Odevzdávat dokument nebo odesílat e-mail plný gramatických chyb se zkrátka a dobře nehodí. Překlepy, hrubé chyby nebo špatná interpunkce může autorovi nemile zkazit reputaci. V dnešní době už naštěstí není nutné být odborníkem na gramatiku, aby vaše texty byly bez chyb. Nemusíte hledání chyb věnovat ani kdo ví jakou pozornost. Textové editory na to dostatečně chytré. Umí text kontrolovat za nás! Stačí k tomu jen správné nastavení.
Jak nastavit kontrolu pravopisu ve Wordu?
Word umí kontrolovat pravopis počínaje verzí Microsoft Word 2007. Máte-li ještě náhodou starší ročník, promyslete, zda nebude lepší si opatřit aktuálnější. Verze do roku 2007 gramatické chyby nekontrolují. Podtrhují překlepy a neznámá slova bez ohledu na kontext. Kdybyste se třeba náhodou netrefili ve shodě přísudku s podmětem, Word 2003 by to neodhalil, protože jeho slovník obsahuje oba tvary – ten, který jste měli použít i ten, který jste použili.
Spuštění kontroly pravopisu je velice jednoduché. Zvolíte „Soubor“ a poté „Možnosti“. Otevře se vám okno, ve kterém si vyberete Kontrolu pravopisu a mluvnice. Nyní si navolíte, jaký druh kontroly potřebujete. Dá opravdu dobře vyhrát. Stačí si důkladně nastudovat vše, co se vám v okně s nastavením zobrazí.
Zvláštní pozornost věnujte automatickým opravám. Měnit malé písmeno na začátku věty na velké je určitě užitečné, automatické přepisy překlepů však mohou mnohdy zavařit. Pořádně si všechny možnosti přečtěte a zvolte si jen ty nejnutnější, aby vám z textu nevyšlo něco, co jste vůbec neplánovali. Podtržení chyb vám určitě bude stačit.
Word umožňuje také přizpůsobování slovníku, což oceníte především v případě, že často užíváte odborné či cizí výrazy. Neznámá slova jednoduše přidejte do slovníku po kliknutí na ikonu „Vlastní slovníky“. Dále zvolíte možnost „Nový“. Vložení slov potvrdíte důvěrně známým tlačítkem „OK“.
Podtržení chyb není jedinou funkcí, kterou Word ovládá. Dokáže také uživatelům napovědět, jak chybu opravit. K seznamu možných oprav se dostanete dvěma způsoby. Buďto kliknutím pravým tlačítkem myši na konkrétní chybu (což nabídne řešení pouze této chyby) nebo zmáčknutím tlačítka F7 (zobrazí se vám všechny kontroly z celého dokumentu). Pokud máte náhodou opačný názor než Word, můžete zvolit možnost „Přeskočit“. Podtržení zmizí.
Jak nastavit kontrolu pravopisu v Chrome
Kontrola pravopisu v internetových prohlížečích už není tak propracovaná jako ve Wordu, ale určitě také hodně usnadní práci. Chrome umí opravovat pouze pravopis a překlepy jednotlivých slov. Syntax, shoda přísudku s podmětem či interpunkce ho vůbec nezajímají.
Kontrola pravopisu je automaticky zapnutá. V nastavení můžete upravit, v jakém jazyce chcete text kontrolovat.
- Klikněte na ikonku se třemi tečkami. Nachází se vedle okna s webovou adresou.
- Zvolte možnost Nastavení.
- Otevřete část Jazyky. Dostanete se k ní buď scrollováním nebo přes levý panel po rozkliknutí odkazu „Rozšířená nastavení“.
- Nastavte si jazyk prohlížeče na češtinu. Poté zvolte češtinu i jako jazyk, podle kterého má probíhat kontrola.
Jak nastavit kontrolu pravopisu ve Firefox?
Ve výchozím nastavení prohlížeče je kontrola zapnutá, nemusíte se tedy o ni vůbec starat. Kdybyste ji však někdy chtěli vypnout nebo ji měli z neznámých důvodů vypnutou, postupujte následovně:
- Klepněte na tlačítko se třemi vodorovnými čárami. Najdete ho vedle okna s webovou adresou.
- Vyberte „Možnosti“.
- Přejděte do sekce „Obecné“.
- Vyhledejte podsekci „Zobrazení a jazyk stránek“.
- V části „Jazyk“ můžete zapínat či vypínat funkci „Při psaní kontrolovat pravopis“. Aby Firefox pravopis kontroloval, musí být tato funkce zaškrtnuta.
Oprava špatně napsaného slova probíhá podobně jako ve Wordu. Kliknutím pravým tlačítkem myši si zobrazíte seznam navrhovaných slov.
Jestliže Firefox nezná nějaká slova, která používáte, můžete je jednoduše přidat do slovníku.
- Klepněte pravým tlačítkem myši do textového pole.
- Zvolte „Jazyky“.
- Najděte možnost „Přidat slovník“.
- Nyní se zobrazuje stránka „Slovníky a jazykové balíčky“. Zde můžete přidávat celé slovníky nebo jen vybraná slova.
Co samotné prohlížeče neumí, hravě zvládají doplňky
Kontrola pravopisu je v prohlížeči spolehlivější a přesnější, když si nainstalujete speciální plugin.
Korektor
Korektor je jak webovou službou tak pluginem do internetových prohlížečů. Nainstalovat jej můžete jak do Chrome, tak do Firefox. Vyvíjí ho Ústav formální a aplikované lingvistiky z Univerzity Karlovy v Praze. Vedle překlepů a pravopisných chyb dokáže objevit také chybějící či nadbytečnou čárku apod.
Český slovník pro kontrolu pravopisu
Tento doplněk je pouze pro Firefox. Je založen na slovníku kancelářského balíku OpenOffice.
Nejčastější gramatické chyby
Ačkoliv máme k dispozici tolik skvělých pomocníků, určitě je dobré nevypínat hlavu a vědět, na co si při psaní dávat pozor. Zde je seznam nejčastějších chyb, ke kterým v dokumentech dochází. Nedopouštíte se jich náhodou i vy?
- Typ x tip
Spousta lidí zapomíná na to, že se jedná o dvě úplně odlišná slova a jejich význam mnohdy zaměňují. Zapamatujte si: typ je synonymum slova druh. Například typ auta, typ školy nebo typ člověka, který je vám sympatický. Na druhou stranu slovo tip s měkkým „i“ znamená něco ve smyslu rady. Třeba „tipy, jak si udržet kondici“. Tip může být navíc také odhad, podobně je na tom sloveso „tipovat“.
- Standard x standart Tady je to jednoduché, nic jako standart totiž ve skutečnosti neexistuje. V mužském rodě je správně jedině „standard“. Myslí se tím jakási norma či předpis, standard plemene psa například říká, jak by měl zástupce dané rasy vypadat a jaké by měl projevovat vlastnosti. „T“ se v tomto slově píše pouze ve tvaru „standarta“, tedy v ženském rodě. Není to nic jiného než prezidentova vlajka.
- Výjimka
Přestože je základem sloveso vyjímat, podstatné jméno se píše jen a pouze „výjimka“.
- Hold x holt
Není to časté slovo, i tak určitě stojí za to ho zmínit. Obdivujeme-li někoho, vzdáme mu hold. Napíšeme to s „d“. Když vzdycháme, že to tak holt chodí, napíšeme „t“.
- Samozřejmě
Chybný tvar „samozdřejmě“ se projevuje spíše v mluveném projevu, je ale tak rozšířený, že proniká i do písemné podoby. Správně je ovšem ale jenom „samozřejmě“.
- Spontánní reakce
Někteří lidé nemají ani ponětí, že často užívané slovo „spontální“ je chybné. Pamatujte: píše se vždycky „spontánní“.
- Permanentní, permanetka
Další velmi rozšířenou chybou je slovo „pernamentní“ – napsáno s „n“.
- Kde se píše -mně a kde -mě?
Rozlišit, zda ve slově napsat -mně nebo jenom -mě není vůbec jednoduché. V některých případech stačí si pomoci jiným tvarem, někdy to ovšem může být matoucí. „N“ se často chybně přidává ve slově rozuměl, soukromě, naopak ve slovech zapomněl, připomněl, pomněnka a domněnka často „n“ často chybí, přestože tam patří.
- Skloňování zájmena „já“ a zájmena „ona“
Chyby v těchto slovech jsou časté, přestože to ve skutečnosti není vůbec žádná věda. Správný tvar se řídí pádem.1. Já
2. Mne, mě
3. Mně, mi
4. Mne, mě
6. Mně
7. MnouNic se nemusíte učit nazpaměť. Dá se použít jednoduchá pomůcka. Zkuste ve větě místo „já“ říct správný tvar zájmena „ty“.
ti = mi (krátký tvar)
tebe = mne (tvar s „e“)
tobě = mně (tvar s „ě“)1. Ona
2. Ní, jí
3. Ní, jí
4. Ni, ji
6. Ní
7. Ní, jíAni toto skloňování nemusíte znát jako básničku. Stačí si napovědět pomocí zájmena „ta“. Použijete-li ve větě tvar „té“, správným tvarem zájmena „ona“ je s dlouhým „í“, tedy jí/ní. Jestliže se hodí „tu“, napíšete krátkou variantu ji/ni.
- Bysem, by jste atd.
Každý asi ví, že říct „já bysem“ je špatně. V jiných osobách už ale lidé takovou jistotu nemají. Často se stává, že napíší „my by jsme“ a připadá jim to spisovné. Bohužel to tak není.1. osoba – já bych
2. osoba – ty bys
3. osoba – on by1. osoba – my bychom
2. osoba – vy byste
3. osoba – oni by