Doporučujeme: nejlepší aplikace na psaní poznámek

Hledáte pro váš počítač, mobil nebo tablet ideální poznámkový blok, použitelný když jste na internetu i offline? Přinášíme tipy aplikace, které se snaží  nahradit klasický papírový zápisník. Hledali jsme takové, které

Kalendáře a upomínky vedené přes počítač jsou dnes už v podstatě standardem ve správě času a používá je řada z nás – ať už k tomu využívá Outlook, Google Calendar, nebo jinou obdobnou službu. Co však zatím poměrně úspěšně žije svým neměnným rytmem v offline světě, jsou papírové zápisníky a poznámkové bloky. Přitom právě u poznámek je více než u čehokoliv jiného žádoucí, abychom je vždy nalezli, vyhledali a měli kdekoliv při sobě – tyto nároky klasický papírový zápisník splňuje jen velmi omezeným způsobem, nehledě na to, že většina lidí si zapisuje poznámky na více míst a kombinuje diář s upomínkovými papírky, nákupními seznamy atd.

V tomto článku se zaměříme na to, jak řešit správu poznámek pomocí programů pro počítač, online služeb a aplikací pro mobily a tablety tak, aby:

  • umožňovaly dostat se k záznamům z co nejvíce míst
  • uměly poznámky třídit a řadit
  • a poradily si s vyhledáváním v hotových záznamech

Microsoft OneNote

Tato aplikace je součástí podnikových verzí Microsoft Office a jedná se o komplexní nástroj, který je propojen i ostatními aplikacemi v Office – velmi jednoduše lze například do OneNote přenášet poznámky z emailů v Outlooku. V programu můžete mít několik zápisníků – např. pracovní blok & osobní poznámkový blok, dále pak jednotlivé bloky dělit na oddíly (na horní liště) – jako třeba: plánování, projekty, schůzky, atd. Do jednotlivých oddílů se pak vkládají konkrétní poznámky.

Je to vhodný nástroj tehdy, pokud používáte pro zadávání poznámek převážně počítač a pokud vám vyhovuje robustnost řazení a podrobného členění. Pokud používáte Office 365 (placená služba pro synchronizaci dat z MS Office přes internet) a Microsoft Office 2010, dostanete se k poznámkám i přes internet. Problematický je zatím přístup k poznámkám přes mobil – ideální je situace v případě, kdy používáte mobil vybavený Windows Phone, tam je aplikace pro mobil obsažena a není problém se synchronizací. Horší je to u ostatním platforem – například pro Android existuje v současnosti k dispozici jen program MobileNoter, který umí poznámky napsané v OneNote jen stáhnout do mobilu z počítače, ale neumí vytvořit je a synchronizovat je zpětně.

Výhodou OneNote je jednoduché dohledání dřívějších verzí poznámky, protože se automaticky archivují i starší stavy rozpracování. Chybí zde možnost značování (tagů), kterou dohání možnosti podrobného zařazení každé napsané poznámky.

Catch.com

Jednoduchá, ale funční online aplikace. Pokud OneNote je symbolem komplexity, pak Catch.com je jeho přesným protikladem – snaží se být maximálně jednoduchým řešením, primárně orientovaným na textové poznámky, poradí si ale i se zvukem nebo obrazem. Určitou nevýhodou tohoto řešení je to, že nemá žádného desktopového klienta, jednoduše řešeno: přes počítač se k poznámkám dostanete jen tehdy, pokud jste připojeni na internet, přes adresu Catch.com

Dostat k poznámkám a zaznamenat nápady za chůze se dá v této aplikaci i pomocí mobilních telefonů – má dobře funkční aplikace pro Android, iPhone a iPad, které umí stahovat poznámky do mobilu/tabletu i pro použití offline.

Nevýhodou je, že se poznámky nedají nijak formátovat – jde zaznamenat pouze holý text. Webové rozhraní je poměrně jednoduché,  ale pro základní účely stačí, aplikace podporuje i značování – stačí k poznámce připsat křížek a značku – např. takto: #značka. Můžeme ji doporučit tehdy, když pro poznámky používáte často mobil a stačí vám jednoduchá textová podoba.

Evernote

Nesmírně populární aplikace, která se snaží poskytnout prostředky pro zaznamenávání a správu poznámek všeho druhu. Má program pro Windows, Mac OS, webové rozhraní, aplikace pro Android, iPhone, iPad i Windows Phone 7. Poznámky se dají poměrně pokročile formátovat, nenápadnou ale velmi užitečnou pomůckou jsou také odškrtávací seznamy, které se dají přímo v textu použít a pak při plnění zatrhávat. Samozřejmě všechno se mezi sebou synchronizuje automaticky přes internet. Velmi jednoduše a použitelně
je řešen systém značek a vyhledávání. Navíc má i pár drobností, které u jiné obdobné aplikace nenajdete, ale které se občas hodí: například možnost připojovat k poznámkám přílohy ve formě souborů nebo (v placené verzi) vyhledávání v textu nafocených poznámek.

Kolem aplikace existuje navíc poměrně velký ekosystém pomůcek a programů, které odesílají údaje do Evernote – jako třeba tužka, která vše co napíšete odešle do Evernote, programy na meetingy s podporou Evernote atd. Měsíčně můžete do aplikace odeslat až 60 MB dat, pokud potřebujete větší objemy, dá se zakoupit placená verze s větší kapacitou (většina uživatelů však vystačí s limity bezplatné varianty). Zaregistrovat se a začít používat webovou verzi nebo stáhnout program pro Windows i Mac můžete na Evernote.com.

Alternativní řešení

Samozřejmě, existují i alternativní možnosti, kam si zapisovat poznámky. Workflow (způsob práce) každého je jiný a každý jsme zvyklí na jiné prostředky a pomůcky. Pokud vám žádná z popsaných aplikací plně nevyhovuje, tak pro inspiraci zde uvádíme několik možností, které při vhodném nastavení mohou v řadě případů bohatě postačovat. Mohou vás inspirovat při vytvoření vašeho vlastního řešení poznámek, které vám bude vyhovovat nejlépe.

  • psaní poznámek pomocí online dokumentů do Google Docs
  • zapisování do stejnojmenné jednoduché aplikace Poznámkový blok
  • psaní poznámek jako emailů sám sobě
  • atd.

Co tedy vybrat?

ideální aplikace, která by se zavděčila každému samozřejmě neexistuje, všechno je to o vašich preferencích… Proto jsme se pokusili shrnout možnosti, které jsou podle nás nejlepší a ukázat vám cestu, pokud uvažujete o přechodu z papírových zápisků do elektronického diáře. Záleží prostě, na co jste zvyklí a co potřebujete:

  • Etalonem mezi elektronickými diáři s nejpokročilejšími možnostmi je podle našeho názoru Evernote, o kterém si myslíme, že je nejlépe schopen nahradit všechno, co dovede papírový diář a ještě mnoho navíc.
  • Pokud preferujete jednoduchost, pak vám nejlépe sedne jednoduchý a rychlý Catch.com
  • Když používáte technologie Microsoftu, v kapse máte Windows Phone a vaše firma si platí Office 365, pak je OneNote zřejmě pro vás to pravé.

Osvědčila aplikace, kterou jsme zde zapomněli uvést? Máte zkušenosti a tipy jak používat některý z uvedených programů? Můžete se o vaše postřehy podělit v diskuzi.

Rate this post

4 komentářů k Doporučujeme: nejlepší aplikace na psaní poznámek

  1. Dobry den. Mam dotaz,zda nekdo z uzivatelu tabletu neumi resit tento problem: do diare/kalendare si potrebuji zapisovat,kreslit,cmarat,skrtat…. Samsung Galaxy Note umoznuje psani poznamek stylusem,ale do pozn.bloku. Ja potrebuji zapisovat do kalendare a jednotlive poznamky videt. Jsem dinosaurus,ale rucni zapis ma pro mne vyssi uzitnou hodnotu nez pismenka displeje…pokud zna nekdo radu, budu vdecny za navod a napad. Diky L

  2. Diky za info. Predam detem dinosaura, treba si/mi poradi…;-) L

  3. Na svoje rychlé poznámky online používám Zapiš to. Protože střídám počítače a chci mít vše pořád dostupné, mám svoje nalepovací lístečky pořád on-line. 🙂

    Michal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *