Kryptoměna je novým specifickým druhem měny. Jedná se o digitální peníze. Nejtypičtějším zástupcem novodobé množiny platidel je Bitcoin, existuje však celá řada dalších. Jedním z nich měl být i LibreCoin. Proč je dobré mít před obchodováním s kryptoměnami dostatek informací a co musíte nejen o LibreCoinu vědět, než se pustíte do investování?
Co jsou kryptoměny
Počátky první myšlenky na kryptoměny spadají už do poloviny 20. století, nicméně první kryptoměnou, kterou se podařilo uvést do reálné praxe, byl až v roce 2009 právě už zmiňovaný Bitcoin.
Kryptoměna se tedy nedá fyzicky vlastnit, funguje pouze ve virtuální podobě. Současně je absolutně nezávislá a decentralizovaná. Na její fungování nedohlíží žádná autorita v podobě banky nebo vlády. Proto nelze žádným způsobem ani manipulovat s její hodnotou.
Zásadním pro fungování každé kryptoměny je mechanismus šifrování (tzv. asymetrická kryptografie), který zaručuje bezpečnost. Díky tzv. pseudoanonymitě jsou současně i chráněna citlivá data uživatelů. Každá platba je současně ve srovnání s těmi konvenčními zatížena jen minimálním poplatkem.
Vše se odehrává v rámci P2P sítě, to znamená mezi lidmi bez jakéhokoli prostředníka. Jakýmsi srdcem nezbytným pro fungování každé kryptoměny je tzv. blockchain. To je v podstatě rozsáhlá databáze, která by se dala přirovnat k účetní knize. Tuto databázi tvoří jednotlivé bloky neboli údaje o každé v síti realizované transakci. S těmito záznamy už později není možné jakkoli manipulovat, nedají se modifikovat nebo odstraňovat.
Kontroverzní aspekt kryptoměn
Vzhledem k vysoké úrovni anonymity je s kryptoměnami spojena jedna podstatná nevýhoda: Lze je poměrně snadno zneužít k celé řadě nelegálních aktivit jako jsou daňové podvody, korupce nebo finanování nezákonných činností jako terorismus.
Co je LibreCoin
LibreCoin měla být údajně kryptoměna se značně vysokým potenciálem, slibovala vysoké zhodnocení až několik tisíc procent za den. Ze slibu prudce výdělečné měny se však vyklubal podvod.
Důvodem pro pochybnosti o serióznosti celého projektu byl především fakt, že všímaví investoři zaznamenali, že s LibreCoinem se neobchoduje na žádné veřejné burze. Už z podstaty fungování kryptoměn je tedy nepravděpodobné, že by mohla reálně nabývat takovou hodnotu, o které hovořily webové stránky.
Vzhledem k tomu, že měna ani nefigurovala v žádných veřejných přehledech, brzy se objevily informace o tom, že kryptoměna ani neexistuje. V podstatě by tak ten, kdo se rozhodne investovat, reálně neprováděl žádnou transakci, ale pracoval by se zcela smyšleným náhodným řetězcem znaků, jež nemá absolutně žádnou hodnotu. Investor tak nejenže žádného zhodcení nedosáhne, ale o veškeré investované prostředky přijde.
Jak investovat do kryptoměn
Hodnota Bitcoinu i dalších měn roste prudce, proto se ozývají i hlasy, že se jedná jen o nafouknutou bublinu, která brzy praskne a přijde jejich konec. Zatím se jedná o technologii mladou a všechny její aspekty dosud nejsou plně prozkoumány. Jestli jsou ovšem Bicoin a další jemu podobné měny založeny na pouhé spekulaci, na to nelze odpovědět tak jednoznačně.
Prakticky od počátku kryptoměny obchází kontroverzní pověst, jež této myšlence prorokuje brzký zánik, zatím k tomu ovšem nedošlo. Osud kryptoměn je tak dosud jen velmi obtížné dále předpovídat. A z toho by při svých úvahách měl vycházet i investor. Kryptoměny jsou vhodné pro investování krátkodobé. Jsou vysoce volatilní, to znamená, že jejich hodnota se v krátkém časovém úseku prudce mění. Pro svůj růst potřebují stabilní ekonomické prostředí. Vhodné jsou pro diverzifikování.
Obecně platné pravidlo hlásající, že byste neměli investovat ty prostředky, které si nemůžete dovolit ztratit, stoprocentně funguje i v tomto případě.
Důležitá je praxe, zkušenost a vhodné nástroje. Měli byste si umět například udělat technickou analýzu. Kryptoměny nejsou příliš vhodné pro začátečníky. Zásadní je investovat do „velkých“ kryptoměn jako Ethereum či Litecoin. Jsou jich v současné době stovky druhů, nicméně těm méně významným, které jsou na trhu zatím pouze pár měsíců, je vhodné se raději vyhnout. Dá se říct, že podobné projekty s vysokou pravděpobností čeká postupem času zánik. Říct to ale paušálně o celém odvětví by bylo přece jen nadnesené. Kryptoměna by dále měla být především využitelná v praxi, jinak nemá příliš mnoho šancí na reálné zhodnocení. Rovněž je na místě si před investováním ověřit, zda přináší kryptoměna nějakou přidanou hodnotu a je něčím odlišná od zástupu jiných podobných projektů.
Doporučujeme se proto vzdělávat z důvěryhodných vzorů – jako například z tohoto vzdělávacího balíčku:
LibreCoin je pak velmi názornou demonstrací toho, že při investování do kryptoměn hrozí rovněž riziko podvodu a podcenit nelze ani nebezpečí v podobě kybernetických útoků. Typickým projevem je třeba nakažení počítače těžařským skriptem. Zařízení pak těží kryptoměnu, jenže tak činí bez vědomí uživatele a vytěženou měnu odesílá někomu jinému. Zpravidla se to projevuje na vysokém vytížení počítače, což se odrazí i na jeho chlazení. Uživatel přitom při vlastní práci detekuje velmi pomalý chod systému.
Podcenit se nevyplatí ani výběr konkrétní burzy, kde chceme realizovat svoje obchody. O jejich úrovni napoví dostatečně recenze uživatelů. Svoje prostředky na burze určitě nenechávejte, na místě je volit vhodnou peněženku.
Kryptoměna se dá vlastnit ve virtuální podobě. Ale když se to tak vezme, tak peníze na jakémkoliv účtu jsou vlastně také virtuální. Nebo i akcie 🙂 Já se o kryptoměně dozvěděla nedávno díky ccshop kde jsem zároveň nakoupila.
Díky za informace o Librecoinu, ani jsem nevěděla, že taková kryptoměna je. Hledám si info o bitcoinech a narazila jsem na tenhle váš článek. Takže nákup téhle kryptoměny raději nedoporučujete? O bitcoinech jsem se zase v jiném článku dozvěděla, že mají maximální strop, tedy částku, která se vytěží a více už jich nikdy nebude a to 21miliónů mincí. No kdyby to někoho zajímalo, tak kdyžtak tady https://jaknakrypto.cz/co-je-to-bitcoin/ 😉
EO.Finance je softwarová peněženka s dobrou funkčností a uživatelsky přívětivým rozhraním.