Sluch je pro člověka nesmírně důležitý smysl. Když o něj přijdeme nebo začneme postupně přicházet, je to pro nás velice omezující. Jak si sluch chránit?
Lidský sluch, jak funguje?
Základním principem sluchu je vedení akustických signálů. Tyto vlny se zpracovávají na elektrické akční potenciály. V mozku jsou signály dále interpretovány jako zvuk. Sluchem dokážeme vnímat až 7000 výšek a mozek díky němu umí i zdroje zvuku lokalizovat.
Sluch je poměrně složitý mechanismus a lidské sluchové ústrojí se skládá z několika částí: Jsou jimi vnější, střední a vnitřní ucho. Pokud se některá z těchto částí poškodí, vzniká vada sluchu.
Proč přicházíme o sluch
Ztráta sluchu je povětšinou proces dlouhodobý. Může trvat i několik let. Proto si mnohdy nemusíme vůbec uvědomit, že přicházejí problémy.
Všimnout si může paradoxně spíše rodina nebo blízké okolí postiženého. Musí vám vaši nejbližší pravidelně vše několikrát opakovat a upozorňují vás, že si dáváte televizor příliš nahlas a v domácnosti není slyšet vlastního slova? Možná máte problémy se sluchem.
Existuje řada druhů vad sluchu. Tou asi nejčastější je senzorineurální (percepční) sluchová vada. Takzvané percepční vady vznikají při poruše vnitřního ucha a sluchových drah. Jiným typem vad jsou vady převodní.
Sluchové vady mohou být vrozené nebo získané v průběhu života. U získaných vad můžeme rozeznat celou řadu příčin, které potíže se sluchem způsobují. Jejich závažnost je velmi různorodá, příčinou může být ucpání vnějšího zvukovodu mazem, ale také zánět zvukovodu nebo dokonce nádorové onemocnění.
Jak se o sluch vhodně starat
Sluch je tak nezbytný pro komunikaci s naším okolím. Postižený se může cítit sociálně izolovaný a zhoršení sluchu má výrazný dopad na naše sociální vazby.
Problémům se sluchem lze do značné míry předcházet. Vhodné je nevystavovat sluch nadměrné hlukové zátěži, vyhýbat se pobytu v zakouřených prostorách. Na místě je také si upravit stravu, do jídelníčku bychom měli zařadit zejména zinek a vitamín A. Zvýšit je vhodné i přísun draslíku a antioxidantů.
Uši bychom si čistit měli, ne ale tak, jak je většina z nás zvyklá. Vatové tyčinky vhodné určitě nejsou. Mohou způsobit poranění, navíc si s nimi maz zatlačujeme hlouběji do uší, čímž působíme naopak proti přirozené samočistící schopnosti ucha. Lépe nám pro tento účel poslouží roztoky z mořské vody.
Vzhledem k tomu, že hlukové zátěži jsme při současném životním stylu vystavováni značné, problémy se sluchem se už ani zdaleka netýkají pouze lidí v seniorském věku. Zhoršení přiznávají stále mladší lidé. Oslabení sluchu s věkem je ale na druhou stranu přirozené, upozorňují odborníci. Jedná se o normální fyziologický proces.
Je naslouchátko řešením?
Přestože naslouchátko samozřejmě může být řešením obtíží, řada pacientů se mu vyhýbá. Nošení naslouchátek považují za určité stigma, které jim vytvoří společenský handicap. Za svoje problémy se postižený stydí a nechce, aby si okolí něčeho všimlo.
V konečném důsledku tak lidé řešení situace odkládají a jejich problémy se prohlubují. Obtíže se sluchem však ve většině případů mají řešení a pacient se kvůli němu nemusí cítit méněcenný.
Co je Earelief SOUNDIMINE
Jedná se o unikátní zařízení založené na nejnovějších poznatcích z oblasti audiologie a nanotechnologie.
Jde o malé zařízení umístěné přímo v uchu. Jeho použití je naprosto diskrétní a pro okolí není viditelný. Pro svého nositele je pohodlné a zároveň i zcela bezpečné. Výhodou je i dlouhá životnost a dobrá mechanická odolnost. Pacient, který přístroj nosí, se tak nemusí omezovat v běžném životě a může se věnovat všem aktivitám, na které je zvyklý.
Sluchadlo zároveň dokáže účinně eliminovat ruchy. Díky tomu může majitel naslouchátka slyšet pouze to, co potřebuje. Zároveň se totiž pro něj snižuje zátěž nutná k tomu, aby žádoucí zvuky rozpoznal a odlišil je od běžného ruchu. Reprodukce zvuku je velmi přirozená.
Zařízení umí zachytit zvuk v rozpětí 20 až 120 dB a jeho dosah je několik metrů. Při použití nehrozí nepříjemné pískání nebo praskání. (Další informace zde, na oficiálním webu produktu)
Výhody:
- trvalá účinnost
- vhodné pro všechny věkové kategorie
- zcela diskrétní
- nezatěžuje dále tělo užíváním žádných preparátů
Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena
- neléčí, pouze kompenzační pomůcka
Názory uživatelů
Earelief SOUNDIMINE představuje velmi účinnou kompenzační pomůcku. Její efekt potvrzují i názory uživatelů, kteří si jej sami vyzkoušeli.
Srovnání konkurenčních přípravků
Potíže se sluchem trápí velké množství lidí. Přípravků slibujících pomoc proto existuje na trhu celá řada. Fungují na různém principu a jejich ceny se pohybují v širokém cenovém rozpětí. Podíváme se na vybrané produkty ve srovnatelné kategorii, tj. zaměříme se primárně na naslouchátka.
Platinium Osobní zesilovač zvuku dobíjecí Digital JH-351
Sluchadlo je určeno osobám, které mají sníženou schopnost sluchu. Primární funkcí tohoto zařízení je zesilování.
Uživatelé oceňují zejména absenci kabelu, zejména senioři mohou přístroje s kabelem snadno mechanicky poškodit. Velkou výhodou je také rychlé dobíjení. Pro nabíjení by však byla vhodnější pevná základna, do níž by se dalo zařízení lépe umístit. Opět se jedná o praktičtější řešení hlavně pro starší ročníky.
Používáním zařízení se budete muset kvůli špatně čitelnému návodu, jak uvádějí uživatelé, nejspíše propracovat sami. To může být opět náročnější hlavně pro osoby vyššího věku.
ILWY A-3 naslouchadlo do uší
Zařízení může sloužit coby vysoce kvalitní naslouchadlo či jako odposlech. Nabízí velmi kvalitní reprodukci zvuku a možnost filtrovat nežádoucí šum nebo jiné ruchy. Díky tomu je zaručena srozumitelnost.
Naslouchátko je nenápadné a lze ho snadno dobíjet. Praktická je rovněž možnost úpravy zvuku. Na rozdíl od předchozího uvedeného produktu zde najdete kabely. Zvažte tedy, zda si raději nezvolit model bez kabelu, jelikož riziku ukroucení se v takovém případě pravděpodobně nikdy není možné zcela vyhnout.
Ocenit lze na tomto zařízení jednoznačně moderní a velmi kvalitně zpracovaný elegantní design. Na dobré úrovni je také vysoká kvalita provedení.
Beurer HA 20
Naslouchátko můžete pro podporu sluchu využít při různorodých příležitostech – sledování televize, v přírodě nebo ve společnosti.
Hlasitost si může plynule regulovat sám uživatel. Nevýhodou tohoto modelu je především jeho nápadnost, za uchem je vidět, což může být pro řadu uživatelů ze společenského hlediska nepřijatelné.
Přestože je zařízení z pohledu nastavení velmi variabilní, z hlediska reprodukce zvuku má své vady. Zesilování zvuku doprovází šumění. Někteří uživatelé si u tohoto zařízení stěžují rovněž na nedostatečnou výdrž baterie.
Zásadním kladem je v porovnání s konkurenčními typy naslouchadel jednoznačně nízká cena tohoto modelu. Obecně se však dá, pozor, říci, že levnější modely se hodí spíš pro pacienty s mírnějšími typy poruch sluchu.
Stejně tak mají mnozí podle dostupných recenzí problém také s tím, že zařízení píská. Horší kvalita se projevuje nejen v reprodukci zvuku jako takové, ale také v samotném zpracování naslouchátka.
Závěrečné shrnutí
Earelief SOUNDIMINE představuje diskrétní a funkční řešení, které osobu trpící ztrátou sluchu může pomoci doslova vrátit zpět do života. Pokud si ho chcete objednat, můžete tak jednoduše učinit prostřednictvím oficiálních stránek.