Jak koupit dům

Nemovitost nekupujeme každý den. Ať už se jedná o koupi bytu nebo domu, vždycky je to pořádná investice a ne každý si může dovolit ten „luxus“ koupit si dům třeba čtyřikrát za život.

A právě čím větší peníze v koupi domu hrajou roli, tím větší je riziko, že o ně přijdete, pokud si nedáte dostatečný pozor. Koupi domu je potřeba několikrát zvážit a dobře promyslet, nepodcenit žádný z klíčových momentů a nekoupit tak „dům v pytli“.

Každý máme jiné priority, které u nás hrají zásadní roli při výběru domu. Pro někoho bude nejdůležitějším faktorem cena, jiný bude preferovat vhodnou lokalitu umístění domu, další se zaměří na jeho konstrukci. Pravdou je, že všechny tyto tři faktory jsou při výběru domu velice důležité. Hledat můžete za pomoci realitních portálů (jako např. sreality.cz, wikireality.cz), u nabídek místních realitních kanceláří a nebo v soupisech nemovitostí v exekuci a dražbách.

Důležitým kritériem, kterým by měl váš vysněný dům jednoznačně projít, je lokalita.  Místo, kde možná strávíte příštích 20 let vašeho života, je ještě důležitější než samotná kupní cena. Musíte si zodpovědět otázky, zda to budete mít blízko do práce, jestli budete mít kde zaparkovat vaše auto, jak to bude s dostupností mateřských školek a škol pro vaše děti, nebo jestli místo, kde dům stojí, není příliš hlučné.  Lokalitu vybírejte pečlivě a bez zbytečných unáhlení. Dopřejte si čas na „nasátí atmosféry“ konkrétního místa, projděte si vybranou lokalitu nejen odpoledne, ale i ráno a ve večerních hodinách, což vám hodně napoví v otázce bezpečí.

Zaměřte se také na konstrukci domu. Konstrukce domu a volba materiálů, které byly použity při jeho výstavbě, ovlivňuje nejen cenu samotné stavby, ale samozřejmě také následné náklady na jeho provoz. Věnujte tomu pozornost ať už z hlediska nároků nadům vytápení domu či nároků na jeho údržbu a případné opravy, které jsou dány právě kvalitou materiálu a konstrukčním řešením.

Posledním, ne však méně podstatným faktorem, je cena domu. Než se pustíte do samotného hledání vašeho„domu snů“, ujasněte si, v jakých cenových relacích se můžete pohybovat. Řekněte si, kolik kolik vlastních nebo vypůjčených peněz jste ochotni do koupě domu investovat. V dnešní době není problém zažádat banku a půjčení peněz na bydlení, k dispozici jsou i úvěry na celou hodnotu nemovitosti, ale faktem stále zůstává, že vám banka nepůjčí částku pěti milionů korun, pokud váš plat činí „jen“ patnáct tisíc čistého.

Pokud jste došli k fázi, kdy máte dům vyhlídnutý, přichází na řadu jeho prohlídka. Samotné prohlídce domu věnujte maximální pozornost a to především po technické stránce.  Platí to u všeho – ať už kupujeme použitou pračku, ledničku, automobil nebo jen mobilní telefon – vždycky se zajímáme o jeho technický stav. U domu by to nemělo být jinak.

Projděte si všechny místnosti, podívejte se na skvrny na zdech, které můžou značit prosakující odpady, vyzkoušejte zavíraní a těsnění oken, přesvědčte se, že teče studená i teplá voda.  Nezapomínejte ani na elektrospotřebiče, které zůstanou v domě po jeho prodeji. Ať už se jedná o spotřebiče v kuchyňské lince či kotel sloužící k vytápění domů. Prodávající by měl mít od všeho doklady. Z nich zjistíte nejen stáří, ale také jestli se na ně vztahuje případná záruka.

Pokud chcete koupit dům a už dopředu počítáte s jeho celkovou rekonstrukcí, bude pro vás celý proces„kontroly“ jednodušší. I v tomto případě však platí, že čím pomaleji a především důkladněji si vybraný dům prohlédnete, tím lépe.

Nabízí se také otázka – pořídit dům za pomoci realitní kanceláře, či nikoli?Spolehnout se při výběru nemovitosti na pomoc realitního makléře pro vás může znamenat jisté výhody. Realitní makléř nejenže vám pomůže najít vhodného kupce, ale s makléřem „za zády“ se také snadněji vyhnete chybám, které byste jakožto „laik“ mohli udělat. Koupě domu není levná záležitost a je důležité dávat si dobrý pozor především v oblasti právní. Obrátíte-li se na realitního zprostředkovatele, ušetříte si tak spoustu času i energie.

Práce realitního makléře ale není zadarmo a pro někoho je tato možnost jen „zbytečným luxusem“, který si nemůže dovolit. Může se také stát, že při výběru realitní kanceláře „sáhnete“ vedle a narazíte tak na společnost, která si bude určovat směšně vysoké částky.

Zda zvolit pomoc realitní kanceláře nebo ne, záleží čistě jen na vás a především na vašich finančních možnostech.

Máte-li už dům vybraný, pečlivě jste zkontrolovali jeho technický stav a zvážili jste jeho lokalitu, je dalším krokem část „písemná“. Od prodejce domu si vyžádejte doklad o tom, že současný vlastník nabyl nemovitost legálním způsobem – kupní smlouvu, darovací smlouvu, restituční rozhodnutí soudu a jiné.

Požadujte také občanský průkaz vlastníka nemovitosti, abyste se na vlastní oči přesvědčili, že pan Jakoubek je ve skutečnosti pan Jakoubek. A v neposlední řadě list vlastnictví – aktuální výpis z katastru nemovitostí.

Problém může nastat, když dům nejde zapsat do katastru nemovitostí. I neexistující výpis z rejstříku společenství vlastníků může zadělat na malér. Pak se totiž může stát, že bez něj koupený dům nevložíte do katastru nemovitostí.

Jak tomu můžete předejít?

Sjednanou částku zaplaťte až poté, co je koupě zapsaná do katastru nemovitostí. A pro případ blokace zápisu vlastnického práva katastrem nemovitostí si dojednejte možnost odstoupit od kupní smlouvy.

Pozor si dejte i na zástavní práva a věcná břemena. Než smlouvu podepíšete, ověřte si v katastru nemovitostí, zda ten, kdo vám dům prodává, je skutečně jeho vlastníkem. A jestli na domě neváznou žádná věcná břemena a zástavy. Mohlo by se totiž někdy v budoucnu stát, že pokud předchozí vlastník nesplatí své dluhy, a dům byl dána do zástavy ve prospěch jiného subjektu, tak zástavní věřitel docílí prodeje té bytové jednotky jakožto zástavy.

Rate this post

3 komentářů k Jak koupit dům

  1. Taková rada by se nám hodila před rokem, to jsme akorát kupovali dům v jedné nedaleké vesnici, chtěli jsme konečně klid od města. I když jsme tedy koupili starší domeček a postupně si ho spravujeme, jsem moc spokojená. Nedávno jsem narazila na super e-shop plný všech věcí, co takhle k přestavbě potřebujeme, hlavně jsem hledala nějaké ochranné masky, protože všude bylo spoustu prachu a našla jsem tady https://www.wbs-safety.cz/14-ochrana-dechu :).

  2. Ahoj. Dobré shrnutí. Líbí se mi že zmiňujete zaměřit se i na konstrukci domu a případné vytápění. To je za mě hodně důležité protože vytápění je pak položka za kterou se platí každý měsíc. Známý mi radil že pro systém vytápění a vůbec i ohřevu vody je dobrý termostatický směšovací ventil. Je to něco takovéhleho https://atm.afriso.cz/ a dokonce prý ani jeho montáž není zas tak náročná…

  3. Nejsem si úplně jistá jestli by se mně při koupě domu líbila zelená střecha na baráčku. Podle mě je lepší si takovou věc nechat nainstalovat nějakou firmou od samého začátku. Neříkám že je nutné mít zelenou střechu od začátku stavby, ale spíše bych si to nechala nějakou firmou udělat až po koupi. Jaký názor na zelenou střechu máte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *