Noční pocení je běžná a celkem neškodná situace. Může mít mnoho příčin, které jsou závislé především na psychice člověka, jeho zdravotním stavu nebo důsledkem prostředí, ve kterém osoba spí.
Pocení je obvyklý stav každého z nás. Pocením ze sebe tělo vypouští vodu, nežádoucí látky a přebytečné teplo. Každý se však potí v odlišné míře a v odlišných situacích. Ale jak je to s pocením v noci, během spánku? Může se jednat o malichernost i o závažnou zdravotní svízel.
Prostředí, ve kterém člověk spí
Často je důsledkem nočního pocení obyčejná situace, kdy je v místnosti příliš vysoká teplota, člověk je přikrytý silnou peřinou, nebo na sobě má moc vrstev oblečení (př. místo noční košile má navlečené tepláky, triko s dlouhým rukávem a silné ponožky). Stačí nějaký svršek odhodit, místnost vyvětrat otevřením okna či ventilace, nebo vzít si slabší přikrývku a hned bude problém vyřešen. Bavlněný noční úbor a přikrývka zadržují vlhkost více, než syntetické materiály.
Zdravotní komplikace
Jestliže máte s nočním pocením problém, je vhodné se nechat vyšetřit od svého lékaře, který vám odebere krev a zjistí CRP, což vás informuje o tom, zda ve vašem těle není nějaký zánět, a jaký je celkový stav vašeho organismu. Můžete si nechat zrentgenovat plíce, nebo udělat ultrazvuk břicha, z čehož se nějaké příčiny mohou také vyzjistit. Lékař díky těmto vyšetřením může vyloučit nemoci, mezi jejichž projevy může patřit právě i noční pocení. Jestliže používáte nějaké doplňky stravy nebo antidepresiva, sepište je a jejich seznam předejte lékaři. Může se stát, že noční pocení je vedlejším účinkem některého z léků.
Obvykle bývá příčinou nočního pocení rovněž nějaká zdravotní komplikace. Může se jednat o obyčejnou infekci, k níž pocení zkrátka patří (například chřipka). Pokud si vezmete léky, které jsou k infekcím určeny (například paralen), pocení by mělo během pár hodin ustoupit. Existují však i dlouhodobější infekce, kdy jsou stejně jako například u chřipky součástí choroby. Příkladem může být tuberkulóza, která je nočním pocením vskutku vyhlášená. Mezi chronické infekce lze zařadit i onemocnění AIDS.
Příčinou může být i diagnóza závažného nádorového onemocnění – rakoviny, ke které noční pocení taktéž patří. Ženy v menopauze, neboli přechodu, se mohou setkat s návaly horka nejen během dne, ale i během spánku – u nich není noční pocení nic jedinečného, naopak se s nočním pocením ženy v tomto období setkávají celkem často. Záchvaty pocení mohou způsobit i hormonální poruchy, jako je například porucha štítné žlázy, na níž někteří trpí. Diabetici mohou mít během noci nízkou hladinu cukru a z toho důvodu se u nich noční pocení občas také vyskytuje. Absolutní perlou mezi příčinami je idiopatická hyperhidróza, což je celkem vzácný stav, kdy pocení nemá přesnou příčinu.
Psychika člověka
Snažte se jít spát s klidnou hlavou. Zapomeňte na veškeré negativní myšlenky, které se vám před spaním honí hlavou. Stres a úzkost má vliv na srdce, čímž se zvyšuje stres a mohou se vám zdát mizerné sny nebo noční můry, během kterých se potíte.
Jestliže trpíte vyčerpáním, můžete se v noci potit opravdu silně. Spolu s nočním pocením kvůli vyčerpání se může vyskytnout i sucho v ústech, nadměrná žízeň, zvýšená teplota nebo pálení dlaní aj. Pohnutkou k vyčerpání může být workoholismus, práce přes čas, práce v noci, nedostatek odpočinku a relaxace a jinak zničující životní styl. Pokud prožíváte agresi, hněv, zlost, lítost, smutek, a jiné silné emoce, občasné noční pocení je bohužel součástí tohoto vyčerpávajícího životního stylu. Svou roli při nočním pocení hraje mimo jiné i špatná životospráva, kdy své tělo zásobujete nezdravými jídly, smaženými jídly, alkoholem, kořeněnými jídly aj.
ZÁVĚR: Pokud vás noční pocení trápí pravidelně ve vymezených intervalech, nebo naopak trpíte nočním pocením pravidelně již několik dní nebo týdnů, vyhledejte lékaře a nechte se vyšetřit. Lékařskou pomoc vyhledejte především v případě, že se spolu s nočním pocením objevil i úbytek tělesné hmotnosti nebo chudokrevnost – to už by mohla být příčina nějaké závažné nemoci.
Noční pocení jsem zažívala hlavně v období stresu a hormonálních změn. Kromě úpravy prostředí, ve kterém spím, mi výrazně pomohl Krupa Kratom . Díky němu se cítím klidnější a mé tělo lépe regeneruje během spánku. Je důležité najít balanc a věnovat pozornost i tomu, co nám říká naše tělo, třeba skrze tento problém.