Pokud se rozhodnete pro vyřešení příjmu digitálního televizního signálu sledováním programů přes satelit, tak je třeba si pořídit satelitní techniku, zejména přijímač. Jak si ho vybrat?
Na co je tedy třeba myslet a které skutečnosti brát v potaz při výběru satelitního přijímače?
Kde vybírat přijímač
Určitě platí pravidlo, že na internetu je větší výběr satelitního zboží než v kamenných obchodech, což je pochopitelné, protože málokterá prodejna elektroniky má k dispozici veliké sklady. Dnes je častý ideální stav, kdy dobrý prodejce satelitní techniky má kromě kamenného obchodu i internetové stránky, na kterých si mohou zákazníci vybírat do sytosti. A kvalitní zavedená firma je ta, která nejen provozuje prodej satelitní / digitální / techniky, ale má k dispozici i odborníky, kteří poradí s nákupem techniky a v případě, že zákazník o to požádá, tak zajistí i odbornou montáž a naladění zakoupeného satelitu. Na trhu je v dnešní době opravdu veliký výběr satelitních přijímačů různých parametrů a značek. Co by tedy měl takový satelitní receiver/ další možný název pro přijímač/ obsahovat?
Možnosti příjmu ze satelitu
Není od věci si nejprve ujasnit, jaké satelitní stanice budete přes satelit sledovat. Pokud by byl někdo velice skromný a chtěl vlastnit satelit coby doplněk k jinému způsobu příjmu digitálního televizního signálu, tak by mohl být dostačující přijímač pro snímán volných satelitních stanic. Ten je opravdu jednoduchý a levný. Doba ovšem pokročila a v současné době je běžné si pořídit přijímač, který umožňuje sledovat české a slovenské satelitní programy kromě těch cizích volně vysílajících. Potom se musíte poohlédnout po receiveru, který je vybaven slotem / otvorem / pro přijímací kartu / popřípadě dvěma sloty / nebo takzvaným CI slotem pro zásuvný modul. Přijímací / nazývá se i dekódovací / karta vám umožní sledování českých satelitních programů a pokud budete chtít, tak i placených televizních stanic. Podobným způsobem funguje i zásuvný modul s kartou. Satelitní přijímač s CI slotem dokáže pomocí modulu odkódovat různé karty od různých operátorů. Tyto satelitní receivery s CI slotem jsou vhodné pro ty uživatele, kteří by si chtěli / kromě českých stanic/ zaplatit sledování placených zahraničních satelitních paketů/ paket je soubor stanic, které lze po zaplacení sledovat /.
Vybavení satelitního přijímače
V popisu technických dat přijímače se můžete setkat s některými údaji. Tři písmenka FEC udávají, jak je schopen přijímač korigovat chyby v signálu. Dnešní přístroje umí pracovat s různými hodnotami korekce, a tak i když je tento údaj často zmiňován, není nutné se jím nějak zásadně zabývat. Zajímavým číslem je počet volných míst k uložení programů ze satelitu. V současné době prodávané satelitní přijímače disponují dostatečnou kapacitou programových pozic, u některých počet 6-8 000 pozic asi ani nebude využit. Satelitní přijímač by měl být vybaven zásuvkami SCART a CINCH. Není od věci, abyste měli před nákupem satelitu aspoň přibližně jasno, kolik zásuvek neboli vývodů u přístroje využijete. Kabelem SCART se ideálně propojí satelitní receiver s televizorem.Vývody CINCH využijete, pokud by jste chtěli přijímač napojit na audio Hi-Fi zařízení. Pokud by jste se snad dostali do situace, že váš televizní přijímač není vybaven zásuvkou SCART, tak si lze vybrat satelitní přístroj s modulátorem, který s televizí bez problémů propojíte.
V případě, že uvažujete nad pořízením paraboly s motorem na natáčení, tak je velikou výhodou si zakoupit satelitní přijímač, který podporuje funkci USALS. Potom totiž stačí do takto vybaveného receiveru zadat zeměpisnou polohu satelitu a motor reaguje
natáčením satelitní paraboly na zvolenou družici. Měli byste si dát při koupi satelitního přijímače pozor na jazyk jeho menu a EPG / elektronický programový průvodce – u satelitních stanic se zobrazuje jejich programová náplň /, popřípadě teletextu. Satelitní receiver by měl umět zobrazovat českou diakritiku bez chyb. Pokud zamýšlíte propojit satelitní přijímač s domácím kinem, tak je třeba, aby byl zakoupený přístroj vybaven výstupem Dolby Digital.
Další výhodu poskytne přístroj s označením TWIN. Takový přijímač je vybaven druhým tunerem a umožňuje nahrávat jiný televizní pořad než ten, který je sledován. A když už je zmíněno nahrávání televizních pořadů, na trhu se lze setkat se satelitními přijímači, které jsou vybaveny vestavěným hard diskem. Dokonce je možné si zakoupit přístroje, které kromě příjmu signálu ze satelitu umožňují sledování pozemních televizních kanálů. Takové receivery musí být označeny nejen jako DVB-S/ satelitní příjem/ ale i jako DVB-T / pozemní příjem/. A některé satelitní přijímače mohou mít zabudován i přehrávač DVD.
Zatím stále novinkou jsou přístroje s označením HD. Tyto přijímače umožňují kromě klasických satelitních stanic sledovat i ty ve vysokém rozlišení. Laicky řečeno, to jsou ty stanice s označením HD, které divákovi poskytnou syté jasné probarvení, prokreslené obrysy, kvalitní prostorový zvuk a obraz formátu 16:9. Zde je třeba zmínit dvě skutečnosti. Některé ty atraktivní satelitní kanály ve vysokém rozlišení jsou placené. A pokud nevlastníte televizní přijímač s označením Full HD, tak se zakoupení HD satelitního receiveru moc nevyplatí. Závěrem lze říci, že veškeré výše popsané kombinace jsou možné, vše je pouze otázka toho, který druh satelitního přijímače upotřebíte a také kolik peněz do něj chcete investovat. T.B.
Prosím poradťe,který HD satelitní přijímač má výstupy SCART,tak i výstup pro koax (tedy má modulátor).Děkuji za radu a přeji hezký den Zdeněk
scart mají snad všechny ne? dobře se to dá zaškrtat na heuréce, tady posílám co mi vyšlo když jsem to tam zadal http://satelitni-prijimace.heureka.cz/f:11726:1;12527:1/