Jak importovat zdroj do Google kalendáře

Google kalendář, který je součástí balíčku aplikací napojených na Google účet (spolu se službami Gmail, Drive, nebo firemními aplikacemi Apps) umožňuje importovat do přehledu kalendář z externího zdroje. To se hodí například tehdy, když váš kolega nebo obchodní partner používá kalendář z jiné služby, publikující informace o jeho dostupnosti,  pokud sledujete informace o určitém typu akcí, publikovaných přes webovou službu (například seznam chystaných přednášek nebo prohlídek), případně pokud potřebujete jednorázově nahrát do kalendáře informace o určitém typu chronologicky se opakujících akcí.

iCal

Nahrávání probíhá vždy pomocí speciálního typu souboru – iCal (někdy také označovaného jako iCalendar). Jedná se o stadardizovaný formát, určený pro sdílení dat mezi aplikacemi pro správu času. Dá se využít pro přenos dat nejen v rámci Google Apps, ale také například mezi Outlookem, Lightning Calendarem od Mozilly nebo applím kalendářem pro Mac a iOS.

V případě kalendáře od Google existují dvě možnosti, jak iCal soubor importovat do přehledů:

  • Jednorázovým nahráním
  • Dynamickým importem přes zadání URL

Importujeme kalendář

Nastavení

  • V rozbalovacím menu zvolte položku „Nastavení“.

Nastavení

  • Z karty „Obecné“, která se následně zobrazí, se přepněte na kartu „Kalendáře“.

Obecné

  • Pokud chcete v této chvíli importovat soubor typu iCal, který máte uložený na disku, klikněte na tlačítko „Import kalendáře“ a z disku nahrajte dotyčný soubor.

Import a export souborů

  • Pokud naopak chcete váš googlí kalendář exportovat pro zpracování v jiné aplikaci, klikněte na tlačítko „Exportovat kalendáře“ – během několika sekund se vytvoří zip archiv s jejich obsahem ve formátu iCal.

Exportovaný soubor

  • Pokud chcete importovat kalendář dynamicky, tj. tím způsobem, aby se data stahovala přímo z URL adresy, na které je uložen, je potřeba postupovat trochu jinak. V tom případě neklikejte na volby import / export, ale namísto toho použijte tlačítko „Procházet zajímavé kalendáře“. (Sice to nevypadá na první pohled úplně logicky, ale skutečně je zapotřebí postupovat takto.)

Procházet zajímavé kalendáře

  • V přehledu, který se zobrazí po aktivaci této volby, vidíte různé kalendáře, které si můžete importovat do svých přehledů (například – státní svátky, křesťanské svátky, muslimské svátky, atd.). Ty nás však v tuto chvíli nezajímají – důležitá je položka „Další nástroje“. Pokud chcete v přidat do přehledů kalendář kolegy, který také používá kalendář od Googlu, zvolte nyní položku Přidat kalendář kolegy a vyplňte jeho email. Po potvrzení oběma stranami se vám jeho kalendář začne zobrazovat i u vás.

Přidání kalendáře kolegy

  • Pokud chcete importovat kalendář z URL adresy (tj. máte k dispozici jeho zdrojovou adresu – třeba www.nejakweb.cz/kalendar.ical) zvolte z přehledu „Další nástroje“ položku „Přidat pomocí adresy URL“ a do dialogového okna vyplňte tuto položku.

Import URL

Sdílení kalendářů je mocný nástroj, který se dá využít v řadě oborů. V některých firmách se používá jeden sdílení kalendář pro evidenci obsazenosti zasedacích místností, jinde používají kalendáře k zobrazení přehledů o volných termínech pro konzultace, při vhodné konfiguraci může tato pomůcka výrazně usnadnit domluvu a ušetřit čas při smlouvání termínů.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *