Redakční systém WordPress získává tu pravou efektivitu, až když je napěchovaný doplňkovými pluginy. Přečtěte si, které z nich mohou váš web vylepšit a u kterých po čase zjistíte, že jsou pro vás nepostradatelné.
Vlastimil Ott
POZN. Pluginy nainstalujete z rozhraní svého WordPressu, zamiřte do sekce Pluginy. Tam použijte vyhledávání názvu. Adresy pluginů zde tedy uvádíme jen pro úplnost.
Akismet
Základní výbava WordPressu a obránce vašeho blogu proti komentářovému spamu. Pro správnou funkčnost se musíte zaregistrovat na webu www.akismet.com, získat svůj číselný klíč a propojit svůj web se servery služby Akismet. Odhalování spamu probíhá hromadně na milionech počítačů současně.
https://wordpress.org/plugins/akismet/
All In One SEO Pack
Plugin, který oživí výchozí instalaci WordPressu a aktivuje políčka, která zajímají vyhledávače. Jakmile začnete své články více popisovat (tedy k nim napíšete, o čem jsou), zvyšuje se vaše šance, že se vaše stránky ocitnou ve výsledcích vyhledávání Googlu a Seznamu.
https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/
BackWPup Free – WordPress Backup Plugin
Zálohování dat je důležité i v případě webových stránek. Pokud víte, že vaše webhostingová společnost data nezálohuje (nebo zálohuje v nízkých intervalech), měli byste se o to postarat sami. Tento plugin vám výrazně pomůže. Například podporuje vzdálená úložiště typu FTP, ale třeba také Dropbox. Zálohování pak probíhá automatizovaně v nastaveném čase.
http://wordpress.org/plugins/backwpup/
Je to trochu k nevíře, ale WordPress v základu neobsahuje tento stěžejní a důležitý navigační prvek. Tzv. drobečková navigace je stejně jako v pohádce o Perníkové chaloupce důležitým značením cesty na místo, kde se čtenář na webu nachází. Doplňte si ji tímto modulem.
http://wordpress.org/plugins/breadcrumb-navxt/
Simple Lightbox
Nenápadný efekt, který se stal neviditelným standardem. Běžně se velká verze obrázku načítá jako nová stránka, čímž zmizí stránka původní. Pak se na ni musíme vracet tlačítkem Zpět a v hroším případě hledat místo, kde jsme přestali číst. Efekt „lightbox“ znamená, že po kliknutí na obrázek se ztmaví pozadí a velká verze obrázku vystoupí do popředí. Kliknutím nebo klávesou Escape ji zase zrušíte a vrátíte se do textu. Notoricky známé, ale bez modulu to WordPress neumí (ale férově řečeno – nebývá to základní vlastností mnoha webových aplikací).
http://wordpress.org/plugins/simple-lightbox/
Easy Maintenance Mode
Když se na webu pracuje, tak by měl být vhodně označen a uzamčen. Obvykle probíhají změny na databázi nebo úpravy obsahu a zvědaví návštěvníci by mohli přijít k újmě. Nebo spíše web. Proto se vypíná za pomoci modulu, jako je tento. Jednoduchý, ale dostatečně funkční.
http://wordpress.org/plugins/easy-maintenance-mode-coming-soon/
Redirection
Přesměrování je potřeba v mnoha situacích. Například jste vydali článek a posléze změnili jeho adresu. Původní by ale bylo vhodné zachovat, tedy přesměrovat na tu novou. Nebo jiná situace – chcete v textu použít odkaz provizního systému, ale samotný odkaz chcete skrýt. V těchto a dalších případech si vytvořte dvojici odkazů původní-nový a nedovolte, aby přišla jediná adresa nazmar.
http://wordpress.org/plugins/redirection/
Yet Another Related Posts Plugin
YARPP se vyvíjí už dlouhá léta a pořád dělá totéž, ale stále lépe. Zobrazuje u článku související obsah. Řídí se hlavně použitými štítky a rubrikami, ale dokáže také analyzovat obsah článku. Související články nabízí jako jednoduchý seznam, nebo obrázky s popisem, nebo podle vaší šablony. Dostatek možností a několik let vývoje z něj dělají pěknou trvalku.
http://wordpress.org/plugins/yet-another-related-posts-plugin/
Limit Login Attempts
Osobně se neznáte, ale určitě je nebudete mít rádi. Zkouší se dostat k vám domů a zkouší to pomocí různých triků. Dokonce se hlásí vaším jménem. Zakažte jim vstup už na silnici, a to na pěkně dlouho. Tento plugin automaticky odmítá přístup všem útočníkům, kteří se pokusí víckrát než Xkrát o přihlášení k vašemu webu. Dokáže je zablokovat na stovky či tisíce hodin a snížit tak zátěž, které je váš web vystaven. Velmi praktický ohař.
http://wordpress.org/plugins/limit-login-attempts/
WP editor widget
Občas… no vlastně dost často člověk potřebuje vložit do widgetu nějaký formátovaný text – seznam, obrázek, kus textu se zvýrazněním. Tento modul přidá mezi widgety další typ, a to widget s klasickým editorem. Pomocí něj můžete obsah widgetu vytvořit stejně jako článek – včetně vložení obrázků nebo dokonce videa!
http://wordpress.org/plugins/wp-editor-widget/
WordPress E-learning
Víte, že se můžete naučit pracovat s WordPressem přes internet? Online kurz je přece ideální způsob. Nemusíte nikam jezdit, vše máte na dosah ve svém počítači. Vzdělávací kurz Zlatý WordPress obsahuje kromě několika lekcí e-book zdarma, stáhněte si ho.