Práce v zahraničí je stále velikým lákadlem pro mnoho našich občanů různých profesí. Malý problém tu ale je – jak najít v zahraničí dobrou práci a jaké administrativní kroky podniknout? Takže, čtěte dál.
Důvodů pro hledání práce v zahraničí je několik. Tím prvním je velice slušné finanční ocenění, protože i když za našimi hranicemi budete pracovat za nižší mzdu, než jaká je v tamních končinách obvyklá, tak stejně ona výplata bude na naše poměry nadstandardní. K zahození také není vylepšení jazykových dovedností a v neposlední řadě i získání nových a mnohdy neocenitelných zkušeností, jak v profesi, tak v životě samém.
Administrativní zajištění
Asi nejatraktivnější zemí pro práci je Německo, Rakousko a popřípadě i Velká Británie či Itálie. Občané České republiky nepotřebují pracovní povolení pro práci v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru kromě Francie, Belgie, Švýcarska, Lichtenštějnska, Norska a Dánska. Od 1. května 2011 se uvolnily pracovní trhy v Německu a v Rakousku. Pokud máte zájem pracovat v zemi, kde je vyžadováno pracovní povolení, tak to samo o sobě je dost těžké získat. Ale existují profese, které mají v některých státech definovány v tomto směru speciální podmínky a samotné vydání pracovního povolení se stává pro určitá pracovní místa pouhou formalitou.
Pokud se tedy rozhodnete pro práci v zahraničí, tak budete nuceni splnit mnohé další povinnosti. Jedná se především o odhlášení z českého zdravotního pojištění, zaregistrovat se na místních úřadech a vyřídit si takzvané osobní číslo, což je obdoba českého rodného čísla. Samozřejmostí je sjednání si zdravotního a sociálního pojištění v zemi, kde zamýšlíte pracovat. A to není vše. V Itálii, kde není potřebné žádné povolení k pobytu, je ale nutné se do tří měsíců nahlásit na místním obecním úřadě. A ve Velké Británii, kde pracuje relativně hodně Čechů, je povinnosti se do 30 dnů od zahájení práce zaregistrovat do pracovního systému WRS (Worker Registration Scheme ) a tím získat osvědčení, které vám umožní pracovat a žít v této zemi. Pozor, místní zaměstnavatelé tuto registraci kontrolují! Podobná registrace na vás čeká v Nizozemí, zde do 3 měsíců pobytu. A rozhodně není od věci se o podmínkách pobytu v dalších státech dobře poinformovat, protože nesplnění některých povinností může mít velmi nepříjemné následky.
Jak a kde hledat místo
Nejprve je třeba si uvědomit, jak již bylo výše naznačeno, že některé profese jsou v zahraničí žádané a u některých záleží na momentální situaci na tom konkrétním trhu. V zemích Evropské unie dobře pochodí ošetřovatelky či zdravotní sestry, IT specialisté, inženýři – specialisté. A pokud bychom brali v úvahu pro nás atraktivní Německo, tak tady je navíc poptávka po personálu hotelů a restaurací, po personálu v obchodech a rychle by mohli nalézt zaměstnání elektrikáři a specialisté – prodejci v reklamě a marketingu.
Základní činností je tedy vyhledání volného místa. Můžete oslovit přímo firmu, která je zaměřena na obor, ve kterém chcete pracovat nebo hledat nabídky na internetu. Je pravdou a nutno počítat s tím, že tento způsob vyhledávání je někdy zdlouhavý, ale zase je možné se takto dostat k velice atraktivním nabídkám. Na internetu se vyplatí sledovat servery Práce.cz (http://www.prace.cz/ ), Spráce.cz (http://www.sprace.cz/index.fcgi ) a Jobs cz.( http://www.jobs.cz/ ), které jsou solidní a poskytují kompletní servis. Rozhodně se vyplatí navštívit speciální stránky pro vyhledávání volných míst v zahraničí – Eures (http://portal.mpsv.cz/eures/ ). Portál poskytuje prostřednictvím svých poradců i případné rady a doporučení. Tito poradci Evropské služby v zaměstnanosti jsou akreditováni ve čtrnácti vybraných krajských úřadech práce.
Využití služeb zprostředkovatelské agentury může být velmi ošidné.Jen některé opravdu práci zařídí a umí se postarat o klienty, pokud ti se dostanou do nesnází. Důkladné prověření takové zprostředkovatelské agentury je namístě. Mnohdy je dostačující nalezení jejich internetových stránek pomocí vyhledávače a na dalších stránkách se určitě objeví nějaké fórum či vlákno, ve kterém si přečtete zkušenosti klientů s onou agenturou. Pozor, toto fórum raději nehledejte přímo na stránkách agentury, protože tam budou logicky napsány jen ty případné kladné ohlasy nebo tam budou psát své zkušenosti ti, kteří jsou s onou agenturou nějak spjati.
Mezi ty prověřené zprostředkovatelské agentury lze určitě zařadit Student Agency (http://www.studentagency.cz/ ), agenturu Martin Mindl – Jazyková škola Studyline (http://www.studyline.li/ ), Czech-us v.o.s. (http://www.czech-us.cz/ ) a INFORMATION PLANET s.r.o. (http://australie.informationplanet.cz/ ).
Trošku dobrodružným způsobem je pátrání po práci přímo ve vybrané zemi. Bohužel, jsou ale profese, u kterých je jiný způsob hledání nevýhodný, tak nezbývá, než si zabalit vše potřebné a vyrazit doslova „ do světa“. Hledat ve vybrané zemi je třeba ihned po příjezdu, aby jste zbytečně neplatili za ubytování a stravu a přitom nic nevydělávali. Musíte se vybavit kvalitně napsaným životopisem v angličtině či v němčině a ten předkládat potenciálním zaměstnavatelům.
Jak již bylo řečeno, při práci v jakékoliv zemi EU je nutné se odhlásit z českého systému zdravotního pojištění a vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění, protože spadáte do zdravotního pojištění dané země.
Veškeré informace o zdravotní péči v zemích, se kterými uzavřela Česká republika smlouvy o vzájemném hrazení zdravotní péče lze najít na těchto stránkách ( hůře nabíhají, jde o pdf ) :
http://www.cmu.cz/formulare/pruvodce.pdf ).
Brigády v zahraničí
Rozhodně počítejte s tím, že největší zájem je o brigádu v Irsku a ve Velké Británii. Nyní se přidalo Německo. Dost důležitou podmínkou úspěšného hledání je jazyková vybavenost, ale angličtina i němčina by měly být dostačující. Shánět brigádu v zahraničí je třeba ihned na začátku sezóny nebo těsně před, protože zájemců jsou spousty.
Ve většině zemí EU je postačující zaregistrování se k dani a k sociálnímu zabezpečení, ale s tím by měl pomoci každý slušný zaměstnavatel.
A kde takového najít? Možností je několik. Pokud si chcete jen tak vyjet do cizí země a nezávazně si vyzkoušet, zda tam najdete nějakou šanci k přivýdělku, tak si připravte životopis v angličtině nebo v němčině a vyražte, nejlépe již v květnu či v červnu. Pokud budete obcházet kempy, restaurace, hotely či farmy, tak se na vás může opravdu usmát štěstí.
Ti, co hledají zahraniční brigádu cíleně, tak stačí na internetu vyhledat konkrétní zahraniční zaměstnavatele a těm poslat dopis s žádostí a se životopisem. Životopis musí být napsán chytře a vyzdvižení vašich schopností v něm zrychlí vyhledání kýžené brigády. Určitě ale počítejte s tím, že budete rozesílat desítky nabídek a nepřijde vám žádná odpověď. Proto je třeba vyhledávat zavčasu a nejprve oslovit ty největší řetězce hotelů, kempů, cestovních kanceláří, ale volná místa by mohly mít i různé sportovní školy a tábory, zábavní a přírodní parky a v neposlední řadě i farmáři, kteří hledají někoho, kdo jim pomůže sklidit úrodu a nebude za to požadovat balík. A ani zima není z brigád vyloučena, protože někoho na výpomoc často hledají lyžařská střediska.
Problémem se může stát ubytování pro sezónní zaměstnance. Velcí zaměstnavatelé ho většinou nabízejí. Někdy si ho budete nuceni zajistit sami a potom nezbývá, než si zadat inzeráty s poptávkou po ubytování na koleji nebo po levném pokoji či ubytovně. Zaměstnavatel by vám měl sdělit, jak si zajišťovali ubytování předešlí brigádníci.
Asi není úplně známá ta věc, že pokud někdo pracuje v zahraničí, tak si po návratu může zažádat o navrácení daně, kterou měl strhávánu zaměstnavatelem z platu. Vzhledem k tomu, že Česko má v tomto ohledu s každým státem jinak postavenou smlouvu, tak se ve věci navracení daně raději nesnažte sami. Existuje zde specialista, kvalitní a prověřená agentura Taxback. Veškeré informace, které vám podají její zaměstnanci, jsou zdarma, poplatek zaplatíte až z částky, kterou ona agentura vyzíská ze státu, kde jste byli zaměstnáni. Určitě navštivte stránky http://nazkusenou.lnk.taxback.com/steps.asp?sh=2&Lng=cz, kde je možné si zažádat o vrácení daně. A pokud si chcete nechat vše vysvětlit, tak se zde https://lnk-2-nazkusenou.secure.taxback.com/register-call-back.asp?Lng=cz můžete zaregistrovat ( v angličtině ) a pracovník agentury vás zkontaktuje.
Poslední rada je všeobecná, ale u hledání práce v zahraničí platná – trpělivost růže přináší…
T.B.
V GB uz WRS neni musite mit jen NIN a to je zadarmo a pocka.
Dobrý den,potřebovali bychom poradit jak získat práci v zahraničí (italie, spa,dánsko,nový zéland) bez znalosti jazyku (zaklady ano ang. spa) prosíme o radu třeba spojení na společnost, která ale nekrade a nelže, neslibuje klientům. Děkuji za radu R.V.
Prumerny plant na NZ u cizincu je v prepoctu 18000kc, neusetrite nic. V italii je to jeste mene Italove totiz nemaji minimalni mzdu a kdyz Vam sef nezaplati tak s tim nic moc neudelate. Ve spanelsku je 3x vetsi nezamestnanost nezli v CR. V Dansku to neni spatne ale bez plynule anglictiny Vas nezamestnaji pokud ano tak nacerno za 50kc na hodinu.
Ja ziji v UK. Bez Anglictiny Vas nikdo nezamestna (ruku na srdce proc by mel). Pokud nemate nejakou zajimavou kvalifikaci a velmi, velmi dobrou anglictinu tak zustante doma.
Ti co rikaji ze vas zamestnaji a to bez anglictiny a to za 10£ na hodinu lzou. Napriklad velka-britanie.com je podvod. Pracoval jsem jako tlumocnik a denne jsem se setkaval s lidma kteri prijeli pres „agentury“.
Zadna opkaju ZADNA ceka „agentura“ nesmi sprostredkovavat zamestnani v UK. Neco jine je Manpower ale ten Vas bez poradne aglictiny nevezme.
Plno nabídek na práci v zahraničí se dá najít na http://www.prace.azinzert.cz/prace-v-zahranici/ , většinou je to samozřejmě přes agentury. Ale jak se píše v článku, je potřeba trpělivost.
Já teda nejradši hledám na stránce 248.cz, specializuje se teda spíšna práci v ČR, ale ty nabídky jsou fakt kvalitní a hodně dobře platově ohodnoceny. Už odsuď mám 2. práci, snad pomůže. 🙂
Dobrý den, ono to není zase tak rozdílné jako třeba práce v České republice. Prostě si najděte nabídky práce buď někde na internetu, nebo si na webu najděte přímo nějakou konkrétní agenturu, která tohle zajišťuje. Pak už záleží jenom na tom, co konkrétně chcete dělat. 🙂 Ale nepočítejte s tím, že na vás někde v Německu za jejich platy čekají.