Deprese a jak ji zvládat

Deprese je psychická nemoc, která ohrožuje život jedince. Lékaři je označována i jako duševní porucha. Počet lidí trpící depresemi se neustále navyšuje. Projevuje se především trvajícími poklesy nálad, pociťováním úzkosti, osamocením, bezcennosti, únavou, nízkou sebedůvěrou, či zhoršeným soustředěním. Stav deprese je u každé osobnosti jiný. K léčbě pomáhají antidepresiva, individuální psychoterapie nebo léčba za pomoci elektrického výboje. Často však stačí změnit životní styl nebo pomoc okolí.

Deprese je součástí také Addisonovy a Parkinsonovy nemoci.

Lze ji rozdělit na lehkou, středně těžkou, těžkou (problém se základními činnostmi v oblasti hygieny a péče) a těžkou depresi s psychotickými příznaky, kdy už jsou součástí nemoci i různé bludy.

Příčiny

  • porucha chemie mozku, smrt blízké osoby, ztráta zaměstnání, ztráta partnera nebo rozchod s partnerem, stres, zahlcení problémy, dědičnost, alkoholismus, trauma, napětí, nadměrná konzumace cukru, potravinová alergie, nesprávná výživa, porucha funkce štítné žlázy, kvasinková infekce, vážná nemoc, cukrovka, způsobení některými léky 

Příznaky

  • únava, smutek, zhoršená nálada, pocity beznaděje, ztráta zájmu v dosavadních koníčcích, bolesti hlavy, poruchy s trávením, bezeenergičnost, poruchy spánku, změněná nebo žádná chuť k jídlu, plačtivost, vyšší hádavost, nechuť k sexu, předrážděnost, vznětlivost, člověk se netěší z věcí, které by ho dříve těšily, ztráta radosti ze života, černé myšlenky, sebevražedné sklony, úvahy o smrti, nízké sebevědomí, pocit méněcennosti a bezvýznamnosti, neprojevování emocí, váhavost, nerozhodnost, hypochondrie, zpomalení duševní činnosti, halucinace, problémy s hygienou, sebeobviňování

Obecné rady, jak zvládat depresi

Způsob zvládání deprese je velmi individuální. Základními doporučeními je omezení kávy, cukru, černého čaje, instantních výrobků, alkoholu, výrobků z mouky, příliš tučných a smažených jídel. Naopak jezte ovoce a zeleninu, sójové výrobky, obiloviny, ořechy, hnědou rýži, proso a luštěniny.

Pravidelný tělesný pohyb může působit preventivně proti depresivním záchvatům. Naopak povzbuzuje mysl a zmírňuje fyzickou bolest, př. bolest zad.

Při depresích velmi pozitivně na organismus působí hudba.

Nepodceňujte ani prospěšnost bylinek, jako je například rozmarýna, zázvor, kořen lékořice, máta a sibiřský ženšen. Výše uvedená doporučení jsou spíše pro domácí léčbu, případně vhodné jako preventivní opatření.

deprese

Většina depresivních poruch je řešitelná ambulantně, kdy pacient navštěvuje lékaře v některém z lékařských zařízení. Lékař dohlíží na vývoj deprese, jejích příznaků a určuje léčbu. Pokud jsou příznaky deprese také sebevražedné sklony či pokusy o sebepoškození, řeší se léčba hospitalizací.

Okolí člověka s depresí může nemocnému pomoci tím, že mu poskytne důvěru, projeví empatii, laskavost, respekt, přijme fakt, že deprese je nemoc, podporuje nemocného při léčení deprese, nekritizuje ho, nevytýká mu neobvyklé chování, nabízí mu různé aktivity a především nepodceňuje sebevražedné myšlenky!

Antidepresiva

Podstatnými při léčbě depresí jsou antidepresiva, která mají minimální vedlejší účinky. Závislost na lécích je také zanedbatelná. Antidepresiva začínají účinkovat během zhruba dvou týdnů od počátku užívání.

Elektrický výboj

Depresi lze léčit i za pomoci elektrického výboje, takzvaného ETC, které má vysokou účinnost a minimální rizikovost. Pacient je při ETC pod anestezií a lékař mu pomocí přístroje do těla generuje slabý elektrický proud. Celá akce trvá pár vteřin a není bolestivá. Pro větší účinnost se opakuje dle potřeby pacienta. Vhodné je použít tuto formu léčby i v těhotenství, což svědčí o její nezávadnosti.

Psychoterapie

Psychoterapie má v léčbě depresí také svou roli a je účinnější především při slabších projevech deprese. Naopak pro těžší formy depresí jsou vhodná spíše antidepresiva. Těžší formy depresí lze psychoterapií alespoň doplňovat. Při slabších projevech je doporučena i pravidelná fyzická práce, jako je štípání dřeva, běh, sekání trávy a jiné činnosti a to z důvodu, že námaha povzbuzuje mozek k tvorbě hormonů aktivizujících dobrou náladu. V případě psychoterapie psycholog hledá u pacienta něco, co může podpořit.

Rate this post

2 komentářů k Deprese a jak ji zvládat

  1. Fascinující postup v oblasti kávovníků. Je skvělé sledovat, jak věda pracuje a přináší nám nové možnosti, jako je tato bezkofeinová káva. Osobně jsem velkou milovnicí kávy a piji ji pravidelně, ale nedávno jsem narazila na něco, co mě opravdu oslovilo. Je to Krupa Kratom z internetových stránek https://www.adamkrupa.cz/, který mi dodává potřebnou energii, stejně jako káva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *