Chcete si vytvořit svůj vlastní server? V několika krocích vám ukážu, jak na to.
Co je to server?
V informatice je server obecné označení pro počítač poskytující nějaké služby nebo počítačový program, který právě tyto služby realizuje. Unixové systémy ho označují za tzv. démona, v Microsoft Windows jako služba. Servery se umisťují volně nebo do speciálních místností, do tzv. serverovny (s klimatizací i zabezpečovacím zařízením). Abyste uspořili místo, mohou se servery zakládat do speciálních skříní – tzv. rack.
Internetové servery se umisťují přímo např. ve firmách, školách i domácnostech, ale často se umisťují také do specializovaných hostingových center – tam je zajištěn nepřetržitý dohled, záložní zdroje elektrické energie, klimatizace, vysokorychostní zálohované připojení k Internetu atd. Servery mohou být pronajímány i zčásti, například pro poskytování některé služby (webhosting), případně v poslední době i jako virtuální stroje, kdy jeden fyzický počítač vystupuje jako více počítačů pro různé zákazníky, aniž si mohou navzájem škodit.
Tvorba serveru
K tvorbě serverů nám poslouží aplikace – můžete v rámci aplikace vytvořit serverů více (to je první varianta) a nebo v rámci jednoho počítače vytvořit více virtuálních serverů – a to sice tak, že si spustíte virtualizační software (tj. takový program, který umí emulovat počítač v počítači – vytvoří nový virtuální windows nebo jiný operační systém a do něj se dá opět nainstalovat server) – mezi takového programy patří např. VMWare, VirtualBox nebo VirtualPC.
I typů serverů může být celá řada, jak servery pro komunikační platformy jako je email nebo jabber(tj. pop3 server, smtp server, jabber server) tak pro sdílení obsahu přes internet – zde mluvíme zejména o ftp serveru a webovém serveru (provozovaném zpravidla pomocí webserveru apache).
Pro další laboraci s výstavbou vlastního serveru můžeme doporučit tyto články, které již v minulosti vyšly na Radírně:
Kde server hostovat?
Protože bezproblémový provoz 24/7 na domácím zařízení většina z nás zajistit nemůže, je v drtivé většině případů lepší provozovat server na profesionálním stroji, který se dá za rozumné peníze pronajmout.
Tyto služby nabízí například Wedos (na stránkách hledejte službu VPS, případně službu dedikovaný server).
Dobrý den , nevím zda to sem vůbec patří ,ale nevím kde jinde se zeptat. Dostal jsem nápad , na myslím zajímavý projekt a v oblasti IT nemám vůbec žádné zkušenosti.Chtěl jsem vás tedy požádat o radu co je potřeba pro založení webu (servru ) jako je například youtube nebo sociální síť jako je facebook . Je možné provozovat veřejný servr takové velikosti pouze na osobním počítači?Dá se pořídit tento druh (veřejného servru ) například ve firmách ,které zřizují na zakázku klasické blogy, webové stránky , eshopy atd? Je vytvoření takového servru reálné ? a s jakými mám počítat investicemi ? Předem děkuji za vaši odpověď.
Odpověď mi prosím zašlete na email . Mockrát děkuji