Přinášíme praktický návod pro majitele webových stránek, ve kterém si objasníme nejen, co rychlost načítání ovlivňuje ale i jak výrazně přispět k jejímu navýšení.
Skoro každý mladý člověk si zkoušel založit své vlastní webové stránky. Při tvorbě se setkal s mnoha problémy, ale stránky dovedl do zdárného konce. Ovšem občas vás začne trápit jedna důležitá věc a tou je rychlost načítání webu a právě v tomto návodu se podíváme na to, jak svou webovou stránku co nejlépe optimalizovat pro rychlý chod.
Co zpomaluje web
Příčin může být mnoho, ale mezi ty nejčastější patří příliš velký objem stahovaných dat – například mnoho obrázku ve vysoké kvalitě, proto je třeba jejich počet buď zredukovat, nebo výrazně snížit jejich kvalitu. Zpomalovat web můžou také různé aplikace jako jsou například informace o aktuálním počasí, hodiny atd. Velké zpomalení způsobí rovněž pohyblivé pozadí stránek nebo pozadí, které je ve zbytečně vysoké kvalitě. Obecně tedy kromě obrázků může jít o různé zásuvné moduly vytvořené v javascriptu a flashi.
Rychlost omezují i zvuky, které se spustí při najetí na určitý odkaz nebo kliknutí, takže pro co nejlepší optimalizaci je dobré je vypnout a rychlost webové stránky otestovat. Co se týče videí, tak záleží hlavně na tom, kde jsou „uploadnuta“. Pokud je máte na nějakém kvalitním uložišti, jako je například YouTube.com, tak videa najedou okamžitě, ovšem za předpokladu, že máte dostatečně rychlé internetové připojení. Jestli-že máte videa nahrané přímo na vaší webové stránce, tak je rychlost rapidně nižší. Dobrou pomůckou, která vám poradí, jak optimalizovat web a co případně na serveru nastavit je Page Speed optimalizátor od Googlu, který najdete na pagespeed.googlelabs.com.
Hlavní je hosting
Rychlost najíždění webu záleží ovšem především na poskytovateli hostingu. Takže pokud máte stránky založené u bezplatného poskytovatele, nemůžete ve špičce čekat žádné závratné rychlosti. Pro ty co touží po kvalitním webhostingu jsou zde placení poskytovatelé, kteří nabízí nepřeberné množství kombinací služeb a cen – více o nich najdete třeba v článku o výběru hostingu.
Využít ovšem můžete i serverů některé ze služeb, která nabízí možnost vytvoření webu zadarmo a poskytuje už v základu dostatečnou kapacitu pro vaše projekty – mezi ně patří třeba online tvůrce webů Webnode nebo blogovací systém Blogger.
Martin Šindel