Jak zapisovat citace přes Zotero

Jak si poznamenat evidovat a citovat zdroje pomocí citačního manažeru Zotero. Návod s ukázkami.

Co umí Zotero

  • rychlé ukládání citací z jakéhokoliv zdroje
  • export a ukládání PDF článku přímo do počítače
  • synchronizace poznámek a článků mezi počítači
  • export citací v různých formátech –  exportovat jako bibliografické citace, a to v různých formátech (včetně BibTeX, ISO 690 a citačních šablon Wikipedie)

Instalace

Existuje několik typů instalace:

  • plugin pro Firefox
  • aplikace Zotero + plugin pro Chrome, Firefox nebo Internet Explorer

V obou tipech instalace se navíc nainstaluje souběžně i plugin pro Word (+ volitelně pro LibreOffice). Po dokončení instalace, případně před jejím započetím je potřeba registrovat si účet na Zotero.org (registraci lze provés zde), abyste pak mohli provádět bez problémů synchronizaci mezi všemi zařízeními, kde máte Zotero nainstalované. Pokud používáte Mendeley, dá se v něm nastavit i oboustranná synchronizace se Zoterem.

Zapisujeme

Jak to tedy konkrétně všechno funguje? Pokud máte vše správně nainstalováno a jste na obsahové webové stránce, případně na stránce s textem z nějaké vědecké databáze (jako Jstor, AMC atd.) objeví se v adresním řádku prohlížeče ikonka pro založení zdroje. Klíčovou vlastností této aplikace je totiž to, že Zotero umí automatizovaně zjistit všechny údaje, které jsou potřeba pro citování v různých formátech a ty si uložit do své databáze, kde s nimi můžete dále pracovat. Funguje i ukládání celých výsledků vyhledávání a všech zdrojů nalezených například po zadání určitého slovního spojení v nějaké databázi.

Ikonka pro založení zdroje
Ikonka pro založení zdroje

Správa a export citací

Po instalaci aplikace máte v jejím hlavním okně seznam vašich oblíbených zdrojů – stažené plnotextové výtahy článků i webů nebo části knih. Ke zdrojům si můžete připsat i celkem delší poznámku – například přepis do češtiny toho, co pak chcete vložit do vlastní práce. Dále je můžete značit štítky (tagy), abyste pak je mohli mít lépe tematicky utříděné. Poměrně dobře použitelnou funkcí je také vyhledávání napříč pdf dokumenty, které se dá zprovoznit v menu Nástroje > Možnosti > Hledání. Všechny zdroje se pak dále dají řadit do složek – například způsobem co složka, to zdroje k jedné práci.

Seznam zdrojů
Seznam zdrojů

Export do bibiliografie pak provedte následujícím způsobem:

Nástroje > Možnosti > Citování > Styly můžete stáhnout i notace, které ve výchozí instalaci chybí. Jmenovitě, pokud chcete doplnit ČSN ISO 690, najdete ji v seznamu jako iso-690-author-date. V seznamu notací na ni klikněte pravým tlačítkem, zvolte Uložit jako – a uložte si soubor csl do počítač. Pak klikněte v Zoteru na ikonu + najděte v počítači soubor a citační styl se tímto přidá mezi ty, do nichž lze exportovat.

Přidání citačního stylu
Přidání citačního stylu

(Mimochodem, pokud se chcete podívat podrobněji na to, jak citovat podle ČSN ISO 690, více najdete v článku jak správně citovat.)

Ve chvíli, kdy tedy již máte jak nainstalovaný citační styl, který chcete použít, je ten pravý čas, udělat export bibliografie nebo citací. Jak na věc? Nejprve označte všechny zdroje, které chcete použít. Pak klikněte pravým tlačítkem myši a z menu zvolte Vytvořit bibliografii z vybraných položek.

Výběr zdrojů
Výběr zdrojů

V další fázi vyberte citační styl a také to, zda chcete exportovat bibliografii (seznam použitých zdrojů) a nebo jen citace (tj. odkazy na zdroje). Buď si můžete obojí nechat zkopírovat do schránky a pak přes Ctr+V vložit do Wordu, a nebo přímo vytvořit wordovský dokument RTF, popřípadě HTML soubor.

Export citace nebo bibliografie
Export citace nebo bibliografie
Rate this post

9 komentářů k Jak zapisovat citace přes Zotero

  1. Potřebuji v Zoteru vytvořit citační styl Sociologického časopisu. Z nastavených cit. stylů žádný nevyhovuje, nebo jsem ho aspoň zatím neobjevila. Potřebuji styl v textu ve formě: [Novák 1998: 25]

    Díky.

  2. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat jak, případně jestli je možné ze Zotera citovat online. Myslím tím případ, že budu na PC, kde není Zotero nainstalované a budu chtít do Wordu vložit citaci ze svého účtu.

  3. Bohužel, tohle je funkce, kterou Zotero zatím neumí – ale úplně online funguje alternativní aplikace Refworks – http://www.refworks.com/refworks která je však na rozdíl od Zotera placená

  4. Dobrý den,
    nemohu do Zotera ukládat nic na MacBook Pro. Netuším, jak ho zprovoznit (ZOTERO). Děkuji

  5. Ahoj,

    nainstaloval jsem si Zotero pro Chrome. Pri vkladani citace v textu, se mi pouze zobrazi (Anon. nedatovano). Mam nainstalovanou citacni normu ISO. Pritom prislusnou stranu jsem si ulozil, pomoci tlacitka v adresni radku. Muzete prosim poradit? Diky

  6. chtěla bych se zeptat, do kterého pole mám při citování článku z časopisu napsat název časopisu. Do pole název se mi automaticky vyplnil název článku, ale styl Vancouver vyžaduje i název celého časopisu, na který se mi neukazuje automatické pole.. Díky!

  7. Mě v citacích chybí čárky, vždy se mi tam vloží např. (Moldan 2001) místo (Moldan, 2001). Další věc je, že v bibliografii se mi generuje [vid. 2020-10-28] místo [cit. 27. 5. 2011]. Co s tím? Chtěla jsem editovat styl, ale nevyznám se v tom, nainstalované mám ISO-690 (author-date, Czech). Předem díky za radu 🙂

  8. Potřebovala bych poradit, jak správně zadat do Zotera webovou stránku?
    Děkuji za radu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *