Souhrn postupů pro situace, kdy nestartuje počítač správně, nechce se spustit Windows, objevuje se nějaký error a systém, neřku-li plocha se za žádných okolností nehodlá spustit.
Oprava spuštění Windows
První možností, která se v případě pádu systému nabízí, je využít pomůcky, která je obsažena na instalačním DVD Windows. Pokud toto DVD nemáte, stáhněte si ho nebo si ho můžete půjčit od známého.
Před vložením DVD do mechaniky, se přesvědčte, že bios je nastaven tak, aby pc bootovalo přednostně z CD mechaniky a vyhnuli jste se tak problémům typu, že vložíte dévédéčko do mechaniky, nic se nestane a objeví se informace o tom, že na disku není žádný systém, případně nastartuje váš původní systém, pokud už v počítači nějaký máte.
Do těchto nastavení se dostanete stiskem klávesy DEL nebo F2 (případně jiné klávesy, o které je na startovací obrazovce psáno press __ to run setup). Následně pak pokračujte přes volby:
Boot > Boot Device Priority a zde nastavte 1st Boot Device na CD-ROM;
na jiném typu biosu (Phoenix) se nastaví výchozí disk takto:
Advanced BIOS Features > a zde upravte First Boot Device na CDROM a Second Boot Device na HDD.
Pak vložte DVD do mechaniky a počkejte, než nastartuje systém. Na úvodní obrazovce pak myší vyberte nikoliv instalaci, ale volbu Opravit tento počítač.
Přeinstalace systému
Druhou možností, jak vyřešit problém, je přeinstalovat celý systém. Tato operace je u Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 narozdíl od starších systémů v zásadě bezrizikovou, protože instalační aplikace dokáže rozpoznat, jestli už na disku je systém a soubory z předchozí verze automaticky zálohuje na disk do složky C:\Windows.old – mimoto, pokud provádíte přeinstalaci téhož systému, všechna nastavení, soubory a aplikace se automaticky použijí, takže hned po prvním spuštění systému máte plochu a všechny programy a dokumenty přesně tam, kde jste je měli před započetím přeinstalace.
Postup instalace Windows je podrobně rozebrán v tomto samostatném článku.
Jak se dostat k souborům
Pokud výše popsaná oprava systému nefunguje nebo problém neřeší (což se bohužel může stát – z důvodů chyby ovladačů, nějaké chyby ve spouštěči systému, fyzické chyby na disku atd.) stále není potřeba házet flintu do žita – spočívá v tom, že Windows jednoduše obejdeme, a to sice pomocí tzv. live CD nebo live USB s Linuxem. Linux (a jeho distribuce Ubuntu) je velmi málo náročný systém, který se dá se všemi jeho funkcemi spustit i z DVD a pak se dostat na disk počítače, ve kterém se Windows nedá nastartovat.
Provést to v zásadě není nijak složité, postup je zhruba tento:
- Stáhněte si program Unetbootin (přes tlačítko Download for Windows)
- Spusťte stažený EXE soubor a následně u volby Distribuce vyberte Ubuntu a jeho nejnovější verzi (najdete ji poměrně jednoduše – tyto verze jsou číslovány ve formátu rok.měsíc – takže například 12.04 byla vydána v dubnu 2012)
Případně si stáhněte ručně ISO soubor 32bitové verze linuxové distribuce Ubuntu z ubuntu.cz a zaškrtněte volbu Obraz disku a najděte, kde je uložen na disku. - Potvrďte OK a na váš flash disk by se mělo vše začít stahovat a vytvářet z flashky spustitelný disk.
- Vložte hotový USB disk do počítače, kde nejde spustit Windows. Na ploše Ubuntu byste měli vidět odkaz na pevný disk počítače a odkaz na vložený USB disk – na tyto disky nyní máte volný přístup a můžete volně manipulovat s daty.