Jak držet půst

Jak držet půst

Už jste jistě v rámci zdraví a stravování slyšeli o půstu. Co ale přesně obnáší, jak často ho držet, jak působí na tělo a jak jeho průběh vlastně vypadá?

Co je to půst?

Člověk, který drží půst, v zásadě odmítá potravu nebo snižuje její příjem. Nemusí se nutně jednat přímo o jídlo, ale i o něco, co je pro vás v životě nepostradatelné a vy si to v určité době z určitého důvodu chcete odepřít. Zpravidla se jedná o nějaký časový úsek, zpravidla v délce několika dnů, kdy člověk naprosto vynechává pevnou stravu a pije pouze vodu. Účelem je očištění se a pozitivní vliv na člověka, respektive dle našich předků jde přesněji o pročištění duše. Půst může člověku i uškodit, ale zpravidla je vzhledem k duševní pohodě člověka občas prospěšný. Můžete ho znát i pod pojmy hladovka, detoxikace organismu či dieta.

Půst může doprovázet nervozita a především hlad. U některých lidí se objevuje i lenost nebo slabé závratě. Jakmile však tyto stavy překonáte, dočkáte se ztráty pocitu hladu a naopak vás obklopí pocit lehkosti. Hlad vás přejde už po několika dnes držení půstu. Obézní lidé tímto způsobem zpravidla ztrácí nějaké kilogramy – avšak při návratu na normální stravu se často objeví tak zvaný jojo efekt a ztracená kila se člověku opět vrátí.

Je však důležité mít na mysli, že půst je formou nezdravého hubnutí a mnoho výživových poradců jej silně kritizují, neboť podle nich je správné tělu dodávat energii ve formě jídla v pravidelných dávkách, neboť strava funguje pro tělo stejně, jako například benzín pro auto – auto bez benzinu nefunguj, nejede a stejně to vidí výživoví poradci u lidí – bez jídla nemohou dobře fungovat.

Co můžu během půstu konzumovat?

Během půstu je povolena pouze čistá voda nebo bylinný čaj. Zakázáno je všechno jídlo i stimulující potraviny jako je káva nebo alkohol. Někdo si dá i čerstvou šťávu z ovoce nebo zeleniny, ale to už účinnost půstu snižuje.

Jak dlouho půst trvá a je „zdravý“?

Délka dodržování půstu záleží zcela na jedinci samotném, na zdravotním stavu nebo na pravidlech např. náboženství. Často je půst součástí různých rituálů například při Velikonocích. Jestliže jste vyčerpaní, půst by měl být pouze krátkodobý, když už jej budete chtít držet. A pokud se hrnete do dlouhodobého půstu, poraďte se o tomto záměru nejprve raději s ošetřujícím lékařem. Během půstu se moc nenamáhejte, budete už tak velmi oslabeni a unaveni. Jestliže trpíte nějakou nemocí, cukrovkou, poruchami ledvin nebo například tuberkulózou, vždy si nejprve ohledně držení půstu promluvte s ošetřujícím lékařem, který vás vyšetří a sdělí, zda půst není vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu příliš riskantní.

Jsou lidé, kteří drží půst 1 den, 3, 7 nebo i více dní. Pro začátečníky je vhodné začít s  jednodenním půstem a postupně navyšovat na více dnů, po delší odmlce.

Co jíst, když půst skončí?

V tomto období doporučujeme jíst především zdravé recepty. Jakmile se rozhodnete půst ukončit, měli byste se začít stravovat střídmě. Vhodné jsou tekutá jídla – polévka, čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny atd. K pevné běžné stravě se vracejte pozvolna. Druhý den po návratu k obvyklé životosprávě je již doporučeno maso a obiloviny.

půst

K čemu je půst užitečný?

Jak už bylo uvedeno výše v článku, půst slouží především k očištění duše. Mnoho lidí, kteří půst pravidelně dodržují, si rovněž pochvalují zlepšení apetitu, bystřejší smysly, více energie, zjemnění pokožky nebo například zlepšení krevního oběhu.

Z tohoto článku plyne, že půst by měli dodržovat pouze lidé, kteří mají dobrý zdravotní stav, nemají zdravotní problémy a v případě držení půstu na více dnů by měli být pod dohledem ošetřujícího lékaře nebo výživového poradce. Určitě nikdo nedoporučuje půst za účelem ztráty tělesné hmotnosti, ale právě pro účely pročištění se, jak je již napsáno výše.

Rate this post

4 komentářů k Jak držet půst

  1. Mám cukrovku a můžu držet půst. Jak dlouho.Děkují

  2. Já si dávám půst pravidelně každý měsíc a mám díky tomu velice dobrý pocit – nejen, že si neustále posiluji svoji vůli, ale také je to moc dobré na moje trávení 🙂 Když už jsem v tom, tak si dávám jedině vodu, čaj (ten vařím v konvici s filtrem z https://www.penepex.cz/filter-logic-fl-402h-za-maxtra-filtr-8-ks/ – to bych všem rozhodně doporučila) a vynechávám i kávu 🙂

  3. Já s půstem zásadně nesouhlasím, není to nic dobrého pro naše tělo, a když už, spíše nějakou danou potravinu omezit než nepřijímat vůbec žádné živiny. K očištění duše slouží jiné věci, třeba nám vždy může pomoct naše matička příroda, když už si nevíme rady. Příroda a její vliv by se určitě neměl podceňovat, to jsem se i mimo jiné dozvěděla tady https://farmazdravi.cz/category/prirodni-lecba/.

  4. Zdravím. Děkuji za zajímavý článek. Protože to se svojí postavou bohužel potřebuji, tak už jsem za život vyzkoušela a průběžně zkouším různé diety, včetně low carb…Musím říct, že když držím „půst“ tak se mi hodně osvědčuje zařazovat do stravy makadam ořechy a výrobky z nich. Pokud neznáte, tak koukněte třeba tady https://www.bobisshop.cz/makadam/ Jsou dobré jen tak na zobání třeba k snídani, ale dělá se z nich i skvělé mléko a máslo. Mají dobrou chuť i konzistenci a mě dokázaly vždy i dobře zasytit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *