Obrábění kovů aneb cesta od pilníku k supermoderním strojům

Spolu s počátky používání kovů v naší civilizaci se začalo provádět i jejich obrábění. Starší postupy ručního obrábění pomocí pilníků s různými stupni hrubosti však vystřídaly supermoderní stroje. Kovoobrábění bychom v moderním světě charakterizovali jako proces, kdy se snažíme odebíráním materiálu z obráběného předmětu získat výrobek o určitém tvaru a velikosti. Je tedy zřejmé, že se jedná o vysoce komplikovanou technologii, kde je zapotřebí umět dosáhnout požadované přesnosti a kvality.

Lidé v oboru dále rozlišují takzvané tradiční a nekonvenční obrábění kovů. Mezi tradiční způsoby pak řadíme:

  • Ruční obrábění, které je zároveň první archaickou metodou obrábění a požadovaného tvaru kovu pak dosahuje pomocí již zmíněných pilníků. Dále zde řadíme i takzvané zaškrabávání, které pomáhá zvýšit kvalitu povrchu obráběné plochy.
  • Třískové obrábění, při kterém břit nástroje vniká do obráběného materiálu a odděluje z něj třísky. Jedná se o prakticky nejvíce používanou metodu, u které rozlišujeme 3 typy pohybů, pomocí kterých je předmět obráběn. Třískové obrábění zahrnuje mnoho metod obrábění kovů, jako například frézování, vrtání, řezání či hoblování.

obrábění kovů

K nekonvenčním způsobům pak řadíme:

  • Elektrojiskrové obrábění, kterým je možné upravovat nejen libovolně tvrdé kovy, ale také další materiály. Hlavními metodami jsou elektrojiskrové řezání, kdy je stroj řízen CNC a postupně odvíjený měděný drát dokáže vytvořit prakticky libovolný tvar a elektrojiskrové hloubení. To je jednou z nejpoužívanějších metod pro výrobu forem na umělé hmoty.
  • Řezání laserem, užívané k přesnému řezání i vyřezávání z kovů a jiných materiálů.
  • Řezání vodou o vysokém tlaku, kdy tenký proud vody má podobný účinek jako laser. Stroj je řízen počítačem a je tak možné vytvořit jakékoliv tvary.
  • Chemické obrábění, kdy je nežádoucí materiál odebírán např. pomocí leptání.

Spolehlivého partnera pro kovoobrábění najdete i v České Republice.

Jednou z předních tuzemských firem je společnost Hanakov. Jako tradiční česká firma působící na našem trhu od roku 1991 dokáže svým partnerům nabídnout bohaté zkušenosti s obráběním kovů, kovovýrobou a úpravou kovů, které jsou navíc podložené certifikací ISO. Velkou výhodou je také možnost malosériové výroby a logisticky výhodná poloha.

Rate this post

2 komentářů k Obrábění kovů aneb cesta od pilníku k supermoderním strojům

  1. Taky jsem se v současné době v mém podnikání začal věnovat obrábění kovů. Pořídil jsem si do dílny bazarovou frézku a musím říct, že jsem s ní vážně spokojený. Za tak nízkou cenu jsem čekal nějaké problémy, ale ono ne. Jediné co jsem koupil nové byly destičky na frézování z https://www.nastroje.cz/soustruzeni/

  2. Za mě osobně je kovovýroba fakt super zaměstnání a nádherný obor, kdy se dá z kusu něčeho neopracovaného udělat fakt nádherná věc. Ať už je to motor, nebo umělecké kování. Prostě těch varianta, jak ke zpracování a obrábění kovů přistupovat je spousta a pak už je jenom na každém, jak si s s tím poradí. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *