Jak postupovat při sjednávání bankovní a nebankovní půjčky?

Jak postupovat při sjednávání bankovní a nebankovní půjčky?

Existuje mnoho situací, které lze řešit úvěrem. Může se jednat o nákladné záležitosti jako rekonstrukci bytu nebo pořízení nového vozu, ale také o drobnější výlohy v podobně nedoplatků za energie nebo nutných oprav rozbitých spotřebičů. Ať už je to cokoliv, vždy máte na výběr, zda půjdete do banky, nebo raději zvolíte nebankovní společnost. 

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Banky jsou známé svou spolehlivostí, zodpovědným přístupem k půjčování a mnohdy i nižší úrokovou sazbou. Nebankovní společnosti sice nemají tak dobrou reputaci, ale zato nabízejí snadnější a rychlejší vyřízení úvěru a také půjčování menších obnosů peněz. Tím pádem se vaše rozhodnutí, kam si pro peníze půjdete, odvíjí především od vaší konkrétní situace.

Co vzít v úvahu, než si půjčíte?

Když už je řeč o finanční situaci, je potřeba nejprve zmínit několik věcí, které byste měli zvážit ještě před tím, než úvěr začnete skutečně sjednávat. Každá půjčka znamená velké riziko, a proto byste si měli v první řadě ujasnit, zda ho doopravdy potřebujete. Respektive zda potřebujete věc, na kterou si chcete vzít půjčku. Nikdy totiž nevíte, zda se nestane něco, co ohrozí váš rodinný rozpočet, a do problémů se splácením se určitě dostat nechcete.

Když už je řeč o rozpočtu a potížích se splácením, je také třeba podotknout, že je nutné si půjčku řádně propočítat. Z každé výplaty by vám mělo zbývat na splátku a k tomu ještě něco navíc pro případ, že byste měli větší výlohy, než je u vás běžné. Ze stejného důvodu se také doporučuje tvorba takzvaného finančního polštáře, který vám poslouží právě tehdy, když se například rozbije domácí spotřebič nebo přijde nějaký jiný nečekaný výdaj.

Jak sjednat půjčku v bance?

Jestliže máte jasno v tom, že se bez půjčky neobejdete a zvládnete ji bez problému splácet, můžete začít s vyřizováním. Banky byly řadu let prakticky synonymem pro půjčky, a tak je logické, že u spousty lidí se jedná o přirozenou první volbu. Nejčastěji se lidé obrací přímo na banku, u které využívají jiných služeb jako osobních nebo spořících účtů, jelikož u nich mají jakožto stálí klienti určitou částku již předschválenou.

Dobrá zkušenost a důvěra ve vaši banku je samozřejmě velmi důležitým aspektem při výběru půjčky. Pokud však nechcete zbytečně přeplatit, měli byste dát pozor i na parametry samotné půjčky. Přestože jste se svou bankou spokojení a tím pádem vůči ní chcete být loajální, kdybyste si u ní sjednali výrazně dražší úvěr, než nabízí konkurence, byli byste sami proti sobě.

Je na vás, zda si produkty porovnáte online nebo upřednostníte osobní návštěvu každé pobočky. Pokud se rozhodnete pro půjčku od konkurenční společnosti, schůzce se nakonec stejně nejspíš nevyhnete. Jestliže ale zůstanete u své stávající banky, je dost možné, že se vám podaří vše vyřešit online pomocí mobilního či internetového bankovnictví.

Výběrem produktu a podáním žádosti o úvěr vaše práce sice prozatím končí, nicméně pro banku teprve začíná. Aby měla jistotu, že jí peníze bez problému vrátíte, musí si vás nejprve prověřit. K tomu použije výpisy z vašeho bankovního účtu, potvrzení o vašich příjmech a také registry dlužníků, kde se evidují veškeré záznamy o vaší úvěrové historii za posledních několik let. Jestliže se ukáže, že k financím máte zodpovědný přístup a jste dostatečně zabezpečení, vaše žádost dostane zelenou.

Jak probíhá vyřizování nebankovní půjčky?

Když lidem úvěr v bance neschválí, jako alternativní řešení se nabízí nebankovní půjčky. Společnosti, které je nabízejí, totiž bývají při prověřování klientů benevolentnější než banky, a proto je u nich šance na schválení úvěru vyšší. Mezi produkty, které nebankovní poskytovatelé běžně nabízejí, najdete dokonce i půjčky, u kterých není třeba dokládat příjem, nebo u nich nemá takovou váhu záznam v registru dlužníků.

Tím však škála dostupných typů nebankovních půjček zdaleka nekončí. Najdete mezi nimi totiž i krátkodobé půjčky nebo půjčky do výplaty, které se obvykle týkají menších obnosů peněz a vyznačují se krátkou dobou splatnosti – jednoduše řečeno do další výplaty. Kromě toho si u nebankovních společností můžete vyřídit také hotovostní půjčku, kterou vám po sjednání přiveze na sjednané místo kurýr

Stejně jako u bankovních půjček, i u těch nebankovních platí to, že byste si je měli nejprve porovnat, abyste nezaplatili více, než je nutné. Srovnání se tu obzvlášť vyplatí, jelikož se RPSN, tedy sazba nákladů spojených s půjčkou, může u různých poskytovatelů výrazně lišit. Jakmile najdete vhodný produkt, můžete o něj zažádat online vyplněním jednoduchého formuláře. Vybraná společnost vás posléze kontaktuje telefonicky nebo emailem, aby vám sdělila, zda vaše žádost dostala zelenou či nikoliv.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *