Jak obchodovat na burze

Obchodování na burze. Zní to hezky, ale kde to vůbec obchodujeme – kupujeme a prodáváme, a jak zde správně obchodovat?

Při čtení následujícího článku mějte na paměti:

  • Vaše peníze mohou být v ohrožení.
  • Jedná se o obchodování s CFD, ne přímo s finančními instrumenty
  • Plus500 je určen zkušeným obchodníkům, není vhodný pro začátečníky.

Naše republika zažila silný propad spojený především s finanční i ekonomickou krizí. Většina akcií je podle předešlých cen, dosti nízká a láká akcionáře ke koupi. Je ale možné zde naleznout velice zajímavé a lákavé příležitosti pro investice. Cenou je však vyšší rizikovost. Většina obchodů se uskutečňuje v úseku s názvem SPAD, který je na pražské burze. Obchodováním na burze zbohatlo u nás v republice nemálo lidí a je to místo, kde může obchodovat opravdu každý.

Pražská burza, neboli Prague Stock Exchange (Burza cenných papírů Praha), nám dává informace o aktuálních výsledcích obchodování, zobrazuje kurzovní lístky, burzovní indexy a můžeme si zde i stáhnout do svého počítače nejnovější výsledky. Aktuálně zde sledujeme také index Pražské burzy, objemy obchodů či největší změny kurzů, které jsou mnohdy velice rozdílné, ba i dosti vysoké, co se týče čísel.

Obchodování na této burze a na tomto trhu je vyhrazeno hlavně bohatším a majetnějším institucionálním klientům. Ti investují v takzvaných lotech (to je standardizované množství cenných papírů). Příkladem může být jeden lot společnosti ČEZ, což představuje 5 000 kusů akcií. Jen pro představu, pomocí aktuálního kurzu je to v přepočtu cca 4 000 000 korun českých. To představuje minimum, jenž musí investor investující do těchto akcií mít, aby mohl na tomto trhu obchodovat. Proto pro začátečníky a nováčky je nejvhodnější a nejsnadnější začínat na české burze s názvem RM-Sysytém či v části KOBOS na pražské burze. Tam se obchodujte totiž také v jednotkách ks cenných papírů – akcií, obligací apod.

Vstup na burzu

Vzhledem k pohodlí a rychlosti je nejsnadnější vstup na burzu prostřednictvím licencovaného obchodníka s cennými papíry, jenž skýtá možnost internetového obchodování = on-line broker. Máme i jiné možnosti, jako je například obchodování na pobočkách a nebo obchodování telefonicky, což nebývá finančně dosti výhodné a proto je užívaný investory pouze v případě nutnosti. Volba brokera je víceméně osobním rozhodnutím investora a nejčastěji při něm hraje roli rozsah poskytovaných služeb a z největší části poplatky za obchodování. Zájemce, neboli investor, o obchodování podepíše monisionářskou smlouvu s licencovaným obchodníkem a během pár minut získává on-line přístup na celou burzu cenných papírů. Jakmile převede peníze, finanční prostředky, na svůj obchodní účet, nic mu nebrání v tom, aby začal na burze obchodovat. K osvědčení poslouží občanským průkaz, popř. číslo majetkového účtu ve Středisku cenných papírů.

Investice, aneb do čeho

Nejdůležitějším krokem v investování je volba a načasování investice pro každého, kdo má v plánu obchodovat. Nepochybně se vyplatí si před investicí nastudovat minimálně základní informace o kapitálovém trhu. Je dobré si pročíst i co nejvíce zpráv a analytických názorů k dané společnosti.

Chce to opatrnost

Nejhorší a zároveň nejvzrušivější na tomto akciovém trhu je to, že žádný z akcionářů a investorů není schopný stoprocentně říci, v jaký čas, den, rok, měsíc či hodinu dojde k obratu na růstovém či klesajícím trendu. Je dobré využít vzdělávacích seminářů a investičních her, díky kterým budete více v přehledu a kde si můžete obchodování na reálném trhu zkoušet nanečisto. Měli bychom v roli investora především vědět, jaké je naše největší minimum neboli ztráta.

Potřebné vzdělání

Vzdělání a znalosti jsou podkladem pro úspěch. Samozřejmě není podmínkou mít pro obchodování na burze vzdělání ekonomického směru. Angličtina je rozhodně výhodou a matematické myšlení taktéž. Obchodovat na burze může téměř kdokoliv, když se to tak vezme. Jen tomu dotyčný musí věnovat odpovídající přípravu, práci a snahu. Více o tématu najdete také například v návodu na Radírně věnovanému nákupu akcií.

Kolik peněz tohle obchodování obnáší?

Peníze a poplatky za obchodování jsou různá. Odlišují se podle jednotlivých obchodníků a jsou často odvislé od zobchodovaného objemu a v porovnání s akciovými podílovými fondy jsou přibližně desetinové. Nejen samostatné poplatky, ale také spread (rozdíl mezi nabídkou a poptávkou) jednotlivých akcií je nutné sledovat! Na to pozor. Čím je spread užší, tím lépe pro investory. Hlavně pro ty, kteří upřednostňují kratší investiční horizont.

Poznámka: Pokud chcete  začít on-line obchodovat na burze, můžete si k tomu zde stáhnout program od plus 500, kde se zdarma zaregistrujete. Doporučuji vám však pročíst si důležité informace spojené s obchodováním!

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *