Jak platit na Google Play

Jak platit na Google Play

Jen málokdo si v dnešní době dokáže představit, že by nevlastnil chytrý telefon. Velké oblibě se pak těší mobilní telefony s operačních systémem Android, které disponují službou Google Play poskytující digitální obsah od aplikací přes hry, elektronické a audio-knihy, až po písničky a filmy.

Dostali jste nový telefon nebo se chystáte v Google Play obchodě nakupovat poprvé? Pojďme se podívat, jak vše funguje a jak si účet nejsnáze nastavit.

Jak to celé vzniklo a co mi může Google Store nabídnout?

Google Play Store vznikl v březnu 2012 po spojení Android Marketu a Hudba Google. Aplikace placené i zcela zdarma jdou zde dostupné pro mobilní telefony s operačním systémem Android, Chromebooky (notebooky s operačním systémem Google Chrome) nebo chytré televize Android TV.

Největší část nabídky Google Store tvoří aplikace, ať už jde o sociální sítě, hry, aplikace podporující vaši sportovní aktivitu, studium či chod telefonu. Pokud milujete filmy, zabrousit můžete do příslušné sekce, kde seženete i ty nejžhavější filmové novinky. V oddílu Hudba si pak můžete koupit nejen kompletní alba, ale i single skladby a kategorie Knihy vám nabídne e-knihy všech možných žánrů.

Samotné rozhraní Google Store je velmi přehledné. Aplikace a služby jsou rozdělené do příslušných kategorií, na hlavní straně vždy uvidíte aplikace doporučené přímo pro vás a samotné vyhledávání je snadné a rychlé.

Jaké mám možnosti platby?

Zakoupit či stáhnout aplikaci si můžete velmi snadno přímo z telefonu či tabletu. Stačí vám jen účet u Google (tedy e-mailová adresa registrovaná u služby Gmail) a připojení k internetu.

V Google Play Store můžete za služby zaplatit buďto kreditní či debetní kartou nebo přímou fakturací operátora.

K tomu, abyste mohli své nákupy zaplatit, potřebujete uložit platební údaje do Peněženky Google(tedy Google Wallet). Platební systém, který Google spustil 19. září 2011, má tu výhodu, že díky němu můžete s NFC (Near Feald Communication, tedy výměna dat s jiným zařízením po jejich vzájemném dotyku) telefonem platit na některých platebních terminálech. Peněženka Google také u některých prodejců funguje jako věrnostní karta.

Finanční prostředky můžete do Peněženky Google dostat dvěma způsoby. První, ten jednodušší, je propojení s kreditní kartou. Jednoduše zadáte své údaje (jak na to si řekneme za chvíli) a peníze se pak čerpají rovnou z vaší karty. Do účtu můžete přidat následující karty:

  • MasterCard
  • Visa a Visa Electron
  • American Express

Druhou možností je nabít určitou částkou předplacenou platební kartu od Google, ze které se budou prostředky postupně čerpat. Tato předplacená karta nemá přímý přístup k vašemu účtu.

Přidávání a úprava platebních metod

Pokud novou platební metodu přidáte během nákupu, uloží se vám automaticky i do účtu. Metody můžete přidávat a upravovat také před i mezi platbami, a to jak na počítači tak i v zařízení s operačním systémem Android.

Počítač

  1. V prohlížeči přejděte na stránkách Google Play do kategorie „Účet“
  2. U možnosti „Platební metody“ zvolte „Přidat novou platební metodu“
  3. Klepněte na „Přidat kreditní nebo debetní kartu“, vyplňte všechny požadované údaje a platební metoda bude přidána do vašeho účtu

Pokud si přejete již uložené metody upravit nebo odstranit, zvolte v druhém kroku „Upravit platební metody“. Rozklepněte nabídku „Platební metody“ a zvolte, co chcete s danou metodou udělat.

Zařízení se systémem Android

  1. Ve svém zařízení si spusťte aplikaci „Obchod Google Play“.
  2. Otevřete postranní panel (ikona se třemi svislými vodorovnými čarami) a zvolte možnost Účet – Platební metody.
  3. Vyberte „Přidat kreditní nebo debetní kartu“ a postupujte jednotlivými kroky, tedy zadáním údajů o kartě.

V případě, že chcete některou z platebních metod upravit nebo odstranit, zvolte u třetího kroku místo přidání nové karty „Další nastavení plateb“. Budete přesměrováni na stránku payments.google.com, kde po přihlášení zvolte možnost „Platební metody“ a u vámi vybrané metody klepněte na „Upravit“ či „Odstranit“.

Nákup pro Android TV

Na hlavní obrazovce vašeho televizoru na vás čeká několik doporučených aplikací, ale ještě mnohem více jich najdete v obchodě Google Play Store. K vyhledávání můžete, kromě prohlížení jednotlivých kategorií, využít i vyhledávač. Instalovat můžete jen aplikace, které jsou uzpůsobené televizní obrazovce a ovladači, ale i tak je výběr široký a nejspíš vás nezklame. Nakoupit můžete celou řadu aplikací, hudby, filmů i her, které si bez problémů zahrajete i s pouhým televizním ovladačem.

U bezplatných produktů je jako první položka u každé aplikace možnost okamžité instalace, u placených produktů vyberte pomocí směrových tlačítek na ovladači cenu a platební metody. Dostanete na výběr z již existujících platebních metod, po jejíž volbě dokončíte nákup.

Platba přímou fakturací operátora

Další možností, jak aplikace zaplatit, je využít službu mobilního operátora – m-platbu – tedy platbu, kdy vám bude částka během 15 minut od zaplacení stržena z kreditu nebo připsána k měsíčnímu vyúčtování.

Pokud využíváte služeb O2, máte možnost platby v Google Play automaticky aktivovanou, při platbě pak stačí zvolit možnost m-platba. Najednou můžete utratit maximálně 1 500 Kč, za měsíc pak 5 000 Kč. Pozor, pokud využíváte firemní tarif, je nutné si možnost m-plateb nejprve aktivovat na některé pobočce O2.

U operátora T-Mobile vše probíhá obdobně, jeho uživatelé však mohou za měsíc utratit až 10 000 Kč.

Jak koupit aplikaci?

  1. Otevřete aplikaci Google Play, přihlaste se nebo se přepněte na účet, u kterého si přejete nákup provést.
  2. Pomocí vyhledávače nebo v některé z kategorií si vyberte, jaký produkt si chcete koupit, a položku rozklikněte.
  3. Před samotným nákupem si můžete přečíst recenze, podívat se na screenshoty či videa z aplikace a rozhodnout se tak, zda si nákup opravdu přejete uskutečnit. Před samotným nákupem si budete moci vybrat, kam se produkt stáhne a uvidíte jaká může vyžadovat oprávnění.
  4. V dalším kroku zadejte své platební údaje nebo vyberte některou z uložených platebních metod, a, po pečlivém pročtení rekapitulace objednávky a konečné ceny, klepněte na tlačítko „Koupit“.
  5. Peníze se vám okamžitě odečtou z účtu a během několika vteřin od úspěšného nákupu se objeví tabulka s potvrzením. Aplikace se poté, v závislosti na internetovém připojení, začne okamžitě instalovat.

Pokud zakoupíte aplikaci omylem nebo si nákup po pár minutách rozmyslíte, do 15 minut můžete produkt vrátit bez udání důvodu.

O vrácení peněz, tentokrát již s udáním důvodu, můžete požádat ještě 48 hodin po nákupu a to na stránkách Google Play, v sekci Účet.

Ale co bezpečnost?

Google Play Store je prověřený a bezpečný, a u plateb by tak nemělo docházet ke zneužití údajů nebo ztrátám peněz. Koupený obsah získáte ihned po zaplacení a je vám dostupný ve všech zařízeních, které si s daným účtem propojíte. Nemusíte se tedy bát, že při výměně telefonu o zakoupené aplikace a produkty přijdete.

Přesto ale není na škodu si pravidelně hlídat všechny své pohyby na účtu, aktualizovat software a používat antivirové programy.

Menší tip na závěr – pokud jste podlehli fenoménu Game of Thrones nebo Walking Dead, určitě vyzkoušejte skvělé příběhové hry od Telltale. První epizody obou her jsou na Google Play dostupné zdarma, zbývající si pak jednoduše můžete zakoupit.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *