sazeb má být snaha ČNB o snížení vysoké míry inflace, kterou s sebou doba finanční krize přinesla. Dalším aspektem ovlivňujícím hypoteční trh jsou nastavené limity úvěrových ukazatelů, které znemožňují přístup k hypotékám až desetině žadatelů o úvěr. Nicméně i v této době prudkých změn je možné najít pozitiva – například to, že hladina úrokové míry je stále nižší než míra inflace. V praxi to znamená, že reálná hodnota zapůjčené finanční sumy z úvěrů, za kterou je nemovitost pořízena, bude s inflací postupně klesat.
Hodnoty nemovitostí navíc stále rostou, tudíž se bude nemovitost dále zhodnocovat. Očekává se, že česká ekonomika začne v příštích letech znovu získávat na stabilitě a sazby se budou vracet do své rovnovážné úrovně. V případě hypotečních úvěrů mluvíme o sazbě pohybující se na hranici 3 % ročně. Pokles úrokové míry však není záležitostí několika málo měsíců.
Nový aspekt, který má velký vliv na hospodářském trhu, je právě probíhající konflikt na Ukrajině. Ten může období rozkolísané ekonomické situace prodloužit na delší dobu.
Závěrem doporučuji zažádat o hypotéku raději dříve než později, protože podmínky se mohou i nadále měnit. Vzhledem k očekávanému poklesu úrokových sazeb v následujících letech se vyplatí žádat o hypotéku s kratší dobou fixace. Díky rostoucí hodnotě nemovitostí a míře inflace, která znehodnocuje výši peněz, kterou budete muset splácet, se totiž v dlouhodobém horizontu pořízení nemovitosti stále vyplatí.
Vlasta Pěchoučková, manažerka financí ve společnosti Ekonomické stavby