Nejste z Prahy a terorizují vás úředníci z vašeho města, protože jste až moc na očích? Jednou z možností, jak se tomu vyhnout, je přesunout sídlo firmy. V tomto článku poradíme, jak se to dá provést.
Proč právě Praha?
Stačí se podívat do veřejně dostupných statistik toho, jak často v průměru čeká kontrola finančního úřadu na firmy sídlící v jednotlivých místech republiky. Podobnou zátěž a počet subjektů na starost samozřejmě mají i další místně přístupné úřady, jako je živnostenský úřad nebo správa sociálního zabezpečení. Například – podle nedávno zveřejněných statistik je v průměru kontrola finančním úřadem v Třebíči každých 6 let, v Havlíčkově Brodě 11 let, ovšem v Praze 6 každých 117 a na Praze 2 můžete ji očekávat při současném výkonu finančních kontrol dokonce jen jednou za 142 let.
Další aspekt je to, že sídlo v Praze má jednoduše lepší zvuk a sídlo na Praze 2 je určitě pro prestiž firmy, zejména poskytuje-li B2B služby pro firemní klientelu, násobně lepší, než sídlo kdesi na vsi. Řada podnikatelů přesto, že nejsou z Prahy, ale firmu založili někde v levnější lokalitě nebo v místě odkud pochází, do Prahy celkem často jezdí, takže sídlo je v zásadě formalita nebo adresa zázemí. Pro firmu tedy oficiální adresa nehraje beztoho žádnou zásadní roli a jedná se jen o administrativní záležitost – která však může mít pozitivní dopad na zvýšení počtu zakázek a snížení zátěže ze stran dozorčích orgánů.
Jak to funguje
Zaprvé je potřeba nalézt adresu, která se dá využít pro sídlo. Pokud ji nemáte, dá se také využít firmy specializované na poskytování sídel pro firmy. Poté, co máte zajištěnu tuto adresu, můžete postoupit k dalšímu kroku – a tím je změna zápisu v obchodním rejstříku u příslušného rejstříkového soudu. Opět, záleží na vás, zda chcete mít za cenu vyšších časových nákladů tuto operaci pod kontrolou nebo využít specialistu, který v zásadě jen provede pro něj rutinní operaci a doplní vaše údaje do připravených šablon. Po provedení změny sídla společnosti, případně obchodních podílů pak je potřeba zajistit samotné fungování sídla společnosti. Záleží, jak moc virtuální a funkční toto sídlo má být – minimálně by mělo být zajištěno, abyste dostávali veškerou poštu doručenou na tuto adresu, protože ve chvíli kdy je zápis proveden, mají všechny orgány státní správy a samosprávy povinnost zasílat všechnu korespondenci právě tam. To pokud nebudete řešit nějakým způsobem vlastní silou se dá opět automatizovat a zpravidla za fixní poplatek zařídit u firmy, která má virtuální sídlo pod správou. Takovouto společností je například Firmin.cz.