Jak platit kartou na internetu

Vzhledem k tomu, že ve světě jsou platby na internetu pomocí karty stále častější praxí, tak i naše internetové obchody nabízejí v hojné míře tuto možnost. Ještě než se podíváme, jak nejlépe a bez komplikací transakci platby provést, je nutné upozornit na zvýšenou obezřetnost při platbě na internetu a určitě se vyplatí obracet se pouze na prověřené e-shopy.

K placení na internetu pomocí karty je potřebná karta, která toto umožňuje. Tuto podmínku dnes splňuje valná většina karet na finančním trhu. Musíte mít také aktivovanou možnost platby přes internet. Některé banky nepovolují tento způsob standardně. Potom je zpravidla nutné zavolat na karetní linku bankovní společnosti a o aktivaci služby požádat. Asi budou požadovat ověřovací kód, který byl sepsán u smlouvy o kartě. Může se stát, že některé banky nastaví limit pro platby v korunách, takže je třeba zažádat o navýšení onoho limitu, což je, bohužel, v našich končinách stále zpoplatněno.

Varianta zadávání číselné kombinace

Způsobů, jak platit kartou na internetu, je několik. Pravděpodobně nejčastěji je zastoupena platba pomocí zadání kombinace čísla karty, trojmístného ověřovacího kódu, data platnosti karty a někdy i jména a příjmení.

Datum vypršení platnosti karty ( udává se expirace karty ) je to vyšší ze dvou číselných kombinací měsíce a roku na přední části karty. Tam se také nachází dvanáctimístné číslo karty. Ověřovací kód je umístěn na zadní straně na proužku, kam se majitel podepisuje. Jedná se o poslední trojčíslí. V případě požadavku jména a příjmení ho zadávejte bez diakritiky. Všechny tyto údaje vpisujete do formuláře na internetových stránkách, na kterých dochází ke koupi a k placení. Tento způsob platby na internetu má velikou výhodu v tom, že ověření karty a zaplacení probíhá během minuty a pohledem na internetové bankovnictví zjistíte, že je na vašem účtu okamžitě zablokována požadovaná částka. Přesněji řečeno, ono vlastně ihned k platbě nedojde, celá transakce je zaúčtována do dvou dnů. Ještě se může výjimečně stát, že peníze k platbě budou až 14 dní v bankovnictví blokovány, protože banka neví, zda má opravdu platbu provést.Nebo-li, čeká buď na stornování nebo na potvrzení platby.

Tento výše popsaný platební způsob není zpravidla zpoplatněn.

Virtuální e-karta

Další variantu bezhotovostní platby přes internet představuje virtuální karta. Tato karta není nic jiného než kombinace čísel, které jsou vydány bankou. Virtuální karta je, podobně jako ta klasická, spojena s účtem majitele. Ten si může na virtuální kartě volit různé a od klasické karty odlišné způsoby nakládání s penězi na účtu – limity platby, počet povolených denních transakcí apod. Virtuální kartu je také možné zablokovat, ale tuto službu vám většina našich bank neudělá zdarma. Taktéž používání virtuální karty bývá zpoplatněno. Při placení virtuální kartou se znovu zadává číslo karty, trojmístný kód datum konce její platnosti. Tato karta je použitelná pouze při internetových platbách.

Platební portály

U obou zatím zmíněných způsobů provádění bezhotovostních plateb na internetu musíte zadávat číselné karetní variace, kódy a popřípadě i jméno a příjmení. Tento postup je nutný při každém platebním úkonu přes stránky e-shopu, a i přes proklamovanou bezpečnost je tady stále možnost vaše citlivé údaje zneužít.

Asi nejbezpečnějším druhem internetových plateb je využití speciálních portálů PayPal (https://www.paypal.com/cz ), bohužel, vhodné jen pro anglicky mluvící uživatele, PaySec (http://www.paysec.cz/ ), Moneybookers (http://www.moneybookers.com/app/ ), Gopay.cz (https://www.gopay.cz/ ). To jsou ty nejvíce využívané platební portály. Na nich si založíte účet tak, že jednou na začátku při registraci vložíte údaje z karty ( číslo, trojmístný kód a datum konce platnosti ) a emailovou adresu. Tento účet se dál ovládá pouze přihlášením pomocí e-mailu a ihned je možné provádět bezhotovostní platby. Samotná registrace na internetových stránkách platebního portálu není zpoplatněna, ale může se stát, že se vám z účtu po schválení registrační smlouvy odečte pár desetikorun, například, u PayPal jde o 50 korun. Tento poplatek je ale po provedení první platební transakce přes portál novému majiteli vrácen na účet.

A naposled jen malé upozornění z praxe. Pokud jste vlastníky kreditní karty, tak je na zvážení, zda při platbách na internetu nepoužívat raději onu „kreditku“. Důvod je jasný, peníze na této kartě nejsou vaše, ale banky.

A nyní již nezbývá, než si bezhotovostní internetovou platbu bez problémů vyzkoušet.

Rate this post

1 komentář k Jak platit kartou na internetu

  1. Nemůžu si pomoct, ale pořád mi to placení kartou přes internet přijde nebezpečné. Asi jsem stará škola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *