Podrážděný žlučník není nic příjemného a dokáže člověka pěkně potrápit. Přehnali jste to s alkoholem, jste ve stresu, nebo jste si dopřáli nevhodné jídlo? Má různé příčiny a rovněž různá řešení, jak podráždění žlučníku minimalizovat nebo zcela odstranit.
Žlučník je orgán umístěný na spodní straně jater, pod pravými žebry a má v lidském těle především funkci pomocníka při trávení stravy. Nevhodnou stravou žlučník přetěžujete a přispíváte tím k tvorbě žlučníkových kamenů nebo k poškození funkce tohoto orgánu. Jestliže o žlučník přijdete, čeká vás dieta a značné hlídání jídelníčku. Podrážděný žlučník není jen problémem seniorů, ale může postihnout každého z nás.
Existují různé příčiny, které mohou podráždění žlučníku způsobit. Je potřeba včas určit, zda se jedná jen o dočasnou reakci na nevhodnou potravinu či nápoj, nebo jedná-li se o dlouhodobější onemocnění, které je potřeba řešit s lékařem.
Příznaky
Podrážděný žlučník poznáte podle nadýmání, škytání, říhání, pocitu sytosti, záchvatů bolesti (nejen bolesti břicha), plynatosti, bolesti pod pravým žebrem, průjmu, horečky, schvácenosti nebo pocitu na zvracení, ba dokonce i zvracení.
Nemoci žlučníku
Podráždění žlučníku může znamenat rovněž různé zdravotní problémy. Nejčastěji se jedná o zánět žlučníku, žlučníkové kameny nebo o rakovinu žlučníku (nádor).
Žlučníkový zánět začíná zpravidla žlučníkovým záchvatem. Je charakterizován silnou bolestí břicha, nažloutlými spojivkami, teplotou a třesavkou. Žlučníkový záchvat znamená úporné bolesti nadbřišku, které vystřelují až k lopatkám, a při kterých je žluč vydávena z dvanáctníku do úst.
Žlučníkové kameny se vyznačují výraznou záchvatovou bolestí v nadbřišku spojenou se ztrátou chuti a nevolností. Častěji touto chorobou trpí ženy, než muži, jelikož na žlučníkové kameny mají mimo jiné vliv i změny v těhotenství, menstruace či změna klimakteria. Malé kameny se často dostanou do střeva a odejdou se stolicí. Větší kameny se musí odstranit chirurgicky. Není ani výjimkou, že někdo žlučníkové kameny má a nezpůsobuje mu to žádné potíže – dokonce o nich ani sám neví.
Nádor žlučníku bývá velmi komplikovaný a nemá příliš pozitivní prognózu. V případě operace vás čeká složitá léčba a ozařování i chemoterapie jsou téměř nemožné. Proto se snažte dbát na zejména prevenci, včasnou lékařskou péči a léčbu žlučníkových potíží.
Příčiny
Nejčastěji jsou příčinou nevhodné stravovací návyky. Potíže se žlučníkem budete s větší pravděpodobností mít, pokud budete jíst tučná jídla, smažená těžká jídla, jídla pálivá, nadýmavá jídla, česnek, cibuli, ořechy, další špatně stravitelná jídla, uzeniny, pít alkohol, sycené nápoje, kávu nebo třeba kakao. Častým spouštěčem žlučníkového podráždění je i stres, nervozita, agresivita, obezita či vysoký cholesterol. Svou zásluhu zde mají jistě i rodové dispozice.
Řešení
Jestliže se chcete podráždění žlučníku zbavit, zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu, dostatek tekutin a duševní pohodu. Do jídelníčku zařaďte hodně zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, ryby, bílé maso a vlákninu. Jídlo připravujte vařením, dušením nebo v páře. Pro podrážděný žlučník jsou vhodné i bylinky – řepík lékařský, jablečník obecný, pampeliška lékařská, máta peprná, kurkuma, brusinky, meduňka nebo šalvěj. Existuje i nespočet léků, které vám pomohou ulevit si od nepříjemných bolestí pod žebry.
Žlučníková dieta
Jestliže máte silně podrážděný žlučník, vyzkoušejte žlučníkovou dietu. Je to celkem jednoduché – stravujte se zdravě a vyváženě, mezi jídly nechte alespoň 2,5–3 hodinovou přestávku, připravujte si jídla z čerstvých surovin, jídla vařte nebo duste, vyhněte se ohřívání (snažte se si udělat čerstvé a to sníst ještě teplé) a kupování polotovarů, omezte tučná, smažená a těžká jídla, pijte dostatek tekutin.
Konkrétně se zaměřte především na různé druhy masa (kuře, libové hovězí, telecí, krocan, kachna aj.), ryby (pstruh, štika, krabí maso, platýs, treska, okoun, čerstvý tuňák), nízkotučné mléko a mléčné výrobky, brambory (na loupačku, kaše), suchary, obilné výrobky, zeleninu, ovoce bez slupky, máslo, lehké polévky a snažte se konzumovat cukr, med a další sladidla v omezeném množství. Z nápojů je vhodný čaj, slabá káva, smoothies, mléčné koktejly nebo neperlivá voda. Naopak se snažte vyhnout se tučným, pečeným a smaženým masům a jídlům, uzeninám, mléčným výrobkům s vyšším obsahem tuku, kořeněným potravinám, smaženým bramborám, čerstvému pečivu, vajíčkám natvrdo, nedozrálému ovoci, kávě, alkoholu, bublinkovým nápojům aj.
Co vzít na žlučník v lékárně
Liftea Kurkumin
Kurkumin je bylina, která podporuje správnou činnost trávicí soustavy, zejména právě žlučníku a jater. Kurkumin má také funkční antioxidační účinky, a působí také příznivě na mozkovou činnost a snižuje hladinu cholesterelu.
Floradix Gallexier
Směs hořkých bylinek, podporujících správné trávení. Likér, který se hodí mít připravený pro všechny případy v domácí lékárně.
Rowachol
Volně prodejný účinný přípravek, určený k léčbě onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest, včetně rozpouštění žlučových kamenů.