Odložení splátek: jak o něj požádat a s čím je třeba počítat?

Odložení splátek: jak o něj požádat a s čím je třeba počítat?

Nemusí být situace, jako je ta dnešní, abyste potřebovali odložit splátky hypotéky či jakéhokoliv jiného typu úvěru. O práci dennodenně přijde spousta lidí a ještě více se jich zraní s trvalými následky, kvůli kterým nemohou své zaměstnávání nadále vykonávat. Důvodů k výpadku příjmu a následným finančním potížím může být zkrátka spousta a stejně tak existuje i spousta způsobů, jak se s tíživou situací vypořádat.

Prevence je vždy nejlepším řešením

Většina finančních poradců z těchto důvodů doporučuje udržování finančního polštáře. Ten vám pomůže překlenout období, které potřebujete k tomu, abyste se opět postavili na nohy. Nicméně ne každý si takovou rezervu tvoří nebo v ní má dostatek prostředků k tomu, aby zvládla všechny nutné výdaje tak dlouho, jak skutečně potřebujete. V takovém případě se vyplatí o odložení splátek zažádat nebo se o něm alespoň poradit s bankou či jiným poskytovatelem úvěru.

Pokud byste byli v situaci, kdy vás pouze potkal nějaký nečekaný výdaj a vy víte, že v dalším měsíci budete opět na koni, bylo by na místě uvažovat o sjednání krátkodobé půjčky. Porovnání nabídek i sjednání půjčky online umožňuje například portál Ferovepujcky.cz, kde najdete nepřeberné množství nabídek se všemi potřebnými údaji, včetně úrokové sazby, dostupné výše úvěru i jeho doby splatnosti.

Nicméně pokud příčina vašich finanční potíží spočívá ve výpadku příjmu, bylo by sjednání další půjčky pošetilé. Jelikož nemáte žádné jistoty, mohlo by se vám snadno stát, že byste v dalším měsíci měli kromě svých stávajících závazků ještě jeden navíc. Tímto způsobem by se pomalu roztočila dluhová spirála, která by vás mohla stáhnout tak hluboko, až byste byli nuceni vyhlásit osobní bankrot.

Když je odklad splátek jedinou volbou

Než abyste tedy situaci zachraňovali další půjčkou, bude pro vás rozhodně lepší požádat o odklad splátek. Stačí, když přijdete do své banky nebo telefonicky kontaktujete svého poskytovatele a on s vámi vše vyřídí. Některé společnosti mají na svém webu formulář sestavený přímo pro tento účel. Ten jednoduše vyplníte a počkáte, až se vám příslušný pracovník ozve s verdiktem a případnými instrukcemi.

Poskytovatelé takové případy často řeší také náhradním splátkovým kalendářem. Ten však bohužel většinou zahrnuje poplatky navíc, takže se vám úvěr ve finále o něco prodraží. Stále se však jedná o výhodnější řešení, než kdybyste se zahrnuli dalšími půjčkami – i u nich byste museli zaplatit úroky a všechny ostatní poplatky. Také mějte na paměti, že odložení splátek obvykle není možné u kontokorentů a kreditních karet, tyto závazky proto vždy plaťte co možná nejdříve.

Jestliže se skutečně dostanete do finančních problémů, rozhodně nepřestávejte komunikovat – bylo by to nejhorší, co byste v danou chvíli mohli udělat. V případě, že neuhradíte splátku v termínu, banka či nebankovní instituce vám pošle několik upomínek, které po vás následně bude chtít zaplatit. Nejedná se však pouze o náklady za její odeslání, ale také tučnou sankci. Pokud i nadále budete společnost ignorovat, pošle za vámi vymahače a v krajním případě exekutora.

Nezapomínejte na pojištění

K pokrytí splátek v případě výpadku příjmu je možné v některých případech využít také pojištění schopnosti splácet. Tento produkt slouží právě k řešení situací, kdy dlužník přijde o zaměstnání nebo ho postihne dlouhodobá nemoc. Pojišťovna za vás splátky zaplatí, ovšem až po 40 až 60 dnech od registrace na úřadu práce, nebo 28 až 60 dnech v pracovní neschopnosti. Většina poskytovatelů vám tuto službu při sjednávání úvěru nabídne, a pokud sami žádné rezervy nemáte, rozhodně se vyplatí se jí využít, i když vás bude stát něco navíc.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *