Chcete založit článek v největší webové encyklopedii Wikipedia.org, případně upravit nebo doplnit již stávající záznam? V tomto článku názorně rozebereme, jak postupovat.
Jak editovat stávající článek
- Najděte na wikipedii článek, který chcete editovat.
- Vpravo nahoře klikněte na tlačítko Editovat.
Jak založit článek
To, že nějaký článek zatím na Wikipedii neexistuje a přitom už na toto encyklopedické heslo odkazuje jiný, poznáte poměrně jednoduše – odkaz z existujícího článku na heslo, které neexistuje má červenou barvu, na heslo které existuje barvu modrou.
Nový článek, který neexistuje a je po něm poptávka, tedy nejsnáze odhalíte právě přes tento červený odkaz. Můžete ho ovšem založit i zcela na zelené louce. Jak v tom případě postupovat?
- Napište do vyhledávacího políčka název hesla, jehož existenci chcete ověřit.
- Pokud nejste přesměrování na stránku s popisem encyklopedického hesla, můžete článek založit a naplnit ho obsahem.
Jak správně strukturovat text
Psaní na Wikipedii se podobá psaní html kódu – není možné psát přímo jako ve Wordu systémem WYSIWYG, aby to samé, co píšete, se pak zobrazovalo i na encyklopedickém záznamu hesla, ale je potřeba používat jasně definované značky a formátování kódu. Další zásadou platnou pro psaní na Wikipedii je to, že pokud nejste přihlášeni pod registrovaným účtem, zapisuje se do historie evidence článku vaše IP adresa a musíte před uložením opsat captchu (ochranu před spamem spočívající v nutnosti opsat obtížně čitelný shluk písmen).
Jak to vypadá v praxi? Při přepnutí do režimu úprav jste přesměrováni na stránku, kde je v horním pruhu sada nástrojů a pomůcek pro stylování. Ty vám mohou pomoci při zapnutí některého ze stylů, které chcete použít. Když tedy například do kódu napíšete: “Text kurzívou“ – zobrazí se pak v textu jako Text kurzívou. Obdobně pak můžete použít i další značky:
“’Tučný text“‘ – Tučný text
““’Text tučnou kurzívou““‘ – Text tučnou kurzívou
[[Název stránky|Text odkazu]] – použije se při odkazování na jiný článek na Wikipedii; například: [[přežvýkavec|přežvýkavců]] [http://www.example.org Text odkazu] – použije se při odkazování mimo Wikipedii; například: [https://www.radirna.cz Radírna]== Text nadpisu == – podle toho, nadpis které úrovně chcete použít, dejte z obou stran počet rovnítek; pro nadpis 2. úrovně == z obou stran, pro nadpis 3. úrovně === z obou stran, pro nadpis 5. úrovně ===== na obě strany
* Seznam – pokud chcete vytvořit odrážkový seznam, napište text začínající na každém řádku hvězdičkou
Text stránky.<ref name=“jméno reference“>[http://www.zdrojcitace.cz Zdroj citaci], další text článku.</ref> – referenci vkládejte přímo do textu v tomto formátu, na encyklopedické stránce se pak zobrazí tak, že se očísluje a na konec článku vloží odkaz na referenci
Tip: pokud překládáte článek z cizího jazyka do češtiny, je nejjednodušší zkopírovat celý kód z původní jazykové verze a použít tak původní formátování.