Jak nechytit virus

Jak nechytit virus

Rada č.1: Používejte kvalitní software

  • používejte vždy aktualizovaný prohlížeč
  • mějte vždy aktualizovaný systém
  • používejte firewall
  • používejte anti-adwarový program
  • používejte antivir

Rada č.2: Nedělejte nic, u čeho neznáte následky

  • neklikejte na odkazy (pop-up okna), které na vás “vyskočí”
  • nezveřejňujte své osobní údaje na nedůvěryhodných webech
  • neinstalujte programy od pochybných autorů
  • neotevírejte e-maily od podivných odesilatelů

Rada č. 3 : Mějte přehled, co se děje

  • sledujte aktuální výstrahy zabezpečení systému
  • strategie útočníků se neustále mění, takže i vy musíte reagovat na nové hrozby

Jak poznat počítačový virus

Jak již bylo popsáno v úvodu, o šíření viru jako takovém coby uživatel nemusíme mít vůbec tušení. A s tímto záměrem jsou počítačové viry i vytvářeny. Kým? Například mladými programátory, pro které je taková činnost jednoduše jakýmsi „sportem”, při němž si ověřují úroveň vlastních dovedností. Přesto nás může chování počítače upozornit, že něco není v pořádku.

Váš počítač má znatelně pomalejší odezvu, chová se nestabilně, padá, zamrzá, samovolně se restartuje, zobrazuje chybové hlášky nebo se při pokusu o spuštění systému objevuje pouze modrá obrazovka? Příčinou může být právě virus. Projevovat se může i při přístupu na internet: Náhle se změnila domovská stránka, případně na vás vyskakuje velké množství pop-up oken? Viníkem je možná virus.

Jak spolehlivě zjistit, že mám v počítači virus

Nestandardní chování počítače ještě nemusí nutně znamenat, že příčinou jsou počítačové viry. Spolehlivou odpověď vám dá antivir, který počítač zkontroluje. S běžným antivirem si však mnohdy nevystačíte a je nutné používat specializované nástroje.

Je to z toho důvodu, že jednak antiviry mají často zastaralé jádro, které není schopno rozpoznat všechny škodlivé kódy a jednak jeho aktualizace je vzhledem k neustále vznikajícím novým virům velmi náročná. Mimo to mnohý software v principu nebezpečný není, nicméně může být zneužit. Antivir však nemůže posuzovat, zda si aplikaci stahujete cíleně nebo se jedná o útok.

Jak odstranit viry z PC

V případě, že za pomoci antivirového programu viry v počítači detekujete, můžete je tímto způsobem i odstranit. Antiviry často nabízejí specializované nástroje umožňující jejich smazání. V případě, že to nepomohlo, existují ještě jiné utility, prostřednictvím nichž se o odstranění můžete pokusit. Nicméně je potřeba důrazně varovat před neodbornými zásahy, jinak si můžete způsobit značně nestabilní chování systému. Klíčem k úspěchu je dostatečná informovanost. Pokud si nejste jisti svými znalostmi, tak platí, že efektivním a spolehlivým řešením je obnovení systému ze zálohy do stavu před zavirováním.

Jak poznat viry v mobilu

S nástupem chytrých telefonů a dostupností připojení k internetu se problematika virů rozšířila i na mobilní telefony, výpočetní techniku tak dostává do rukou i absolutní laik, což může být velmi nebezpečné. Problém v tomto případě zpravidla vznikne tak, že si stáhnete aplikaci třetí strany. Díky tomu útočník získá kontrolu nad vaším zařízením. Jiný způsob přenosu jsou nevyžádané sms zprávy, jejichž prostřednictvím se hacker dostane až k vašim citlivým datům.

Poznáte to obdobně jako u viru počítačového. Zařízení začne vykazovat známky nestandardního chování. Samovolně tak odesílá sms nebo uskutečňuje hovory. Telefon si tedy důkladně zkontrolujte. Pokud objevíte něco, o čem jste přesvědčeni, že jste tento záznam zcela jistě nepořídili vy sami, možná jste se stali obětí útočníka. Nejvíce ohroženou skupinou jsou ti, kteří mají ve svém telefonu nainstalovaný operační systém Android.

Pozor ovšem na falešná upozornění na viry, která se vám mohou zobrazovat při prohlížení internetu. Často vedou ke stažení aplikace, která naopak může virovou nákazu způsobovat. Proto je nezbytné ihned aplikaci ukončit.

Jak spolehlivě poznám, že mám v telefonu virus

Tyto typy virů mohou svou „práci” na druhou stranu konat poměrně dlouho nepozorovaně. První známky podezřelé aktivity tak třeba zaznamenáte až v okamžiku, kdy si na měsíčním vyúčtování všimnete vyčerpaného limitu dat pro mobilní připojení. Rozhodně je však na místě až do tohoto stádia nenechat situaci zajít. V telefonu je tak na místě mít nainstalovaný antivir, který dokáže přítomnost virů detekovat včas a spolehlivě vás na problém upozornit.

Jak vyčistit mobilní telefon od virů

Předtím, než se pustíte do čištění svého telefonu, si připamatujte stejnou zásadu jako v případě počítače. Musíte vědět, co děláte a svoje zařízení znát. Pak můžete podezřelé aplikace odinstalovat. Je nezbytné spustit telefon v nouzovém režimu. Ten se aktivuje tak, že stisknete a podržíte tlačítko napájení. Následně byste se měli dostat k volbě, která vám umožní spustit systém právě v nouzovém režimu.

Další možností je nainstalovat antivirus pro mobil od Avastu. Jedná se program, který se dá stáhnout zcela zdarma a provádí pravidelné kontroly mobilu, chrání ho a navíc se v něm dá nastavit i hlídání telefonu před ztrátou. Stažení a první kontrolu provedete takto:

Jak nechytit virus

Počítačový virus se rozmnožuje tak, že se vkládá do dalších souborů či programů, které my jako uživatel spouštíme. Odtud získal svoje označení. Princip je totiž podobný jako u viru biologického. A jako v případě péče o vlastní zdraví platí, že je lepší řešit prevenci před viry než to, jak se jich zbavit. Coby uživatelé tedy máme v rukou efektivní možnost obrany. Jak se tudíž chovat, aby se naše elektronika nestala hostitelem nevítaného „návštěvníka”?

Základní ochranou před viry je instalace speciálního software, který umí podobné útoky zvenčí zachytit a zabránit jim.

Softwarová ochrana

Firewall

V systému Windows je firewall přítomen již v základu. Jedná se o síťový nástroj, který umí identifikovat cíle a zdroje dat. Definuje pravidla pro vzájemnou komunikaci jednotlivých sítí. Zjednodušeně řečeno tedy rozhoduje o tom, co ve směru mezi vámi a připojením k internetu ještě „projde” a co už nikoli.

Antivir

Antivir je nejen schopen při kontrole spolehlivě odpovědět na otázku, zda se ve vašem počítači virus objevil, ale také jej chrání v reálném čase, aby se do něj viry nedostaly. Obdobnou funkci antivir plní také pro smartphony. Pozor, rozhodně neplatí, že čím více antivirů, tím větší bezpečí. Stačí vám pouze jeden, dva antiviry mohou v systému napáchat spíše škodu. Mezi dlouhodobě nejlépe hodnocené patří Avira nebo už výše zmíněný Avast. Přímo ve Windows je program Defender, který se dá pro základní kontrolu použít také – jeho výhoda je v tom, že nemusíte nic instalovat a kontrolu můžete spustit během několika sekund. Návod jak na to vidíte zde:

Linux

Viry samozřejmě existují i pro tento operační systém, přestože se často můžete setkat s mylnou představou, že nikoli. Linux je ovšem založen na jednoduchém principu: Uživatel není oprávněn modifikovat soubory, které mu nepatří nebo na ně nemá právo zápisu. Nesmí také vkládat soubory do systémových adresářů.

Chrání to jednak samotné uživatele, kteří si systém nemohou neodborným zacházením poškodit, jednak se tak efektivně zamezuje výše popsanému principu šíření virů.

Jak se správně chovat

Vyhýbejte se stahování software a aplikací neznámého původu, neotvírejte ani e-mailové přílohy z neznámého zdroje. Rizikový je i software nelegální. Cracknutí sice vypadá jako lákavá možnost, jak přijít zdarma k programu, který je placený, nicméně si do počítače můžete lehko zatáhnout právě viry.

Nezapomínejte na pravidelné aktualizace. Platí to jak pro samotný systém, tak i pro jednotlivé programy, to znamená například internetový prohlížeč či již uvedený antivir a jeho databáze.

Myslete na vlastní zabezpečení a pro přístup ke svému e-mailu a dalším účtům si nastavujte dostatečně silná hesla obsahující číselné i písmenné znaky o délce minimálně osmi znaků. Svá hesla zásadně nikdy a nikomu nesdělujte.

V bezpečí si držte i svůj vlastní počítač. Dobře si rozmyslete, koho u něj necháváte pracovat. Čím více lidí, tím více stoupá i míra rizika. Vyhněte se například i zapojování flash disku s neznámým obsahem. Flash disk rovněž je vhodné zkontrolovat prostřednictvím antiviru, podobně jako soubory, které si stahujete z internetu.

Nezapomeňte si zálohovat veškerá data, o která nechcete přijít, a pro případ, že by se vám viry nepovedlo žádným způsobem odstranit si předem vytvořte bootovací disk, ze kterého můžete obnovit „čistý” systém.

5/5 - (1 vote)

6 komentářů k Jak nechytit virus

  1. Za mě můžu doporučit ativir Avast, je zadarmo, používám ho už dlouho a nikdy jsem neměl s virem žádný problém…

  2. K radě č. 1: Ideální je používat nějaký Unix-like systém (GNU/Linux, FreeBSD, Mac OS X…), na který je virů jen minimální množství.

    Jinak by možná stálo v nějakém článku tyto body více rozebrat, přijde mi, že je to příliš stručné pro běžného uživatele.

  3. Pingback:

  4. Moje hlavní doporučení je nestahovat zavirované programy a vyhýbat se porno a warezových stránkám, tam stačí většinou jen zajít a hned vám všude vyskáče tuna zavirovaného balastu 😀

  5. Jednou jsem ještě v dobách Dosu chytil vir tak, že mi kámoš dal pár disket s nějakou prehistorickou verzí AVG – ovšem tenhle antivir byl zavirovavej a solidně mi rozhasil mojí 386 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *