Jak a kde zakoupit zlato, jak sledovat ceny této komodity a další informace o trhu cenných měn.
Stručná historie zlata
Zlato patří k nejstarším způsobům směny, vzhledem ke své vzácnosti a složitosti získávání, spolu se svým atraktivním vzhledem bylo a je k tomuto účelu více než vhodné. Vždy však patřilo k prostředkům určeným spíše pro větší obchody, nikdy nebylo všedním prostředkem každodenního užití: v těchto oblastech bylo zastupováno kovy nižší hodnoty (zejména stříbrem). Později se přešlo na vydávání bankovek v protiváze za zlato uložené v bance (bankovky tedy byly poukázkami na zlaté cihly uložené v bankovním ústavu), později se tato praxe centralizovala a takto fungovala většina světových centrálních bank až do konce fungování Brettonwoodského systému, když prezident Spojených států Nixon zrušil fixaci dolaru na zlato. Od té doby jsou peníze kryty aktivy centrální banky a výměna za zlato ani teoreticky možná není.
Ihned po zrušení krytí měn zlatem začala cena zlata růst a dlouhodobě roste až podnes. Je považováno za konzervativní investici, preferovanou zejména v dobách ekonomické nestability a nejistého vývoje. Ovšem i tak upozorňujeme, že 80.6% investorů používajících CFD přijde o své peníze. Jedná se o rizikovou investici a můžete přijít o své peníze.
Jak a kde zlato koupit
V současnosti se nám nabízí dvě možnosti, jak investovat do tohoto drahého kovu. První z nich je nákup a prodej zlatých svitků, mincí a dalších odlitků z něj, tedy zlato ve fyzické podobě. Nevýhodou je, že jednak se pak musíte starat o jeho úschovu, dobře ho zabezpečit v trezoru nebo na jiném bezpečném místě, a za další také likvidita, možnost zpětného prodeje není zaručena, kupce si musíte najít sami.
Druhou možností je koupit zlato na komoditní burze. Máte zde díky pákovému efektu spravovat větší množství zlata pomocí menší investice, minimální ceny za lot (=jedna investiční jednotka) K ovládání nákupů a prodejů i inkasování zisků vám v tomto případě stačí zaregistrovat se u obchodníka a stáhnout si do počítače program pro obchodování. Obchodovat tímto způsobem umožňuje například Plus500, který umožňuje jak obchodování na zkoušku bez nutnosti vložení peněz, tak po aktivaci účtu (stačí mít platební kartu s aktivovaným placením přes internet) obchodovat přímo se zlatem pomocí zdarma dostupného programu určeného k obchodování s CFD (ke stažení zde).
Plus500 je autorizována a ověřena Financial Conduct Authority (FCA) a obchodování doporučuje zkušeným traderům. Mějte na paměti, že váš kapitál může být v ohrožení, pokud nevíte co děláte.
Sledovat aktuální vývoj ceny zlata je více. První z nich, je přímo v programu pro obchodování, zde by měly být ceny nejaktuálnější. Dále přehledy najdete i na řadě českých i zahraničních serverů (na webu však nemusí být zcela aktuální a často jsou tyto grafy generovány s určitým zpožděním) – jedná se např. o weby kurzy.cz nebo kitco.com.
Pingback: Je správný čas koupit zlato? | Šperky - nejoblíbenější šperky pro každou příležitost
Díky za návod, do zlata jsem chtěl jít, ale nevěděl jsem kde uchovávat ty investiční svitky, tohle asi dává větší smysl 😀