Pojďte se podívat na nový ambiciózní projekt, který možná za nedlouho smete Google a Wikipedii z topů řebříčků vyhledávání. Představujeme vám Qwiki.com
Není to dlouho, co jsme vás milý čtenáři informovali o internetových encyklopediích, které wikipedii spíše parodují. V dnešním článku na této vlně pokračovat nebudeme, dnes vám nabízíme naprosto seriózní informace o projektu, který z wiki konceptu čerpá, ovšem používá ho naprosto jinak.
Projekt je prozatím v Alpha verzi (česky a neprogramátorsky řečeno v plenkách) ale zkusit ho může každý. Zatím se nachází v rané testovací fázi a vývojáři stále pracují na dalším vývoji s podklady v podobě komentářů nebo hlášení chyb, i vy se můžete zapojit a stát u zrodu něčeho, co může být příštím vyhledávačem budoucnosti.
Projekt, jak už jste asi pochopili je vylepšený vyhledávač, který je a s velkou pravděpodobností bude zdarma, konec konců tak je tomu snad u každého internetového vyhledávače. Nejdříve je důležité vědět, že projekt je zatím pouze v anglickém jazyce. Samozřejmě neznáme strategii vývojáře, ale dá se očekávat, že pokud se projekt bude i nadále rozvíjet, je jen otázkou času, kdy se češtiny dočkáme (podobně jako tomu bylo třeba s Facebookem).
Jak to funguje
Nyní si přiblížíme, proč je tento vyhledávač tak výjimečný, a jak pracuje. Po napsání hledaného výrazu ve zmiňovaném jazyce, se vám neobjeví odkazy na stránky s tímto výrazem, jak je tomu u internetových vyhledávačů zvykem, na místo toho se vám začne načítat video nebo prezentace (můžete tomu říkat, jak chcete). Tento spot bude obsahovat audio- i video-vizuální část. Budete moci sledovat obrázky k hledanému výrazu a k tomu vám robotický hlas přečte text k danému tématu, který pro méně zdatné angličtináře běží jako titulky v dolní části obrazu, ovšem opět pouze v anglickém jazyce.
Ke zmiňovanému robotickému hlasu je nutné dodat, že se nejedná o nějaký nepřirozený strojový pazvuk, ale o zvučný lidský hlas. Výsledek vyhledávání pak následně můžete sdílet pomocí sociálních sítí.
Jak už bylo řečeno, projekt je zatím v dětském věku a musí se ještě hodně rozvinout, tak prosím nečekejte, že vše bude fungovat na 100%, nebo že zde najdete vždy to, co hledáte, ale určitě to stojí za zkoušku, mimo to si pomocí něj můžete zlepšil vaše anglické dorozumívací schopnosti. Podobný projekt, wolfram alpha, si své místo našel jako rozšíření možností vyhledávače Bing, je tedy docela možné, že jednou si budeme moct při hledání na Google zvolit, jestli chceme vyhledat stránky nebo přehrát si vyhledávací film o tom, co nás zajímá.
Kristýna Jahnová