Chcete ve Windows uložit snímek obrazovky a nebo vytisknout aktuální vyobrazení toho, co vidíte na počítači? Tento článek přináší postup, jak to provést. Naučíme vás „fotit“ obrazovku pc.
Klávesa PrtSc
Tajemných kláves plných záhadných zkratek, které se z dob počítačové prehistorie dostaly až na současné klávesnice desktopů a notebooků je několik. Jednou z nich je klávesa „print screen“ popisovaná zpravidla označením PrtSc (zkratka PrintScreen). Slouží k tomu, aby vyfotila aktuální obsah toho, co vidíte na obrazovce to do tzv. schránky. Udělá tedy to samé, jako když použijete klávesovou zkratku Ctrl+C a zkopírujete si nějaký text – s tím rozdílem, že touto klávesou se takto označí a zkopíruje aktuální obsah zobrazení.
Po zkopírování můžete vložit aktuální obsah obrazovky prakticky do jakékoliv aplikace – do Wordu, upravit ho v programu Malování, a nebo třeba ho vložit do emailu. Pro vložení stačí stisknout magickou kombinaci Ctrl+V. Zde vidíte ukázku práce se snímkem obrazovky v programu Malování:
Výstřižky obrazovky
V praxi se často setkáváme s tím, že nechce posílat screen úplně všeho, co vidíte v počítači – nejčastěji chceme někam poslat nebo zveřejnit jen ořezanou část aktuálně zobrazených programů. Pokud potřebujete posílat často posílat různé výseky oken, je namísto klávesy Print Screen pohodlnější využít specializovanou aplikaci, která je součástí všech Windows a jmenuje se Výstřižky.
Dostanete s k němu tak, že stisknete tlačítko Start a začnete psát: Výstřižky… Během psaní se tento program dohledá.
Takto pak vypadá nástroj samotný:
Funguje tak, že přímo vybere okno a nebo ořez, který pak zkopíruje do schránky, případně uloží jako obrázek – díky tomu, že není potřeba otevírat žádný další program, se dá používáním aplikace Výstřižky ušetřit trocha času.
Když fotíme pouze weby
Pokud vás primárně zajímá focení obsahu webu a jeho snadné sdílení, není potřeba pracovat s nástroji, které fotí veškerý obsah v systému. V takovémto případě vám často postačí doplněk do prohlížeče, který snímá obsah okna a např. ho rovnou nahrává někam do cloudu (tj. na server) a vy pak můžete na další klik odeslat někomu odkaz na právě pořízenou fotku.
Existuje poměrně velké množství doplňků pro prohlížeč Chrome, které se tímto zabývají – například Fireshot (ke stažení zde) si poradí jak s celým oknem, tak s rolovaným obsahem (tj. webem přesahujícím obsah obrazovky) a vytřižený obrázek umí přímo poslat emailem a nebo uložit do pdf.
Po instalaci se vám v horním řádku Chrome zobrazí tlačítko „S“ pomocí kterého vytvoříte nejprve screen webu:
A následně určíte, jak se s ním má dále naložit.
Focení obrazovky zvenku
Při některých akcích bohužel nejsou všechny tyto nástroje dostupné – například dokud nenastartuje systém, klávesa PrtSc nefunguje a pokud máte například problém spočívající v tom, že se vám nenačítají Windows, který byste chtěli někomu poslat k posouzení, nezbývá opravdu nic jiného, než vzít foťák nebo mobil a takto ofotit dění na monitoru.