Výpočet alimentů – kalkulačka

Výpočet alimentů – kalkulačka

Co to vůbec alimenty jsou?

Slouží k uspokojení potřeb vašeho potomka. To znamená, že zpravidla nestačí se o své dítě postarat jen tak, že si vyhradíte pevnou sumu. Od okamžiku, kdy se vám narodí, jste jako rodič povinni mu zajistit vše pro jeho správný vývoj. Takže od této chvíle mu budete krom základních potřeb jako stravování nebo oblečení zajišťovat také jeho vzdělání, kroužky a další činnosti zajišťující všestranný rozvoj vaší ratolesti.

V řeči zákonů to znamená, že vůči němu máte takzvanou vyživovací povinnost. Ovšem pozor, jak už jsme napsali, ta vám neodvolatelně vzniká už pořízením potomka, tedy rozhodně nečekejte až na moment, kdy se vám soud bude chystat vyměřit takzvané výživné. A pokud jste s partnerem či partnerkou stihli dříve rozchod než svatbu? Vyživovací povinnost se týká vztahu rodič – dítě. To znamená, že to, zda jste byli sezdaní a rozvádíte se nebo jste absolvovali „pouhý” rozchod, nemá na tuto povinnost vliv. Výživné platí i u párů, které sezdané nebyly. A jestliže máte v této situaci spory i tehdy, pokud spolu žijete, můžete se na soud obrátit i v takové situaci. Ten potom výživné vyměří.

Kdo je platí?

Výše definovanou povinnost mají rodiče vůči dítěti, ale také již dospělí potomci vůči svým rodičům tehdy, pokud se nemohou živit samostatně (z důvodů například věku nebo zdravotního stavu). Dokud vaše dítě nedovrší dvou let, jste povinni přispívat také na zajištění jeho matky.

Musíme kvůli tomu k soudu?

Rozhodně nemusíte. V případě ne zrovna přátelského rozchodu to může být poměrně komplikované, nicméně dohodnout se je stále pro všechny zúčastněné (a pro vaše děti zejména) ta nejlepší alternativa. Pak stačí, že vy i váš protějšek se stanovenou částkou souhlasíte. Žádné minimální limity tu nejsou. Pakliže ovšem společnou řeč nenajdete, musíte se právě obrátit na soud.

Jaká bude výše alimentů poté?

Soud v tom případě začne počítat. Směrodatná je za tohoto stavu výše vašeho výdělku, kterou budete muset doložit. Alimenty se pak dle tabulek počítají jako procentuální díl právě z něho. Dalším kritériem je věk vašeho dítka. Částka se pak pohybuje v rozmezí do osmnácti let od 11 % do 25 %. Soud samozřejmě zohlední i vaši sociální situaci. A to pochopitelně v obou směrech, vzhledem k tomu, že dítě má nárok na stejnou životní úroveň jako jeho rodiče. A také se berou v potaz i potřeby potomka, to znamená, pokud má dítě třeba zdravotní omezení, která s sebou nesou další finanční náklady. A pozor, hodnotí se celkově vaše majetkové poměry, takže si příliš nepomůžete tehdy, pokud byste se rozhodli příjmy zkrátka zapřít, tedy tvrdit, že jako podnikatel jste se teď ocitli ve ztrátě, případně pracovali takzvaně načerno.

alimenty

A co pokud žádné doložitelné příjmy jaksi nemáte? Ani tehdy ovšem nejste určené povinnosti zbaveni. Soud potom pří výpočtu sáhne k následujícímu postupu: Vezme částku určenou jako životní minimum a vynásobí ji pětadvaceti. Výživné bude potom počítat z ní, takže pokud reálné příjmy máte, finančně výhodněji vás rozhodně vyjde je nakonec dle pravdy přiznat. V případě, že byste rádi už předběžně věděli, kolik si budete muset dávat z rozpočtu stranou na alimenty, můžete použít na internetu kalkulačky pro výpočet.

Zdá se vám navržená výše alimentů poněkud „přes čáru”? V případě nezletilého dítěte vás soud může vyslyšet a částku snížit. Pokud se ovšem jedná už o potomka zletilého, navrhovanou výší se soud řídit musí a může vám pouze alimenty zvýšit, uzná-li to za vhodné.

Potkaly vás náhlé zdravotní obtíže, ztráta zaměstnání nebo jste založili novou rodinu, takže se změnila vaše finanční situace a stanovené alimenty jsou nad vaše síly? Nebo naopak jste se posunuli na lukrativní post? V tom případě na to soud může reagovat a vyměřit vám jinou výši alimentů, a to jak vyšší, tak i nižší.

Přičemž stejná situace může potkat i vaši ratolest, třeba v případě, že se najednou rozhodla přestat studovat a kývnout na zajímavou pracovní nabídku nebo naopak, pokud jej postihla náhlá zdravotní indispozice, jež už mu neumožňuje se samostatně živit.

Jak dlouho musím platit alimenty

Psali jsme o osmnácti letech věku. Jenomže dovršení plnoletosti vašeho dítka z vás tuto povinnost nesnímá. Trvá tehdy, pokud se vaše dítě není schopno živit samostatně. Zpravidla tedy, jestliže se na výkon svého budoucího povolání teprve připravuje, takže většinou, velmi zjednodušeně řečeno, dokud studuje. A to i vysokou školu, ovšem pouze tu první, ta další už se nepokládá za nezbytnost pro přípravu na budoucí zaměstnání. V případě, že už si vaše ratolest sama vydělává, záleží na tom, zda její výdělky jsou schopny pokrýt náklady na život. Takže soud může uznat, že vy musíte platit alimenty, i když už nestuduje.

Skončil-li váš potomek školu a chystá se nastoupit do zaměstnání, nic vám nebrání v tom se na ukončení jeho finanční podpory dohodnout. Rozhodnutí soudu k tomu nepotřebujete, jako vyživovací povinnost bez jeho zásahu vznikla, tak také i zaniká.

A co když vaše dítě cíleně oddaluje vstup do samostatného života a studuje už několikátou školu, aniž by se ji chystalo úspěšně dostudovat a chce po vás, abyste náklady na jeho život dále financovali vy? Obraťte se na soud. Ten vás může vaší povinnosti zbavit a na tyto situace už dnes přihlíží. Pozor, řešením rozhodně není alimenty přestat platit!

Platit je budete každý měsíc, a to vždy na dané období, nikoli zpětně. Pokud váš potomek není plnoletý, dostane příslušný obnos druhý rodič, jenž má dítě v péči. Po osmnáctých narozeninách však alimenty smíte platit přímo své ratolesti. A nemusíte o tom nikoho informovat. Jde o záležitost dohody vás a potomka a do této situace nemusí vstupovat ani soud, ani druhý rodič.

Co mám dělat, když bývalý partner neplatí?

I tehdy se můžete obejít samozřejmě bez soudu, vzhledem k tomu, že takové řešení nebude příjemné asi ani vám. Spokojíte-li se s tím, že bývalý partner bude dlužné výživné splácet po menších částkách, je takový postup v pořádku.

Pokud ovšem svou drahou expolovičku k placení přimět nedokážete, nezbude vám opět nic jiného než to řešit soudně. V tom případě dojde k exekuci a dlužná částka bude stržena se mzdy, případně ji vyzískáte přímo z jeho účtu nebo prodejem dlužníkova majetku. V krajním případě, pokud se váš bývalý protějšek k placení nemá déle než čtyři měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení. Co mu hrozí pak? Neplnění vyživovací povinnosti mu může vynést až trest nepodmíněný, to znamená pobyt ve vězení.

Zákon od roku 2013 našel ještě další (a dlužno dodat, že poměrně účinnou) páku na neplatiče. Nově také mohou přijít o řidičské oprávnění. A podle dostupných zpráv trest skutečně plní svůj účel a řada dlužníků se náhle „rozpomněla”, že na ně čeká nutnost platit na svou ratolest.

Opravdu není alimenty z čeho vymoci, protože dlužník nedisponuje ani majetkem, ani žádnými příjmy? Ještě se můžete uchýlit k této možnosti: Za určitých okolností vyživovací povinnost vašeho expartnera může přejít i na jeho rodiče.

Spoléhali jste na slova svého bývalého protějšku, dohodli jste se a nějakou dobu vše dokonce i fungovalo. Po čase však expartner poněkud zapomněl na svoje sliby? I tato situace není zcela ztracená, soud mu totiž může uložit povinnost alimenty zpětně doplatit.

A taková povinnost se za vámi navíc může táhnout i poměrně dlouho. Soud vás může vyzvat i k tomu, abyste výživné doplatili, a to až za tři roky zpětně. Stejný časový horizont tu pak je v případě promlčení.

Rate this post

7 komentářů k Výpočet alimentů – kalkulačka

  1. pravomocné exekuční rozhodnutí na dlužné výživné stane se také promlčené v případě že nebylo a není z čeho povinnému vzít ?

  2. Dobry den, syn nedodelal skolu a chtel se zivit sam. Bohuzel zjistil, ze bez vzdelani ma malou sanci na praci, tak se rozhodl jit opet do skoly. Ma narok na alimenty i v pripade, ze skolu prerusil? Jen bydli u sveho dedy, takze vyzivne budeme platit oba? Dekuji za odpoved. Patra

  3. Dobrý den, manžel od nás odešel k jiné ženě a mně zůstaly děti 17let 11let, můj plat činí 13500, z kterého platím nájem ve výši 8500. Manžel se chce dohodnout na částce alimentů ve výši 6000, s touto částkou nemůžu souhlasit, jelikož syn studuje šestým rokem na konzervatoři v Praze a náklady činí od 8 500 až10000 měsíčne. Dcera zatím chodí na základní školu. Manžel má přiznaný příjem 22000, ale vzhledem k dluhům má dalších 15000 na ruku.Potřebovala bych poradit jestli je možnost že by mi u soudu přiznali víc jak těch 6000. Děkuji Hana

  4. Pravda je, že oba rodiče by měli přispívat na své dítě stejně, má-li dítě měsíční náklady (na bydlení, stravné, kroužky, oblečení, pomůcky) třeba 5tisíc měsíčně, tak každý rodič by měl dát 2.500,-, tedy alimenty pro otce by měli být 2.500,-. To, že otec neplatí a pak mu vznikne dluh je jeho problém, i v době neplacení, jeho dítě muselo něco jíst a mít kde bydlet. Já jsem se obrátila a zatím je věc na dobré cestě, snad mně pomůžou dlužné alimenty vymoci.

  5. Dobry den rada bych se zeptala na vyssi výživného na 18ti letou dceru s příjem otce 25000. Otec ma manželku a další 4 společně děti kdy manželka je na rodičáku. Děkuji

  6. Dobrý den . Prosím kolik mi vypočítají alimenty z čisté mzdy 16700!. Budu povinný na 3 děti . Ve věku
    1 dítě – 16 let
    2 dítě – 16 let
    3 dítě – 14 let ..zajímá má mě kolik mi asi zůstane z té čisté mzdy . Děkuji.

  7. Co je pravdy na tom, že lze udělat to, že před výpočtem alimentů změníte pracovní poměr? Myslím tak, že z klasického HPP na vás pak čeká dohoda o provedení práce, jestli si rozumíme? Prý by se pak ty alimenty měly počítat více ve prospěch toho muže (respektive toho, kdo bude alimenty platit). Ale přijde mi to jako blbost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *