Co to akcie je?
Akcie je cenný papír. Z hlediska podoby rozlišujeme buď listinnou nebo zaknihovanou a podle formy je můžeme rozdělit na takové, které jsou na jméno nebo na majitele. Ještě jiné dělení kategorizuje akcie dle druhu, pak rozeznáváme ty zakladatelské, prioritní, kmenové, zaměstnanecké. V devadesátých letech jste se u nás mohli potkat ještě s takzvanými zlatými akciemi. Jsou spojeny se zvláštními oprávněními. Ta znamenají velmi zjednodušeně asi toliko: Po privatizaci podniku si stát díky jejímu držení ponechává jistý vliv. Nyní jsou však zakázány, k tomu došlo již v roce 2005 zákonem č. 179/2005 Sb. Tlak na takový krok způsobil zejména vstup České republiky do Evropské unie.
Tento druh cenného papíru o vás konkrétně sděluje, že jste jakožto její majitel neboli držitel vložili majetek (čili kapitál) do akciové společnosti a stali se tedy akcionářem. Což vám přináší různá práva. A je určena i k tomu, aby se s ní obchodovalo a o tom bude následující text.
Kde s ní obchodovat?
Na burze cenných papírů a tady se stanoví i cena. Ta se potom bude odvíjet v závislosti na vlivu nabídky a poptávky.
V Čechách je tou největší a zároveň i nejstarší Burza cenných papírů Praha. Svou činností navázala na pražskou komoditní a akciovou burzu, která byla založena už roku 1871. Zde jsou podmínky pro získání členství poměrně striktně stanoveny. Citujme si alespoň výňatek pravidel burzy, členem se tedy můžete mimo jiné stát jen tehdy, jste-li: „Osoba, která má povolení k provádění pokynů týkajících se investičních nástrojů na účet zákazníka nebo k obchodování s investičními nástroji na vlastní účet udělené Českou národní bankou…” Investovat tu můžete i jako investor běžný, pak se ale právě musíte obrátit na někoho, kdo je oprávněn být členem. Burzovní index, tedy ukazatel sloužící ke sledování vývoje trhu v čase, se označuje jako Px.
Další místo u nás (čili trh), které je určeno pro obchodování s touto komoditou, je RM-systém. Zaměřuje se na drobné a střední investory a jsou zde k dispozici akcie nejen domácích společnosti, ale také těch zahraničních. A má k dispozici i ty akcie, které se na výše jmenované Burze cenných papírů Praha nevyskytují (Vítkovice nebo třeba Česká spořitelna).
Na obou z nich se dá obchodovat i ve formě online aukce, každá z nich má svou vlastní aplikaci, která vám sem umožní přístup. RM-systém zavírá až v 17:00, což mu připisuje jedno české nej – je nejdéle otevřenou burzou u nás. V něm můžete obchodovat i coby to, co sama společnost nazývá ve svých pravidlech „běžný občan”. Tedy nepotřebujete nic speciálního. Ale budete si muset nechat zřídit na pobočce Fio banky účet. Ta totiž burzu vlastní a zároveň je provozovatelem on-line platformy.
Co obchodování obnáší? Co si rozmyslet, než začnete?
Především je zapotřebí si říct, zda jste ochotni nést příslušnou míru rizika. Akce jsou vysoce likvidní a mohou vám přinést i prosperitu v podobě značného výnosu, ale na druhou stranu se investice pojí i s nezanedbatelnou možností ztráty.
Jste-li si jisti, že začít chcete, rozmyslete si, kde. Mimo výše zmíněných českých burz můžete zahájit svoje působení i na těch zahraničních, pak pro vás bude znamenat výhodu i to, že jsou otevřeny déle. Čas zohledněte ještě v jednom bodě.
Dále je totiž potřeba být srozuměn ještě před započetím obchodování s tím, že se jedná o činnost, která vyžaduje, abyste se jí pečlivě věnovali. Budete se jí muset zaobírat denně, zpočátku vám to může zabrat i více než hodinu, dlužno dodat, že se potřebný čas se získanými zkušenostmi zkrátí. A myslete i na určení horizontu, v němž svoje prostředky hodláte zhodnotit. Buďte ovšem realisté a obrňte se trpělivostí, rozhodně se nejedná o kouzelný návod ke zbohatnutí přes noc. Pevné nervy ostatně jsou rovněž nezbytnou výbavou každého investora.
Jak na investování konkrétně – rady a tipy
Vhodnou investiční strategii je samozřejmě záhodno si rovněž promyslet, než se pustíte do působení na burze. Uvažujte o ní například z hlediska času, zda dáte přednost investicím krátkodobým, s těmi se pojí nižší výnos, ale také nižší riziko ztráty, případně dlouhodobým. Svoje portfolio je rovněž užitečné dostatečně diverzifikovat, to znamená neinvestovat většinu prostředků do jediné položky. Mělo by jich být víc, ideálně i z odlišných odvětví a různých kontinentů. A není též příliš moudré nakupovat ty akcie, jejichž cena prudce roste. Pravděpodobně se dá totiž záhy čekat propad. Doporučuje se spíše investovat do takových, které stagnují, leč podnik je na tom dobře, neboť máte šanci, že cena se vbrzku bude posouvat směrem nahoru.
Pro klienty, kteří mají poněkud finančně smělejší plány, se nabízejí služby osobního makléře, pak je ale zapotřebí počítat s tím, že vstupní investice se pohybuje v řádech miliónů korun.
Dále samozřejmě existují akcie stabilnější, jsou totiž i podniky, které jsou tzv. nezničitelné a daří se jim prakticky v každé ekonomické situaci. Nebo takové, jejichž cena se prudce mění, roste i klesá. Což je spojeno s možností výrazného zisku i ztráty, takže si opět budete muset ujasnit, zda chcete podstupovat riziko. Pamatujte na to, že je zapotřebí umět na neustále se měnící situaci reagovat a být flexibilní. Pro úplné začátečníky je však vhodným postupem investování pravidelné. Než potřebné vědomosti nabudete, opřít se zároveň můžete o rady makléřů a analytiků a rozhodně se vám vyplatí učit se od zkušenějších.
Strategie lze dle míry rizika a výnosnosti dělit na:
- trading
- aktivní investování
- růstovou strategii
- výnosovou strategii
Jiným typem dělení, dle toho, jak moc jste konzervativní nebo se nebojíte rizika, je investovaní zaměřené na:
- růst
- hodnotu
- výnos
Jak investovat s plus500.cz
Nepotřebujete k tomu nic než počítač a připojení k internetu. Program si můžete stáhnout přímo zde a nebo pokud se vám nechce nic instalovat, můžete použít také tuto online aplikaci. Zásadní výhodou je, že nemusíte nikam chodit. Zkrátka si vytvoříte registraci a rovnou můžete začít ve zdejší online aplikaci. Díky službám tzv. brokera má totiž vstup na kapitálové trhy zprostředkován kdokoli.
Ovšem pozor! Než proniknete do poměrně komplikovaného světa investovaní, lze si otevřít časově neomezený demo účet. Vypadat bude přesně jako ten klasický, s jedním zásadním rozdílem. Hospodaříte pouze s virtuálními prostředky, takže reálný nebude sice ani váš případný zisk, ale ani ztráta. A nemusíte do něj na úplném startu ani nic vkládat. Vrhnout se do světa obchodování jako absolutně nezkušený by se vám rozhodně mohlo vymstít. Takže až pochopíte zákonitosti tohoto světa, začněte investovat skutečné finance.
Obchodovat tu lze s akciemi českými, evropskými i americkými. Konkrétně s obchodními instrumenty CFD, u nichž je cílem prodej při nárůstu ceny. Vy pak vyděláte na rozdílu vstupní a výstupní ceny aktiva, tedy na pohybu jeho ceny, nemusíte nic fyzicky vlastnit. CFD se staly velmi oblíbeným nástrojem, jelikož zpřístupnily globální trhy pro individuální drobné investory, kterým by jinak zůstaly tyto instrumenty nedostupné. A jsou navíc pružnější verzí klasického obchodování. Návratnost vaší investice je uváděna až dvacetinásobná, můžete také obchodovat na marži (tzv. pákové obchody). Pro nákup tohoto derivátu vám též stačí mnohem menší kapitál. Nevýhoda je nasnadě: Vysokou částku lze získat, ale též o ni přijít.
K ruce vám zároveň budou pokročilé analytické nástroje. Předem si můžete nadefinovat i limit pro maximální zisk nebo ztrátu. Pozice se pak automaticky zavřou.
Hezký den přeji. Zajímavý článek. Já jsem také přemýšlel jak investovat do akcií, nakonec u mě zvítězila investice do fondů…o této formě investování se můžete dočíst třeba tady https://www.premiot.cz/2021/04/27/investice-fondu-kvalifikovanych-investoru/ Je to vlastně skoro stejné jako investovat do akcií, až na to že vám je jakoby pomáhají vybírat a spravovat profesionílní správci fondu.
Dobré rady, díky mockrát. Abych pravdu řekl, tak si úplně nejsem jistý, jestli se v současné době vyplatí investovat do akcií. Sám jsem nad tím nedávno uvažoval a asi do toho spíš nepůjdu. Je to moc velký risk. Do něčeho bych ale rád své peníze uložil. Vidím to ale spíš na nějaký drahý kov. Třeba taková investiční platina nevypadá vůbec špatně.
Zdravím, myslím, že kupování akcií se mi úplně nezamlouvá, není to pro mě tak atraktivní, když koupím jakýsi kus papíru nebo něco na internetu, radši mám placky na batoh/, které jsou hmotné a myslím, že by se jim mohla časem zvednout hodnota…. Myslíte, že to má smysl? Předem děkuji za zpětnou vazbu
Ahoj! Já už přes 2 roky kupuju akcie na Etoru. Je super že to je bez poplatků. Navíc mají přehledné uživatelské prostředí i pro začátečníka. Za sebe určitě vřele doporučuji. Nakupovat akcie lze už od 10 dolarů.
https://med.etoro.com/B18636_A92219_TClick.aspx
Do akcií bych investoval už jen z toho důvodu, že bych tomu fakt rozumněl a pochopil plně podnikání té konkrétní firmy, do které chci nasypat peníze. V tomhle ohledu mi přijde mnohem chytřejší investice do zlata, které je jistější a nevyžaduje takovou odbornou znalost. Ale jako dělejte si samozřejmě se svými penězi to, co uznáte za vhodné.