Přehled nástrojů pro online validaci HTML, XHTML a CSS kódu webových stránek.
Co je validní kód
Dřív než se podíváme na konkrétní stránky, které vám překontrolují váš webový kód, zastavme se krátce nad tím, co vlastně ona validace je a k čemu je dobrá. V podstatě jde o jakési schválení toho, že je určitá stránka napsaná tak, aby odpovídala předepsaným pravidlům, které schválilo konsorcium W3C zabývající se vývojem webu, a kód je tedy kvalitní a měl by být bez problémů zobrazitelný většině prohlížečů a návštěvníků.
Problémem je, že každý ze současných prohlížečů si stránky vykládá tak trochu po svém, a už vlastně počítají s tím, že validní nebude. To, že máte validní web, neznamená vůbec nic o tom, že se opravdu všude zobrazí stejně, ba spíše naopak, bez použití IE hacků se může jeho zobrazení podstatně lišit, když se na něj podíváte přes Internet Explorer, Firefox, Operu nebo Chrome, nemusí zdaleka vypadat vždy stejně (jak moc se bude lišit, záleží na použití konkrétních prvků jeho designu). Když se podíváte na Seznam, Google, a další a další velmi často navštěvované stránky, jen málokterá bude opravdu validní – to kvůli různým rozvíjejícím prvkům a funkcím pro návštěvníky, ale i také shodnému zobrazování napříč platformami. Validace stránek by se proto neměla tlačit za každou cenu, ale brát spíše jako prostředek pro kontrolu překlepů a vynechaných značek.
Nejpoužívanějšími prostředky pro tvorbu webů jsou v současnosti html 4.01 a css 2, z html 5 se na stránkách začínají objevovat části, nicméně validátory s nimi zatím nepočítají.
Oficiální W3C validátor
Oficiální validace stránek od w3c je na adrese validator.w3.org – můžete tam vložit adresu vaší xhtml nebo html stránky a nechat si najít chyby v kódování. Pro kontrolu dokumentu se styly css pak použijte adresu jigsaw.w3.org/css-validator/. Pokud je stránka validní, budete odměněni možností umístit na váš web ikonku s odkazem na výsledek testu.
Validace česky
Pokud jsou pro vás některé anglické hlášky s chybami vyskytujícími se na stránce málo srozumitelné, můžete sáhnout po českém validátoru. Od oficiálního se trochu liší, je v několika málo oblastech přísnější (více o rozdílech si můžete přečíst zde), jedná se ale o kvalitní systém kontroly validity webu s přehlednými vysvětlivkami. Český validátor najdete na adrese validator.w3.cz.
Pluginy pro prohlížeče
Pokud se vám nechce každou stránku, kterou chcete odesílat ke kontrole posílat ručně, můžete použít také doplňky pro prohlížeče. Vyzkoušet můžete třeba tento plugin pro Firefox a nebo následující pro Google Chrome.