Článek se zabývá problematikou IQ testů a tím, jak v nich uspět.
Když přijde řeč na inteligenční kvocient, neboli takzvané IQ, většina z nás nejspíš bude vědět, o čem je řeč. Význam těchto slov je nám tedy dobře znám, ovšem to, co se za nimi skrývá, je podstatně složitější. Je vůbec možné inteligenci měřit? Může být měření přesné? Tyto a další otázky si nejspíš položíme, pokud se nad tématem hlouběji zamyslíme.
Jak takový test vypadá
Testů, které vám pomohou zjistit IQ, je celá řada. Můžou se od sebe lišit počtem otázek a typem úloh. Níže uvádím, jaké typy úloh se vyskytují v tzv. Scio testech, případně TSP (test studijních předpokladů), které se používají při přijímacích zkouškách na vysoké školy a mají podle mého názoru svým obsahem určitých subtestů k IQ testům velmi blízko.
Jedná se o:
- Prostorové myšlení (představivost)
- Symbolické myšlení
- Numerické myšlení
Většina úloh v IQ testech se skládá z obrázkových úloh, při kterých uplatníte dovednosti, jako jsou operace s čísly či práce se symboly. V IQ testech není vyžadována znalost konkrétních fakt, například z dějepisu, zeměpisu, či literatury. Čekejte úlohy se symboly, číselnými řadami a prostorovou představivostí.
Je možné se připravit?
Mnozí odborníci tvrdí, že na IQ testy není potřeba žádná příprava. To je sice pravda, ale na druhou stranu nedosáhnete dobrých výsledků, pokud nemáte „pod kůží“ číselné řady, prostorovou představivost a jiné. Mnohé typy úloh se dají nacvičit, nebo lze alespoň jejich dovednost zlepšit. Tento trénink se samozřejmě kladně odrazí na výsledku testu. Pokud se chcete zabývat přípravou na IQ testy, na internetu snadno narazíte na knížky, které se jí zabývají. Obsahují již zmíněné podkapitoly a mnoho dalších informací. Studium otázek z kulturního a historického přehledu můžete klidně vynechat, v testu se určitě neobjeví.
Kde se nechá testovat?
Pokud to s měřením inteligence myslíte vážně, tak uděláte nejlépe, když si prohlédnete stránky české Mensy, což je organizace sdružující lidi s nadprůměrnou inteligencí, která rovněž pořádá IQ testy. Veškeré potřebné informace najdete na stránkách http://www.mensa.cz/ , kde se dozvíte vše potřebné o testování, případně se hned můžete přihlásit na řádný termín. Testy se píší naživo, máte však více možností, kde a kdy můžete test psát.Pozor! Rád bych vás varoval před pochybnými testy, kterých je na internetu celá řada. Slušně vypadající stránka vás sice láká, ať si vyzkoušíte IQ test. Po jeho skončení však na obrazovce vyskočí ikona, která vás nabádá k poslání sms, samozřejmě zpoplatněné, která většinou stojí okolo stokoruny, často však ani není uvedeno, kolik tato smska stojí… Vzhledem k tomu, že nevíte, kdo test vytvořil, dejte si pozor, abyste zbytečně nevyhodili peníze. Na stránkách Mensy je zkušební test sice také zpoplatněn, ale máte jistotu, že ho sestavoval tým odborníků.
Závěrem
Zjišťování inteligence je jistě lákavá záležitost. Rozhodně si ale myslím, že nemá smysl ji přeceňovat. Pokud to uchopíte tak, že chcete dosáhnout co možná nejlepšího výsledku, nabízí se vám možnost prostudovat si nějakou knížku, která se na tuto problematiku zaměřuje. Není to však podmínkou, IQ test si můžete zkusit bez předchozí přípravy.
M.S.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda byste mi mohli zaslat odkaz na nanakou knížku k přípravě IQ testu děkuji za odpověd
s pozdravem martin kubatko