Jak nastavit FRAPS

Jak pomocí programu Fraps provádět benchmarking, ukládat screenshoty a videa z her, změnit klávesy pro spuštění záznamu nebo místo, kam ukládat videa a snímky obrazovky na disk.

Co umí Fraps?

  • Zachycovat aktuální dění v počítači – obraz i zvuk
  • Benchmarking – dá se využít ke srovnávání výkonnosti různých počítačů
  • Zejména se používá pro zachycování dění v hrách, protože dovede zachytit videa až v rozlišení 7680×4800 px

Jak ho získat

  • Stáhnout ho můžete zdarma z webu fraps.com z tohoto odkazu
  • Po spuštění je potřeba udělit povolení pro spuštění přes UAC

Nastavení v záložce General

General
Záložka General

Položka „Start Fraps minimized“ skryje okno programu Fraps při spuštění a skryje ho do lišty, odkud se dá toto okno stále vyvolat. Pokud zaškrtnete „Fraps window always on top“ způsobí to, že program bude stále vidět, i když se přepnete do jiné aplikace. Toto nastavení nefunguje tehdy, pokud jste nastavili, že má být Fraps spouštěn minimalizovaný do ikonky na liště. Pakliže potřebujete, aby se program spouštěl automaticky se startem systému, zaškrtněte volbu „Run Fraps when Windows starts.“

Fraps také podporuje LCD obrazovky na klávesnicích (jako je například Logitech® G15™). Pokud máte takovouto klávesnici, uvidíte v programu funkci „Display status on keyboard LCD“. Povolení této možnosti zpřístupní zobrazování FPS grafů a dalších údajů o klávesnici při hraní her. Pokud máte takovouto klávesnici a žádnou takovouto položku nevidíte, zkuste si nainstalovat poslední verzi ovladačů pro vaši klávesnici.

Dopad Frapsu na výkon hry

Určitě vyšší výkon má počítač oproti okamžiku, kdy pouze hrajete hru a Fraps neběží tu je. Samozřejmě konkrétní dopad závisí na vaší konkrétní hardwarové a softwarové konfiguraci, ale měl by být celkově minimální. Asi nejjednodušší a nejvíce objektivní způsob zjistit, co udělá běh Frapsu s hraním her ve vašem počítači, je prostě vybrat nějakou hru a spustit při jejím hraní Fraps.

Záložka FPS

Záložka FPS
Záložka FPS

Zkratka FPS znamená Frames per second – snímky za sekundu. Stiskem zvolené klávesy (ve výchozím nastavení je to F12) se nastaví, aby se v rohu zobrazovalo počítadlo s aktuálním počtem FPS. První stisk této klávesy ho zobrazí, další ho přepínají mezi rohy obrazovky a pátý stisk zvolené klávesy zobrazení tohoto počítadla vypne. Výchozí klávesu můžete jednoduše změnit, stačí kliknout do rámečku a stisknout klávesu, kterou chcete používat pro spuštění této funkce. Kliknutím na tlačítko Disable nastavíte, aby zvolená klávesa neměla žádnou funkci.

Benchmarking Hotkey je klávesa, která může být využita ke změření průměrného počtu snímků za sekundu mezi dvěma zvolenými úseky ve hře. Změnit tuto klávesu můžete tak, že kliknete do rámečku myší a pak stisknete klávesu, která má nahradit výchozí nastavení. Kliknutím na tlačítko Disable pak zcela odstraníte spojení tohoto chování s nějakou klávesou. Obrázek s popisem overlay corner zobrazuje místo na obrazovce, kde se má zobrazovat počítadlo FPS. Můžete zaškrtnout, který roh chcete k zobrazování počítadla využít, zpravidla je nejlepší využít takový roh, kde se nezobrazují nějaké důležité informace ve hře. Když vyberete Disabled the frame rate, počítadlo se na obrazovce zobrazovat nebude.

Zaškrtnutí volby „Only update overlay once a second“ způsobí, že počítadlo FPS se bude měnit pouze jednou za sekundu. Detailní statistiky benchmarku mohou být také ukládány na disk. Zapisují se ve formát CSV souboru, odkud mohou být přepracovány poměrně jednoduše do tabulky v Excelu (jak si v Excelu poradit s CSV se dočtete zde). Všechny soubory jsou automaticky označeny a ukládány do adresáře s benchmarky. Souběžně jsou vždy tvořeny 3 soubory v rámci každého benchmarku:

  • FPS – zápisy aktuálního počtu snímků za každou sekundu
  • frametimes – obsahuje časy (v millisekundách), kdy byl vyrenderován každý snímek vytvořený při běhu benchmarku
  • minmaxavg – obsahuje celkový počet snímků, délku trvání benchmarku, minimální, maximální a průměrný počet snímků za sekundu

Záložka Movies

Záložka Movies
Záložka Movies

Zde můžete nastavit, kam se mají ukládat videa vytvořená Frapsem.Ve výchozím nastavení se jedná o stejnou složku, kde je nainstalován Fraps, můžete si ovšem nastavit jakékoliv místo na disku (například plochu a nebo osobní složku s videy). Kliknutím na tlačítko Change můžete nastavit novou složku, kliknutím na tlačítko View pak zobrazit aktuální obsah této složky. Video Capture Hotkey specifikuje, která klávesa spouští během hry záznam videa na disk. Změnit ji můžete tak, že kliknete do formuláře myší a pak stisknete novou klávesu. Tlačítko Disable toto fungování zruší.

Zaškrtávací volba Half-size nastaví, aby se video ukládalo v polovičním rozlišení, než je rozlišení hry (v řadě případů bohatě postačí). Full-size uloží video ve stejném rozlišení, jako má rozlišení obrazovka. Můžete dále navolit počet snímků výstupu: 25fps, 30fps, 50fps, 60fps, nebo vlastní – až do 100fps. Čím vyšší fps, tím plynulejší video, ale také tím větší soubor. Pokud pak budete ještě dále upravovat v nějakém programu video, pak videa natočená s 25fps jsou rozpoznána jako PAL a videa s 29.97/30fps jako NTSC. Zaškrtnutím „Record Sound“ uloží k videu hudbu a zvuky hry. Pokud chcete zvuk nahradit vlastním, zrušte zaškrtnutí této položky.

Jak tedy nahrávat video ze hry?

Nejprve nastavte výchozí počet snímků za sekundu výstupního videa – tj. 25, 30, 50 nebo 60 fps. Ve hře pak stiskněte klávesu pro zachycení videa (pokud nic nebudete měnit, je to klávesa F9) a video se začne natáčet. Natáčení videa ukončíte opětovným stiskem této klávesy. Video je pak uloženo v nastaveném adresáři. Hotové video můžete sestříhat či jinak upravit pomocí programu Windows Movie Maker, který je součástí Windows Live Essentials.

Záložka Screenshots

Záložka Screenshots
Záložka Screenshots

Kromě nahrávání videí můžete také snímat obrázky. Ve výchozím nastavení se ukládají do složky, kde je nainstalovaný Fraps, ale můžete nastavit jakoukoliv složku na disku – v tom případě klikněte na tlačítko Change a specifikujte nový adresář. Ve výchozím nastavení je horkou klávesou pro spuštění uložení snímku aktuální obrazovky F10. Pokud to chcete změnit, v rámečku Screen Capture Hotkey klikněte do formuláře a stiskněte vlastní klávesu.

Snímky obrazovky mohou být uloženy ve formátech: Windows Bitmap (BMP), JPEG (JPG), Portable Network Graphics (PNG), nebo Targa (TGA). Volba „Include frame rate overlay on screenshots“ nastaví, že ve všech snímcích obrazovky bude zobrazeno i počítadlo aktuálního FPS. Snímky obrazovky mohou mít rozlišení až 3840×1200.

4/5 - (4 votes)

13 komentářů k Jak nastavit FRAPS

  1. Prosím poraďte mi jak mám natáčet videa aniž by sem mi to v 30 sekách zastavilo.Děkuji

  2. Neplacená verze je jen do 3
    0, bud koupit nebo stahnout cracknute.

  3. Jak nastavit fraps aby mě natáčel i jiné věci než fraps např. plochu internet apod. ? děkuji

  4. Nefunguje to.Všechno jsem nastavil,ale nahrávání prostě nezačne.Nenahrávám video ze hry,ale jiné video běžící na monitoru.

  5. prosím poradte nevím jak zapnout mikrofon. Když nahrávám a to video si potom prehraju tak nejdu sliset nevím cím toje

  6. jinde ti mikrofon funguje, volat nebo nahrávat v jiném programu se s tím dá?

  7. muj mobil je zablokovani a mobil je samsun galaxi ace s 5830 mohli bi ste mi poradit jak ho mam odblokovat

  8. a jak mam dat do toho mobilu softwer a prehrat ho

  9. co to přesně znamená zablokovaný? dal by se do něj nahrát neoficiálním postupem android – například cyanogenmod firmware

  10. Nejde mi nahrávat zvuk zkoušela jsem si vypojit repráky, mikrofon mi normálně funguje tak nevím co s tim je

  11. Fraps snímal i obrazovku v režimu celé obrazovky (např. webové kamery) bez problémů a najednou toto nefunguje, snímá jen klasický nerozšířený obraz. Díky.

  12. Zdar, jak nastavit aby mi nezastavilo viedo pri 30sekundach?

  13. Zdar, jak nastavit aby mi nezastavilo viedo pri 30sekundach? Nastaavit viac, .. ako?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *