Jak vytvořit osobní wiki

O psaní na klasickou Wikipedii jsme psali před nedávnem. Tentokrát se podíváme na téma příbuzné – a to sice tvorbu a evidenci encyklopedie vašich vlastních poznatků pomocí osobního wikisystému.

Princip fungování osobní wiki

Osobní wiki (nebo chcete-li osobní wikipedie či encyklopedie), slouží k metodické evidenci všeho, co si potřebujete zapamatovat. Patří do ní tedy například:

  • Nápady,
  • zajímavé myšlenky,
  • webové adresy stránek, které se vám mohou hodit,
  • výpisky z knížek a článků
  • nebo cokoliv jiného, hodného zaznamenání.

Tím, že se takto „outsourcujete“ paměť se pak můžete soustředit na aktuální problémy a nemuset vynakládat mentální energii na to, abyste si museli zdlouhavě vzpomínat – jednoduše sáhnete do zápisků a můžete se věnovat plně aktuálnímu problému a jeho řešení bez opětovné nutnosti hledat již dříve nalezené či naučené. V zásadě čím dříve si nějaký takovýto systém, ať už papírový, v podobě poznámek nebo wiki zavedete, tím komplexnější databázi propojených informací budete v budoucnu mít. V tomto článku se budeme dále věnovat aplikacím, které tento princip uchopily tak, že se snaží implementovat principy tvorby Wikipedie do oblasti osobní produktivity a osobních poznámek. Není to určitě jediná cesta a proto ještě než se jim začneme věnovat blíže a než se podíváme na technickou stránku věci, stojí za to zde stručně zmínit alternativy k nim, řešícím tento problém z trochu jiné stránky. Jedná se například o:

Jak instalovat wikisystém

Příklad nastavení a zprovoznění osobní wiki si ukážeme na aplikaci TiddlyWiky. Jedná se o jeden z jednodušších systémů a funguje tak, že editujete jeden html soubor, který se sám přepisuje a s růstem poznámek se zvětšuje. Tato editace se provádí jednoduše tak, že tento soubor otevřete v prohlížeči a můžete začít s úpravami. Z oficiálního webu přes zelené tlačítko Dowload si stáhněte archiv empty.zip. V něm naleznete dva soubory – empty.html a tiddlysaver.java. Oba rozbalte do počítače – například na plochu. Po prvním otevření se vás nejprve stránka zeptá, zde jí povolíte používat javu. Tuto volbu můžete bez obav potvrdit a aby vás tento dialog již příště neotravoval, klidně klikněte na volbu „vždy věřit tomuto poskytovateli“ (allways trust this publisher).

Povolení javy
Povolení Javy

Abyste mohli začít pracovat s prázdnou TiddlyWiki, musíte přepsat následující popisky:

  • SiteTitle & SiteSubtitle: Titulek a podtitulek první stránky
  • MainMenu: Položky menu (zobrazované na levé straně stránky)
  • DefaultTiddlers: Stránky, které se zobrazují ve chvíli, když otevřete TiddlyWiki.

Jakýkoliv text upravíte tak, že se přepnete do editačního režimu přes volbu edit.

Přepnutí na editaci
Přepnutí na editaci

Editování samotné pak probíhá tak, že jednoduše napíšete do prvního políčka nadpis poznámky, do velkého formuláře vlastní text (například výpisky z knihy) a do posledního políčka pod tímto velkým formulářem značky-tagy oddělené mezi sebou čárkou. Mezi jednotlivými poznámkami můžete na sebe odkazovat tak, že napíšete v textu [[Název jiné poznámky]] – tím se z textu mezi hranatými závorkami stane aktivní odkaz směřující na danou poznámku. Úpravy jakéhokoliv textu dokončíte vždy kliknutím na tlačítko vpravo nahoře: done (hotovo).

Editační režim
Editační režim

 

Jedná se o systém na první pohled poněkud složitější než běžná poznámková aplikace – ale právě to, že je potřeba vést vše detailně a vše značkovat, vede postupně k propojení poznámek mezi sebou a vytvoření znalostí báze, přinášející rozměr oné „explicitní znalosti“ či „externalizovaného, outsourcovaného mozku.“

Psaní z tabletu a mobilu

Tiddlywiky se dá bez problému používat i na mobilních zařízeních, a to sice pomocí těchto specializovaných aplikací:

Rate this post

2 komentářů k Jak vytvořit osobní wiki

  1. Mít osobní wiki je jeden způsob. Kromě osobní wiki si můžete založit také wiki veřejnou, něco na způsob jako wikipedia. Umožňují to wiki hostingové stránky jako pedie.cz v čr anebo v zahraničí také další stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *