Jak vytvořit ISO soubor

Neexistuje moc kvalitních programů zdarma, které umí vytvářet soubory ISO. Přesto ale jsou možnosti, jak z dat uložených na disku ISO soubory vytvořit.

Co je ISO

Nejprve se podíváme na to, co to jsou ony soubory ISO. Jedná se o obrazy CD, DVD nebo i BR ( Blue Ray ). Obrazem rozumíme archív, do kterého je zkomprimován celý disk. ISO soubory pak můžeme otevřít v takzvaných virtuálních mechanikách pomocí speciálních programů. Virtuální mechanika se chová úplně stejně jako ta klasická, jen je tak nějak uměle vytvořena, jinak řečeno, fyzicky neexistuje. Pokud se k takové virtuální mechanice připojí ISO soubor, tak se trošku „oblafne“ počítač, protože on ten soubor bere jako klasické CD/DVD/BR a lze s ním i stejně nakládat. Pozor! K vytvoření virtuální mechaniky a ke spuštění archívů ISO je potřebný speciální program. Asi nejlepším se jeví Daemon Tools ( ke stažení zde: http://www.daemon-tools.cc/eng/products/dtLite ), který je zdarma.

K čemu jsou vhodné soubory ISO?

Tyto soubory ocení hráči počítačových her, kteří u své vášně nepotřebují mechaniku. Navíc, životnost souborů ve virtuální mechanice je určitě větší, než je tomu u klasického disku. Samozřejmě, že se v podobě souborů ISO rozšiřují po internetu počítačové hry, software a

mnohdy i filmy. Jen je to u takových ISO souborů trošku na štíru s autorskými právy, protože většina těchto ISO kopií je uplaudována na warezová fóra.

Vytvoření ISO souboru – CDBurner XP

Nyní je tu ale situace, že máte na vašem disku určitá data, která chcete převést do souboru ISO. Nejprve snad zapomeňme na Nera, ne snad kvůli tomu, že by práci s ISO nezvládl, ale jeho přítomnost v PC je nápadná především tím, že zatěžuje jeho chod a to i když je zdánlivě vypnutý. Tak si ukážeme jiné chytré prográmky, které jsou velmi kvalitní a vytváření souborů ISO zvládají bez problémů. Tím prvním programem je CDBurner XP, který si lze stáhnout zde : http://cdburnerxp.se/ a jak je na oné stránce vidět, prográmek není veliký a je zdarma, navíc, celé jeho ovládání je lokalizováno do češtiny. CDBurner XP je vypalovací software, který je plně funkční nejen pod Windows XP, ona dvě písmenka v názvu nemají s variantou Windows nic společného. A také CD neznamená, že program si umí poradit jen s „cédéčky“, naopak, tento vypalovací software je nesmírně šikovný pro práci se všemi optickými médii včetně ISO souborů.

Po stažení programu CDBurner XP se můžete pustit do instalace. Ta je velice rychlá a vy můžete snad jedině zasáhnout do výběru konečných jazykových verzí a to tím, že si je povolíte všechny nebo jich část odmažete.

Po otevření programu se objeví sice velmi strohé rozhraní, ale ono je velice účelné a jednoduché. Práce s programem je tak jednoduchá, že ji zvládne i nezkušený uživatel. K vytvoření souborů ISO si zvolíme možnost Datový disk. Po jejím otevření se objeví čtyři okna ve vzhledu souborového manažeru. Vrchní dvě okna slouží k vybírání souborů, které chceme kompilovat do archívu ISO, spodní dvě okénka jsou určena pro správu souborů určených ke kompilaci. Samotné přidávání souborů je u tohoto programu vyřešeno způsobem Táhni a Pusť (Drag & Drop ), což znamená, že určený soubor uchopíme levým tlačítkem myši a poté ho přetáhneme do pravého spodního okna. Po přidání stačí jen vyčkat na zpracování souboru. Jakmile je hotovo, tak otevřeme políčko Soubor, tam se poté objeví možnost Uložit kompilaci jako soubor ISO a je hotovo. Tím máme uložen v počítači ISO obraz určitých souborů z disku.

Vytvoření ISO souboru – Ashampoo

Trošku rozsáhlejším programem, který si bez problémů poradí se soubory ISO je Ashampoo® Burning Studio 6, který je ke stažení zde: https://www.ashampoo.com/en/usd/fdl. Musím upozornit, že na stahovací stránce je množství odkazů, ale ta možnost, která nás zajímá, je osmá odshora, program musí mít 16,39 MB.

Ashampoo je kompletní vypalovací software, jehož stažení je bezproblémové a totéž platí o instalaci. Celý program je v češtině a je co do ovládání velice vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé uživatele.

Dvouklikem na ikonku Ashampoo se dostanete do základního rozhraní. Tam je třeba zvolit možnost Vytvořit obrazy disků. Ty je možno udělat jak z média vloženého do mechaniky, tak z dat uložených v počítači. Pokud zvolíte možnost Vytvořit obraz z CD/DVD, tak se otevře stránka s upozorněním, že je nutné vložit do mechaniky médium, ze kterého program vytvoří obraz. Jakmile je v mechanice CD/DVD a software Ashampoo ho zkontroloval, tak stačí kliknout na Další a poté zvolit, kam se uloží vytvořený soubor ISO. Hned po oknem s cestou uložení souboru je možnost formátu, tam je třeba zvolit třetí možnost, ISO. Pokračováním se dostanete na stránku vlastního zpracování a uložení ISO souboru.

Další variantou vytvoření souboru ISO pomocí Ashampoo je převod souborů uložených v počítači. V základním rozhraní dáte možnost Vytvořit obrazy disků a poté zvolte poslední možnost Vytvořit obraz disku z projektu. Poté se objeví volba druhu diskového obrazu. Po zvolení možnosti a po kliku na Další se otevře přidávací okno na tvorbu kompilace. V pravé části můžete soubory, přidávat, odebírat a posunovat v pořadí. Šikovné je tlačítko Nastavení, pomocí kterého lze srovnat zvukovou úroveň případných stop výsledného obrazu. Pokliknutím na Další si lze zvolit cestu uložení zpracovaného souboru a také variantu, v jaké podobě bude obraz uložen – zde zadejte možnost ISO. A na další stránce je již možné sledovat zpracování a následné uložení obrazů ve formátu ISO.

Snad se vše podaří bez problémů.

T.B.

 

Rate this post

3 komentářů k Jak vytvořit ISO soubor

  1. Zdravim,
    diky za informace, zde je ma zkusenost: potreboval jsem vytvorit ISO z instalacniho DVD pro MS Office 2010. Doposud jsem pouzival k vytvareni ISO program NERO 6. U DVD s MS Office 2010 mi vsak volbu pro ulozeni do ISO nenabidl (policko zustalo sede) 🙁 CD Burner XP mi sice volbu nabidnul, ale vytvoril pouze soubor cca 1,5 MB a tvaril se, ze je hotov. Ashampoo Burning Studio 6 obraz DVD ulozilo bez problemu a spravne (= overil jsem si, ze je funkcni jak ISO soubor, tak vypalena kopie). 🙂

  2. To iste – vytvori par kilobytovy subor

  3. To isté – vytvori par kilobytovy subor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *