Jak a k čemu zřídit kreditní kartu

K čemu a jak zřídit kreditku? Podíváme se na konkrétní příklad a rozebereme, zda a komu se tyto bankovní produkty vyplatí používat.

Typy karet

Banky nabízí dva základní typy platebních karet. Jedná se o:

  • debetní karty – karty, kde se čerpají peníze přímo z účtu a zpravidla nelze jít do mínusu
  • kreditní karty – karty, kde při nákupu čerpáte krátkodobý úvěr – kredit; když ho pak v krátké době splatíte, neplatíte žádný úrok; placení jimi může být spojeno s různými slevami nebo navyšováním nějakých výhod (například leteckých mil)

Druhy kreditních karet

Jednotlivé typy kreditních karet a to, komu se mohou vyplatit k využívání, si můžeme dále rozebrat na příkladu nabídky Citibank, která u nás patří k bankám, které tento instrument poměrně intenzivně prosazují.

Klasická kreditka

U klasických kreditních karet máte prostě limit na nákup a dobu, do které můžete bezúročně převést peníze na kartu tak, abyste neplatili úrok. Například jde o Citi Classic a výchozí nabídku většiny bank. Vedení karty bývá v tomto případě zdarma a jedná se tedy o jakési jištění pro případ potřeby vyšších výdajů.

Vracení procent z nákupů

U těchto karet získáváte peníze za nákupy zpět (například u Citi Classic je to 2%). Vrácení zpravidla neprobíhá přímo, ale ve formě prémií, které se pak smění za výrobky nebo služby. Je potřeba zmonitorovat, zda toto vracení neprobíhá pouze při překročení určitého minimálního objemu transakcí a není potřeba např. utratit kreditkou nejméně 10 000 Kč/měsíc a jinak žádné prémie z placení neplynou. Dalším bonusem těchto karet bývají slevy u některých partnerů v řádech desítek procent.

Kreditky s výhodami u určitých partnerů

Tyto karty se vám hodí tehdy, pokud využíváte služeb určitého řetězce. V našich končinách se jedná o:

  • O2 Citi karty – slevy 30% nebo 40% na služby u O2 podle typu karty
  • Billa karta – bonus 5% z nákupů v Bille
  • ČSA karta od City – jediná karta u nás, se kterou můžete sbírat letové míle, které pak můžete vyměnit u ČSA za lety do libovolných destinací

Jak zřídit kartu

Při zařizování si prostudujte zejména poplatky za vedení a to, zda se náhodou po roce či dvou nenavyšují. Pozor také na různé limity využívání služeb, kdy je potřeba utratit kreditkou měsíčně určitý minimální obnos, jinak se neaktivují. A samozřejmě u všech kreditek je ideální splácet vybraný kredit ještě pokud možno v bezúročném období (bývá kolem dvou měsíců).

Samotné zřízení pak můžete provést buď přes internet (u City, kterou jsme použili jako příklad, to lze provést  na této stránce), kde si po úvodní komunikaci domluvíte zpravidla termín na konkrétní pobočce. Druhou možností je samozřejmě zajít přímo na pobobočku konkrétní banky, která má kreditní kartu, která vyhovuje vašim potřebám a všechno domluvit na místě.

Rate this post

1 komentář k Jak a k čemu zřídit kreditní kartu

  1. Dobrý den,
    můžete mi prosím poradit, jak je to se zrušením spolužadatele u kreditní karty? Pokud manželé mají kreditní kartu, ale po rozvodu jí používá pouze jeden z manželů, je možné toho druhého vymazat jako spolužadatele? Jde o to, že už druhý z manželů nemá přístup k účtu, kartě, a ani již nechce tento účet využívat. Problém ale je, že na kreditní kartě jsou nějaké nedoplacené splátky, které bývalý manžel zřejmě neplatí 🙁 Jde už ale o splatný PO rozvodu.
    Děkuji za radu!
    Alice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *