Možnosti, jak založit firmu ve formě s.r.o. (společnosti s ručením omezeným). Stručný přehled postupů, jak při jejím zakládání postupovat.
Firmy v České republice
U nás můžete podnikat přes tyto typy společností:
- s.r.o.
- a.s.
- k.s.
- v.o.s.
- družstvo
Nejčastěji používanou právní formou je pak společnost s ručením omezeným, a to jak z důvodů poměrně jednoduché správy, tak jako osvědčená forma vnímaná obchodními partnery a zákazníky s důvěrou.
Při zakládání s.r.o. je potřeba podle obchodního zákoníku obstarat tyto náležitosti:
- Uzavřít společenskou smlouvou – to se provádí tak, že se udělá notářský zápis.
- Složit základní kapitál – ten činí minimálně 200 000 Kč.
- Získat pro vzniklou společnost živnostenské oprávnění pro obor, ve kterém bude podnikat.
- Provést zapsání společnosti do obchodního rejstříku (OR)
- Registrovat společnost u finančního úřadu – jako plátce daně z příjmů, případně DPH.
Z právních náležitostí pak je aby tyto kroky byly uznány jako platné provést:
- ověření podpisů zakladatele na všech dokumentech
- získat výpis z rejstříku trestů pro jednatele s.r.o.
- obstarat si výpis z katastru nemovitostí pro sídlo
- získat výpis z živnostenského rejstříku se soupisem zaregistrovaných živností
- mít platné kolky a zaplacené soudní poplatky za návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku
(souhrn je přibližný, pro více informací se podívejte na současnou platnou legislativu – například na portálu business.center.cz najdete všechny platné zákony týkající se podnikání v ČR)
Jak si usnadnit práci
Protože administrativa založení eseróčka není úplně triviální záležitostí a určitě to není záležitost oběhání úřadů za jedno odpoledne, existují dnes firmy, které se na zakládání firem orientují.
V zásadě nabízí dva typy služeb:
- vyřízení administrativy při založení nového sro
- prodej už hotových firem (tzv. ready-made společností)
Pomoc se založením
Když se podíváme na možnost první, tj. založení nové firmy na míru: Funguje to zhruba tak, že zaplatíte poplatek + musíte si dát stranou 200 000 Kč minimálního vkladu. Ušetříte tak čas, nemusíte se bát, že na něco zapomenete a zpravidla je toto založení díky konexím těchto firem na správná místa rychlejší, než když byste si všechny úřady a soudy obcházeli sami. Cena se většinou pohybuje někde pod 25 000 Kč, ukázku tohoto řešení si můžete prohlédnout třeba zde.
Za hotovou ušetříte
Druhou možností je pak zakoupení už hotové firmy. Výhodou této možnosti je především to, že už nemusíte shánět 200 000 základního kapitálu, protože ten už byl složen. Díky tomu platíte proto jen v podstatě administrativu. Nevýhodou bývá to, že jména těchto firem jsou jaksi „generická,“ prostě již vytvořená předem, což je určitou cenou za úsporu zmíněného počátečního vkladu (nic vám ovšem nebrání se později přejmenovat).
Cenu za tuto operaci si firmy zabývající touto činností v poměrně širokém rozsahu, od 26 000 do zhruba 50 000 Kč, k těm levnějším patří třeba Profispolečnosti.cz.
Dobrý den,
chtěl bych se optat, jak lze založit s.r.o. v případě, když jsem právě začal být OSVČ a musím být OSVČ po dobu 2 let abych dostal dotaci. Je možné v tomto případě založit téže s.r.o. a být ve vlastní společnosti na OSVČ?
Děkuji
Jarda
Dobrý den,
velmi zajímavý článek (jen bych doplnil aktuální informace). Jinak pro Jardu – našel jsem na internetu odkaz, kde se zabývají přímo výhodami s.r.o. a OSVČ – http://burketing.com/blog/2014/10/17/vyhody-nevyhody-r/ .
Totot téma byste mohli rozebrat i Vy! 🙂
No za mě výhoda OSVC je to hnedka založená. Jasná nevýhoda je ručení celým svým majetkem. U s. r. o jsem viděl dph, založení a byrokracii jako nejhorší při zakládání. Na druhou stranu ručíte do výše 200 000. A jen bych zmínil, že to zakládání se dá dneska lehce vyřešit pomocí ready made, co jsem našel na internetu http://www.vkspectrum.cz/cs/sluzby/prodej-ready-made-spolecnosti-brno, podle všeho je to cca hnedka a za méně peněz.