Jak na exekuci

Nejlepším způsobem jak na exekuci vyzrát je se do ní nikdy nedostat. Jenže, půjčování peněz dnes patří k běžnému životnímu koloritu. Pokud dluhy přerostou přes hlavu, můžete se setkat s exekutorem v tváří tvář a setkání to nebude příjemné. Jak v takové situaci jednat? 

Určitě špatně neuděláte, pokud se necháte pojistit proti ztrátě zaměstnání nebo proti neschopnosti splácet dluh. A jiné pravidlo říká, že půjčit si jen pouze do té výše, abyste mohli v případě nouze částku splatit. Tyto zde vypsané možnosti většinou znamenají to, že exekutora nepotkáte. Mnohem častěji se stává, že se nad možnými problémy nezamyslíme a v daném okamžiku je důležité , že žádanou věc máte zakoupenu podepsáním jediného papíru. Navíc, lákavé reklamy úvěrových společností všem nabízí ty nejlepší podmínky. Vše je v pořádku do doby, kdy se vyskytne problém a dluh není možné z jakéhokoliv důvodu splácet. Po několika výzvách společnost nebo instituce předává celou pohledávku exekutorovi, což je soukromá osoba pověřená státem k výkonu exekučního práva. Někomu se to může zdát někdy až moc rychlé, ale je třeba si uvědomit, že úvěrové a potažmo ani bankovní instituce nemají žádné páky, jak vymáhat u dlužníků své pohledávky. Exekutor jedná podstatně rychleji a efektivně. Proto je tak hojně využíván. Navíc, na samém průběhu exekuce je její vykonavatel ekonomicky závislý, takže čím si bude počínat rázněji a efektivněji, tím více si vydělá.

Osoba exekutora

Nejprve trošku teorie o funkci exekutora. Ten si o provedení celé exekuce rozhoduje sám. A koná tak podle rozhodnutí soudu či notáře. Exekutor má také na starosti dražbu zabavených movitých i nemovitých věcí. Musí uschovávat peníze a cenné papíry a podává informační a právní servis všem osobám zúčastněných na exekuci.

Samotný exekutor má velmi rozsáhlé pravomoci. S jeho osobou musí spolupracovat veškeré orgány státní správy, pojišťovny, banky a nebankovní společnosti. Tím pádem exekutor získává perfektní přehled o pravé finanční situaci dlužníka. Navíc, ve spolupráci s policií je oprávněn vstoupit do jeho osobních prostor a to i bez jeho fyzické přítomnosti. Jakmile se tak stane, exekuce začíná.

Samotná exekuce může být spuštěna až po proběhnutí termínu splatnosti pohledávky. Poté je sepsána žaloba a ta skončí u soudu. Samotný soud vůbec nemusí proběhnout, jen je místo něj vydán platební rozkaz. V něm je určeno, kdo komu má co zaplatit. Pokud dlužník na tento rozkaz nereaguje, může být vydán návrh na exekuci. Soud má v této době 15 denní lhůtu na rozhodnutí, zda bude exekuce provedena či nikoliv. V případě jeho kladného posouzení jsou všechny strany vyrozuměny o exekuci, samotný dlužník většinou až naposled. Exekuce začíná. Dlužník přichází o majetek, jsou mu obstaveny účty a samotný exekutor podnikne všechny efektivní kroky, aby se co nejrychleji dostal k nějakým dlužníkovým penězům. A věřte, že často nebere ohledy. Pokud se dostane exekutor k zabavení věcí, tak velmi brzy provede jejich dražbu a takto získanými penězi vyplatí věřitele a další zúčastněné strany včetně sebe.

Kdyby náhodou nějaké peníze zbyly, tak ty patří podle zákona dlužníkovi, ale exekutoři si v tomto případě počínají velice chytře a zbytky nenechávají.

Co může exekutor zabavit?

Tato osoba má opravdu široké pravomoci. Co se týče platů, zabaví prakticky vše. Nesmí sáhnout na takzvanou nezabavitelnou částku (její výše je závislá na typu pohledávky a také na tom, jaké je vaše životní minimum ). Nedotkne se také jednorázových sociálních dávek (porodném pohřebné…), dávek v hmotné nouzi a příspěvků na bydlení. Totéž se týká i sociálních dávek pro tělesně postižené. Exekutor ale zabere i mateřskou, podporu v nezaměstnanost a popřípadě i další vedlejší platy.

Exekucí bankovního účtu se situace značně zhoršuje. Na něm vám musí zůstat dvojnásobek životního minima. Bohužel, pokud na něj váš zaměstnavatel pošle nezabavitelnou částku v exekuci na plat, tak se k ní vůbec nedostanete. Přesněji řečeno, jednou ano a potom již máte smůlu. Řešení se nabízí – domluvit se se zaměstnavatelem, aby vám onu částku dával v hotovosti nebo poukázkou.

Největší problémy přináší exekuce majetku. Exekutor zabírá víceméně vše a problém nastává, pokud dlužník s někým sdílí domácnost. Exekuci nepodléhají věci osobní spotřeby nebo potřebné k výkonu práce a majetek, jehož zabavení by odporovalo morálnímu kodexu. Tudíž vám zůstane oblečení, obvyklá výbava domácnosti ( postele, pračka, nádobí, už ne televizor nebo křesla…), snubní prsteny a zdravotnické potřeby.

Exekutor ve společné domácnosti zabavuje vše, o čem si myslí, že je majetek dlužníka. Pokud zabaví něco, co patří jiné osobě, je třeba okamžitě o tom podat důkaz svědectvím, účtem či jinou listinou. Může se stát, že na to exekutor nereaguje, potom trvejte na sepsání protokolu a klidně i na služebně policie. Neoprávněně zabavený majetek může exekutor ihned vracet. Když se tak nestane, nezbývá než sepsat se svým právníkem vylučovací žalobu k soudu. Pozor! Vždy musíte dokázat, že daná věc dlužníkovi nepatří!. Proto se vyplatí schovávání všech účtenek a dokladů o koupi.

Pokud by snad náhodou nedošlo první exekucí k uspokojení pohledávek věřitelů, může být přikročeno k exekuci nemovitosti. Novela exekutorského zákona zpřísnila pravidla, kdy může dojít na zabavení domu. Tento postup musí následovat po exekuci na plat či na účet.

Jak se chovat v exekuci?

Nejprve si uvědomte, že odeslaný dopis exekutorem se považuje za doručený. Důležité je přebírat poštu. Valná většina exekutorů se snaží nejprve dlužníka informovat a poté je ještě šance na nějakou domluvu. Pokud víte, že dluh nemůžete zaplatit v termínu, tak není od věci navštívit exekutora a pokusit se o stanovení nějakého splátkového kalendáře. Je možné, že se tímto způsobem exekuci vyhnete.

Samotnou exekuci nezastaví nic jiného než oznámení o zaplacení dlužné částky. Jiné odvolání ani nepodávejte, soud k nim nepřihlédne. A je dobré vědět, že každá stížnost či zamítnuté odvolání prodraží celou exekuci. Podstatně lepší variantou je požádat soud o odklad vykonání exekuce podle paragrafu 266 občanského soudního řádu. Do žádosti je vhodné uvést, že dlužník se dostal do situace, kdy výkon exekučního příkazu by měl na rodinu neblahý vliv. Jinak řečeno, je to hra o čas, která se hraje tehdy, když víte, že ony peníze mít brzy budete a zaplacením exekuci odvrátíte. Ještě je tady možnost vyrovnání se s věřitelem, ale pokud tuto věc neuděláte před exekucí, tak při jejím průběhu většinou nic nezachráníte, protože exekutor své dílo dokoná. Nezbývá tedy než spolupracovat a snažit se, aby vše proběhlo rychle, protože zde rychleji znamená levněji. Poslední možností, nad kterou by se mělo uvažovat, je půjčka na dluhy. Ono to možná zní absurdně, ale stále je lepší splatit dluh financemi, i když ne vlastními, než majetkem a vlastním.

Poslední důležitá rada – hlídejte si obezřetně své dluhy! Existuje mnoho registrů, kde si ověříte, co kde dlužíte a zda se někdo nechystá na exekuční řízení proti vaší osobě. A je třeba dobře hlídat, co a jak kde platíte. Stačí poslat menší částku za elektřinu a za pár let vám dorazí na vaši adresu exekuční příkaz.

Tento příspěvek logicky nemůže postihnout všechny případy jednotlivých exekucí, ale podává spíš rady, jak vše vyřešit ke spokojenosti zúčastněných stran. Vždy ale mějte na paměti, že dlužník je zde v opozici a tou rozhodující stranou je osoba exekutora.

T.B.

Rate this post

7 komentářů k Jak na exekuci

  1. Exekuce Vám hrozí i když nic nedlužíte, já jsem si jednou s kolegou půjčil peníze a každý z nás, měl zaplatit půlku, já jsem to zaplatil, ale kolega ne, následoval soud a exekuce byla vedena proti mě protože kolega je socka, tedy jsem se s věřitelem dohodl o zaplacení určité částky a o tom, že už dále nebude v exekuci proti mé osobě pokračovat, tedy jsem zaplatil dohodnutou částku a obdržel dohodu o nepokračování v exekuci mé osoby. Věřitel následně pověřil exekutora z KV k vymožení zůstatku dluhu a to pouze od kolegy. Exekutor se zachoval tak, že vymožení odložil o další 4 roky a pak podal k soudu návrh na nařízení exekuce pro původní dluh a v návrhu uvedl nepravdivé informace, některý exekutoři jsou PRASATA.

  2. Ne někteří, ale většina, bez rozdílu.Je to advokátská župa, a normální člověk by se k tomuto řemeslu nikdy nesnížil.Je to prostě zvláštní druh savců.

  3. Pozor na spolubydlici.Exekutorovi staci zakonna domenka ze nekdo nekde bydli a uz je tam.Tedy pokud je dluznik viden vchazet do bytu treba dvakrat ma se za to ze tam bydli.A uz je tam s polepkama.

  4. Je až s podivem, kolik lidí si myslí, že exekuce, tedy uspokojení zákonného nároku věřitele, je něco špatného a hledá (trochu i tímto článkem, viz – domluvit se se zaměstnavatelem…) cestičky, jak nezaplatit a nebo se z toho nějak vymknout. Holt Čechy.

  5. Dobrý den, chci se zeptat jsem členem družstva, bydlí u mě přítel na kterého je vedena exekuce, může mi exekutor sáhnout na členství děkuji

  6. Dobry den,muze mi nekdo rict uz konecne co nemuze zabavit exekutor!?mam 4mes.dite a 10lete a co je vlastne bežne vybaveni domacnosti!! jak pisou i v obc.pravni poradne ze nemuze zabavit exekutor,dekuji

  7. Já jsem poctivý člověk, který nikdy neměl nikde dluhy, pracuji, odvádím daně. V dobré víře jsem před rokem a půl zakoupil vůz přes inzerát, auto prošlo všemi možnými prohlídkami, včetně kontroly přes policii čr, nechal jsem si z dostupných registrů vyjet potvrzení o bezdlužnosti prodejce (pozdeji jsem zjistil, ze spousta informací je pro lidi neverejná) …vše OK. Ted po roce a půl kdy je vůz psán na mě, a kdy jsem do auta investoval již dvojnásobek kupní ceny mě přišla obálka z exe úřadu a auto mě chtějí vydražit, jelikož prodejce měl někdy od r. 2013 dluh. Proc auto nechtěli zabavit přímo jemu v době kdy byl zapsán v TP netuším. Podotýkám, že auto byla totálka, prakticky nepojízdný vrak a já jej komplet nechal postupně opravit..podle advokáta jsem nahraný..jak mám v tomto pokřiveném systému bránit svůj majetek ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *