Jak investovat do zlata

Tentokrát se budeme věnovat investicím jmenovitě obchodování se zlatem. Jakým způsobem koupit zlato. Jak poznat, kdy se vyplatí kupovat a jaké nástroje k tomu použít?

 80.6% účtů drobných investorů přichází při obchodování s CFD o peníze. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz. Plus500 je určen zkušeným obchodníkům, není vhodný pro začátečníky. Jedná se o obchodování s CFD, ne přímo s finančními instrumenty. Vaše peníze mohou být v ohrožení. 

Mít v trezoru hromadu zlatých cihel je stále spojeno s představou bohatství a toho nejlepšího zajištění, které si může člověk představit. Když se v novinách píše, že je nejistá doba a roste cena drahých kovů, řada amatérských investorů začíná nakupovat všechno ze zlata, co se jim dostane pod ruku – mince, náušnice, šperky, medaile… U řady těchto předmětů přitom platí kvůi úpravě předmětu více, než by pak na trhu získali při prodeji – při prodeji ve zlatnictví totiž pak dostanou často peníze jen za hodnotu uchovanou v drahém kově, a nikoliv cenu šperku.

Rizika fyzických kovů

Při ochodování s fyzickým kovem jsou tedy dvě rizika:

  • riziko uchování (a odcizení)
  • riziko likvidity – ve chvíli, kdy chcete realizovat prodej a získat peníze, musíte najít kupce

Právě kvůli minimalizaci těchto dvou rizik dnes většina investorů nevolí přímo fyzické zlato, ale raději finanční instrument, přes burzu. V tomto případě nenakupujete poukazy na zlaté cihly nebo pruty, ale certifikáty (jedná se o  CEF nebo ETF). Obchody probíhají v uncích, které jsou obchodovány na páku (malou investovanou částkou ovládáte násobně větší objem peněz).

Jak to v praxi probíhá?

  1. Investor si otevře účet u platformy umožňující vstup na komoditní burzu se zlatem. Takovouto platformou pro nákup a prodej komodit je například Plus 500, který můžete stáhnout zde.
  2. V aplikaci (která je zpravidla dostupná jak pro počítač, tak mobil, někdy i přímo přes web), zjistí aktuální pohyby a ceny zlata na trhu.
  3. Rozsáhlejší platformy mívají možnost kupovat a prodávat jak drahé kovy, tak i akcie nebo jiné finanční instrumenty. Zlato, stejně tak jako stříbro, nebo zemědělské produkty, bývají v sekci Komodity.
  4. Při obchodování lze použít dva typy příkazů: nákup (long), který se používá, když předpokládáme budoucí růst ceny, a prodej s dodatečným nákupem (short, někdy také značený jako „zkrátit pozici“).
  5. K analýze toho, kdy koupit a kdy prodat můžete využít v zásadě dva typy informací – informace o trzích ze zpravodajských zdrojů (tzv. fundamentální analýzy) a nebo analýzy grafu změn cen. K analýze změn cen můžete v některých aplikacích sloužících k obchodování dále využít pomocných linek a ukazatelů. Například v aplikaci kterou si můžete stáhnout zde jsou tyto grafy ukryty pod tlačítkem f(x), kde si pak můžete přidat jednotlivé ukazatele do grafu změn cen kovu.
    Jedním z často používaných ukazatelů je například plovoucí průměr, který vždy když se protne s grafem indikuje, že v tuto chvíli by se měl realizovat obchod. Podrobné grafy s vývojem cen naleznete na Yahoo Finance.
  6. Zpravidla nemusíte hned obchodovat na ostro, ale do začátku máte nějaký zkušební demo účet, který si aktivujete až po dobití peněz (ideální je u příslušného obchodníka využít akcí, kdy dostanete k prvnímu dobití peněz ještě další bonus, je proto vhodné tyto akce sledovat a využít).
  7. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vašeho portofolia – doporučuje se minimálně jednou denně zjistit stav investic v aplikaci, analyzovat trh a rozhodnout o setrvání v držení investice nebo prodeji.
Rate this post

3 komentářů k Jak investovat do zlata

  1. Mám pár zlatých mincí ale asi půjdu na vyšší level.. už to instaluju zatím to vypadá celkem přehledně

  2. Právě nad investicí do zlata v poslední době docela také uvažuji, takže se mi takové rady celkem hodí. Já třeba už nějakou dobu sleduji tento investiční magazín https://www.investice.cz/ a podle toho, co tam psali by teď na investování do zlata mohla být vhodná doba, tak přemýšlím, že to zkusím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *