Jak stříhat filmy

Chtěli byste si udělat z videí a obrázků svůj film a sestříhat si ho podle sebe? Je to snadné. Stačí si přečíst pár rad a návodů a budete mít svůj originální film.V programu Microsoft Windows Live Movie Maker (ke stažení je například zde) nám časová osa a scénář usnadní uspořádání a upravování návrhu klipů a přidání efektů a přechodů. Zprvu můžeme využít scénář k rozložení a uspořádání všech klipů a po té využít časovou osu, která nám poslouží k doladění projektu.

Jak na to? Čím začít?

  • Základním krokem je přidat klip do projektu.
  • V podokně Kolekce zvolíme složku obsahující klipy, které chceme mít v projektu a pracovat s nimi.
  • V podokně Obsah si vybereme klip, který chceme přidat.
  • V nabídce Klip klikneme na Přidat do scénáře nebo Přidat na časovou osu.

Přesunutí klipu ve scénáři nebo na časové ose:

  • Ve scénáři (nebo časové ose) zvolíme klip, který máme v úmyslu přesunout na jinou pozici, na jiné místo.
  • V nabídce zvolíme tlačítko Úpravy a klikneme na možnost Vyjmout. Na časové ose přesuneme ukazatel přehrávání do toho bodu, do kterého chceme klip vložit, a nebo ve scénáři vybereme další prázdnou buňku. Po té v nabídce Úpravy zvolíme Vložit.

Pokud budete chtít scénář nebo časovou osu smazat úplně:

  • Zvolíme Úpravy (v hlavní nabídce) a v závislosti na použitém zobrazení (scénář nebo časová osa) klikneme na příkaz Vymazat časovou osu nebo na příkaz Vymazat scénář. Okamžitě se nám obsah vymaže.

Časovou osu si přiblížíte, nebo oddálíte takto:

  • Možnost Zobrazit (hlavní nabídka).
  • Vybereme možnost Časová osa nebo možnost Přiblížit / Oddálit.
  • Pokud bude časová osa přiblížená, námi vytvořený projekt bude zobrazen v menších intervalech a detailněji a při oddálení se časové měřítko rozšíří a získáme širší pohled na obsah časové osy. Pokud budeme časovou osu chtít roztáhnout po celé obrazovce, zvolíme v hlavní nabídce Zobrazit a klikneme na příkaz Nejlepší přiblížení.

Přechody

Zdokonalit si můžete vlastní video nebo film vložení přechodů nebo různých efektů.  Přechod řídí způsob, jakým ve filmu přechází videoklip nebo obrázek do následujícího videoklipu nebo obrázku. Ve scénáři nebo časové ose můžete přidat přechod mezi libovolné dva obrázky, videoklipy nebo titulky v jakékoli kombinaci. Můžete použít například prolínání. Případně lze použít i odvážnější přechody, například pásy, střepy nebo klikaté rozdělení atd. Vše, co přidáte (efekty, přechody) je vyobrazeno na časové ose na stopě Přechod.

Auto movie

Program Movie Maker zahrnuje také funkci Automatický film, neboli Auto movie. Díky ní rychle vytvoříte film s využitím vybraného videa, hudby a obrázků – ty sloučíte na základě vybraného automatického stylu úprav.

Obsah (obrázky, videa, muzika) pro tuto funkci určíme kliknutím na kolekci v podokně Kolekce nebo přidržíme tlačítko klávesnice CTRL a levým tlačítkem myši označíme více klipů v podokně Obsah. Tato skupina souborů by měla obsahovat video a obrázky v celkové délce minimálně 30 sekund. Program automaticky přiřadí každému z obrázků 4 sekundy. Dál postupujeme následovně:

  • pole Nástroje (hlavní nabídka) – příkaz Automatický film
  • naběhne nám stránka Vybrat styl střihu automatického filmu – vybereme si styl střihu
  • vytvořit titulky můžeme po výběru Další možnosti
  • zadáme text ve stránce Zadejte text titulku (okamžitě se zobrazí)
  • budeme-li chtít přidat hudbu – další možnosti / tlačítko Vybrat zvuk nebo hudební doprovod
  • načte se karta Zvukové a hudební soubory, kde buďto rozbalíme seznam a vybereme si zvukový nebo hudební soubor, nebo klikneme na tlačítko Procházet a vložíme do Movie Makeru jakýkoliv zvukový soubor z počítače

Uveřejnění vytvořeného filmu

Jakmile dokončíme náš projekt, můžeme ho uložit či publikovat jako film. Filmem je soubor ve formátu WMV nebo AVI, který lze přehrát ve Windows Media Playeru. Po té už je jen a jen na nás, jak budeme náš výtvor publikovat dál – mezi dalšími uživateli, zapsáním na Cd nebo DVD disku, jako přílohu v e-mailu, na videokazetě apod.

Když budeme chtít film poslat například kamarádovi e-mailem, nebo-li elektronickou poštu:

  • Hlavní nabídka – Soubor – Publikovat film – zvolíme volbu E-mail – Další – Připojit film – potom stačí zadat jen adresu příjemce a e-mail odeslat.

Pokud bychom chtěli film vypálit na DVD disk, musíme mít především prázdný DVD disk a vypalovačku DVD disků, která bývá v počítači (ne v každém). Potřeba je také program Windows DVD Maker.

  • Otevřeme vytvořený projekt v programu Windows DVD Maker
  • v hlavní nabídce klikneme na Soubor – Publikovat film.

 

Rate this post

1 komentář k Jak stříhat filmy

  1. Dobrý den.
    Provedl jsem v Movie maker Rozdělení filmu. Nyní ho potřebuji zrušit a nemohu přijít na to, jak to lze udělat.
    Děkuji za radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *