Účtenková loterie: Jak se přihlásit?

Účtenková loterie: Jak se přihlásit?

Účtenkovka neboli účtenková loterie je on-line hrou založenou na principu registrace účtenek, které zastávají funkci tiketu. Jaká jsou pravidla pro její hraní a co můžete vyhrát?

Co je to účtenková loterie

Účtenkovka byla v České republice nakonec finálně spuštěna 1. října 2017, hovořilo se ale i o červnu téhož roku. Obdobně funguje v řadě dalších zemích, mimo jiné třeba i na sousedním Slovensku. Jedná se o doplňkovou součást EET neboli elektronické evidence tržeb. Ta byla do ostrého provozu uvedena v takzvané první vlně k 1. 12. 2016.

Toto opatření by mělo zajistit efektivnější výběr daní, a tím tedy dát finanční správě účinný nástroj pro zamezení daňovým únikům. V původní verzi zákona se proto počítalo s tím, že zákazníci budou povinni si brát účtenky, jež musí obchodník na každou transakci vydat. Od tohoto záměru se však nakonec ustoupilo pro značnou vlnu nevole, kterou vyvolal. Aby ale nakupující byli stále motivováni si účtenky brát, realizace se dočkala právě účtenková loterie.

Pravidla účtenkové loterie

Oficiálně se do účtenkové loterie mohou zapojit pouze osoby starší osmnácti let. Nákup ovšem samozřejmě nelze zakázat ani osobám mladším. Ty ale svou účtenku musejí předat oprávněnému účastníkovi, který předepsané podmínky splňuje. Typicky to u dítěte může být rodič.

Dále musíte zadávat jen ty účtenky, které mají BKP nebo FIK kód. To znamená, že daná účtenka je již v systému EET evidovaná. Denně lze rovněž registrovat pouze jedinou účtenku od jediného obchodníka. Toto opatření by mělo zamezit jednak tomu, aby se v obchodech vytvářely zbytečné fronty, a jednak i tomu, aby si kupující nákup rozdělovali na více položek, a tedy mohli dostat více účtenek. Tím by tak totiž v podstatě uměle zvyšovali svou šanci na výhru. Celkový počet registrovaných účtenek na osobu však žádným způsobem omezen není.

Proto máte možnost si pravděpodobnost výhry zvýšit, když si jednoduše zaregistrujete více účtenek od několika odlišných obchodníků. Matematicky však pravděpodobnost výhry vyjádřit nelze. Je to jednoduše kvůli faktu, že nikomu není předem známo, kolik účtenek se zaregistruje do příštího kola.

Jak se registrovat

Registrace do Účtenkovky je zdarma a zapovězena není ani cizincům. Povinností je však vlastnit české telefonní číslo. A tuzemský bankovní účet pro následné převedení případné výhry. Úspěšně registrovanou účtenku si už nemusíte nechávat, stejně tak nejste povinni uschovávat potvrzení o zařazení do slosování.

Pro samotnou registraci je povoleno si vybrat hned tři odlišné způsoby. V první řadě je tak možné učinit jednorázově prostřednictvím webu, chcete-li tedy hrát, neobejdete se bez přístupu na internet. Pak si musíte z účtenky opsat BKP nebo FIK kód, dále její datum, čas, konkrétní částku provedené transakce, režim tržby a v neposlední řadě i DIČ obchodníka. Dál potřebujete ještě funkční e-mailovou adresu a již zmiňované české telefonní číslo.

Případně si můžete pro tyto účely založit svůj účel. Budete muset pokaždé zadávat výše uvedené informace o účtence, nicméně svoje osobní údaje vložíte do systému pouze jednou. Navíc se vám uchová historie všech zadaných informací. Vyplněný e-mail se využije k tomu, aby vám na něj chodila bilance vašich výher či proher. V případě, že na účtenku vyhrajete, díky registraci si můžete svoji výhru nechat obratem převést na účet. A otevře se vám i cesta k získání aplikace do mobilního telefonu.

Což je třetí způsob registrace, který je asi nejpohodlnější. Stačí si aplikaci nainstalovat. Díky ní si účtenku vyfotíte a přístroj sám načte žádané informace. Nemusíte proto jinam nic zadávat a přepisovat. Aplikaci oficiálně vydalo Ministerstvo financí, k dispozici je jak pro systém Android (ke stažení zde), tak i pro iOS (ke stažení zde).

účtenková loterie - slosování

Účtenka se registrovat nedá – co s tím?

V první řadě je nutné vyloučit chybu při zadání. Jste-li si jisti, že máte údaje zapsány správně, zaměřte se na samotnou účtenku. Měli byste na ní vždy objevit unikátní BKP nebo FIK kód. Pokud je tam zatím nenajdete, tak váš obchodník se svými tržbami dosud možná systému sledování prostřednictvím EET nepodléhá. Druhou možností je, že obchodník tržbu záměrně nepřiznává. V případě, že chce celý systém obejít, hrozí rovněž riziko, že se účtenku pokusil zfalšovat a zmiňované kódy jsou smyšlené. Eventuálně může dojít i k chybě tisku.

Ověříte si to podle toho, jaký status bude účtenka v systému mít. Proběhne-li vše korektně, vygeneruje se vám sdělení „ve slosování.” Jestliže nastane problém, u účtenky se zobrazí „nezaregistrována”. Když se vám stane, že vám nepodaří si účtenku registrovat, vhodné je se obrátit přímo na provozovatele loterie, například e-mailem.

Slosování a co můžete vyhrát?

Slosování se vždy uskuteční každého 15. v měsíci, proto je nutné si každou účtenku registrovat nejpozději 12. v daném měsíci. První slosování Účtenkovky proběhlo k 1. říjnu 2017 a celkem v něm bylo 21 025 výherců, kteří si zaregistrovali bezmála 11,1 milionů účtenek. Jména výherců je ve všech případech možné uveřejnit výlučně s jejich souhlasem. První výhra v pořadí činila konkrétně 1 000 000 Kč, ve hře je též osobní automobil a další výhry peněžní. Rozpočet na výhry by tak ročně měl dosáhnout až na 65 milionů korun. Slosování je samozřejmě založeno na náhodném algoritmu s certifikovaným generátorem pomocí takzvaného RNG modulu.

Po technické stránce účtenkovou loterii zajišťuje společnost Wincor Nixdorf, která zvítězila ve výběrovém řízení. Na starost má jak slosování, tak i registraci účtenek a soutěžících. A v neposlední řadě i zákaznickou podporu, kde můžete řešit libovolné dotazy. Roli subdodavatele plní sázková kancelář Sazka. Roční náklady na chod celé Účtenkovky byly vyčísleny na 12,4 milionu korun bez DPH.

Kritické ohlasy

Hned po prvním slosování sklidila Účtenkovka kritiku za technické provedení. Web podlehl útoku hackerů a zjistilo se, že ani OCR čtečka zatím není příliš kvalitně odladěná. Navíc se ukazuje, že vzhledem k tomu, na kterou cílovou skupinu se hra zaměřuje, vyžaduje poměrně vysokou úroveň technologických znalostí a nutí účastníka zdlouhavě vyplňovat mnoho údajů.

Aplikaci je mimoto vytýkán zásah do soukromí uživatelů a shromažďování citlivých dat, která přitom rozhodně nejsou pro její tvůrce nikterak nezbytně nutná. Vyžaduje například vaše svolení k přístupu k záznamům o tom, komu voláte. Opozice se navíc ostře vymezila i vůči informacím, které Účtenkovka získává o samotných obchodnících, a to bez jejich souhlasu.

Problematický se jeví být i samotný princip účtenkové loterie. Zapovězena je hráčům mladším osmnácti let. Podle některých hlasů se jedná o hazard. Paradoxně Ministerstvo financí proti proti hazardním hrám vytrvale brojí.

Mnohým se příliš nelíbí ani samotný fakt, že jsou nakupující podporováni v tom, aby si účtenky brali a považují to za pobídku ke vzájemnému udávání.

Na sousedním Slovensku, které bylo pro českou verzi Účtenkovky významnou inspirací, panoval nejvýraznější zájem prvních osm měsíců fungování Účtenkovky, to znamená od září 2013. Tehdy si lidé registrovali přibližně 100 milionů účtenek. Nicméně zkušenosti ukazují, že postupem času zájem o celý projekt opadl. Stávající ministr financí Ivan Pilný v médiích uvedl, že je připraven v ČR Účtenkovku zrušit, pokud se nesetká s významnější odezvou. Proto je zatím naplánovaná na horizont jednoho roku.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *