Jak na cestovní pas

Rakousko, Francie, Finsko, Itálie, Polsko a ostatní státy patřící do Schengenského prostoru nevyžadují na hranicích cestovní pas. Ovšem, má to jedno velké ALE. Hranice přejedete, nicméně bez cestovního dokladu se v cizích státech, a teď nemáme na mysli jenom země Evropské unie, prostě neobejdete. Je nenahraditelný, slouží jako jediný doklad o vaší totožnosti. Platební karty či řidičský průkaz nebo občanka ho nezastoupí. Například při vstupu do letadla, při vyhledání pomoci lékaře či na žádost policie je vyžadován.

Na který úřad zajít

Pro zřízení cestovního pasu se musíte dostavit na příslušný obecní úřad s rozšířenou působností osobně. Jste-li občan starší 18 let, s trvalým pobytem na území ČR, stačí vám občanský průkaz. Úřednice za přepážkou s vámi vyplní příslušný formulář, vyfotí vás, zaplatíte poplatek a počkáte, až pas bude vyřízen. V případě, že je vám méně než 18 a více než 15 let, potřebujete písemný souhlas zákonných zástupců. Podpis musí být řádně ověřen. Upas pěstounů a opatrovníků doložíte soudní rozhodnutí. U dětí do 15 let je nutný rodný list. Vyřizujete-li pas v zahraničí, vyhledejte zastupitelský úřad České republiky. Tam počítejte s lhůtou vyřízení cestovního dokladu 120 dnů.

Pas vs. rychlopas

Za vyřízení cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji zaplatíte 600 Kč a doba vyřízení je 30 dnů. Doba platnosti je 10 let u občanů starších 15-ti let. Ve stejné lhůtě vyřídíte i pas dětem (tj. osobám mladším 15 let), ovšem doba platnosti je stanovena na 5 let a cena na 100 Kč. Po uplynutí určené doby si musíte vyřídit nový – platnost nelze prodloužit.

V případě, že potřebujete odcestovat narychlo, nezbyde než si připlatit. Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji – tzv. rychlopas – stojí 1500 Kč, vyřízen je do 30 dnů od podání žádosti a jeho platnost je 6 měsíců. U občanů do 15 let ho pořídíte za tisícikorunu. Zde je nutné přiložit 2 fotografie.

Na děti v pase zapomeňte

Dříve existovala možnost, že děti si zapíšete do CP a hotovo, jede se. Tato varianta byla zrušena 1. července 2011, a ti co je tam již zapsané měli, mohli takto vycestovat do 26. června 2012. Nyní musí mít každý občan svůj cestovní pas bez ohledu na věk.

Rate this post

3 komentářů k Jak na cestovní pas

  1. ked nas pred cca 2 rokmy zastavili v nemecku, tak sme dali 2 obcianske, 1 vodicky a dokonca 1 kartu vodica a policajti nam vobec nic nepovedali, takze pas v sengene nieje az tak moc nutny

  2. Jojo, jak píše pass, pokud člověk jezdí jen po Schengenu, tak pas není potřeba. Já ho například sice mám, ale už je asi dva roky propadlý. Zatím jsem neměla důvod si ho obnovovat. Třeba letos se chystám opět na dovolenou do Itálie, kde jsem už naposledy byla bez pasu a vše bez problému. Jinak musím říct, že na tu dovolenou se hrozně těším. Už jsem měla strach, že to nevyjde, ale nakonec ano. Povedlo se mi tam sehnat velmi pěkné ubytování, teď už jen zbývá sjednat si cestovní pojištění. To si nejspíš sjednám na https://kalkulackapojisteni.com/ tak, jako naposledy.

  3. Při přípravě na dovolenou jsem si raději zkontrolovala, zda mám platný svůj cestovní pas. Dalším krokem bylo nakoupit kvalitní vybavení na cestu. Nejvíce jsem potřebovala nový batoh, abych mohla vyrazit na svou letní dovolenou s přítelem. Je lehký, prostorný a velmi praktický a mám, tak všechny své věci stále po ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *